BIHAĆ – Izložbom fotografija u Gradskoj galeriji u Bihaću, promocijom publikacije „Klanjateljice Krvi Kristove 125 godina u Bihaću“, autora prof. dr. Franje Jurića, svečanom akademijom uz prigodan program te svetom misom u Župnoj crkvi Sv. Ante Padovanskoga“, u Bihaću je prigodno obilježeno stotinu i dvadeset pet godina postojanja i djelovanja časnih sestara međunarodne redovničke družbe Klanjateljica Krvi Kristove u Bihaću.
Nemjerljiv trag
Izložbu čine fotografije i dokumenti o životu i širokom spektru djelovanja bihaćkih časnih sestara a otvorila ju je federalna ministrica kulture i sporta Zora Dujmović. Što su sve učinile za grad i ljude, dokumentirano je fotografijama. U dugom vremenskom periodu radile su, gradile i obrazovale brojne generacije. Sagradile su samostan koji je potom srušen, poučavale strane jezike, muzičke instrumente, otvarale škole. Vrijeme je odmicalo, smjenjivale su se generacije, ali njihov duh ostajao je isti. -Nastojali smo da naš duh ostane isti, da zadržimo karizmu naše svete utemeljiteljice Marie de Matias, ljubav prema Bogu i dragom bližnjem. To je bilo njezino geslo, što god možemo učiniti za dragog bližnjega. Mislim da se ta crvena nit provlačila kroz cijeli ovaj povijesni hod i posebno evo ta pobožnost prema predragocjenoj krvi. Mi vjerujemo da nas je Isus Krist otkupio svojom krvlju i zbog toga svaki čovjek ima vrijednost i dostojanstvo, i nastojimo u tom vidu – ljubav, pravda, mir. Dostojanstvo svake osobe, kaže sestra Blanka Vesna Šturm. Zalaganje časnih sestara, dubok i nemjerljiv trag kojeg su ostavile kroz 125 godina rada, kroz odabrane fotografije i publikaciju Bišćanima je pokušao dočarati autor izložbe dr. Franjo Jurić. Po dolasku u Bihać, 1893. godine izgradile su samostan koji je služio kao škola kroz koju je prošlo više od 5.000 učenika svih konfesija. Radile su na kulturnom bogaćenju Bihaća i nikada nisu zaboravile misiju zbog koje su došle u Bihać. -Tome su pečat dale sestre koje imaju neiscrpno ne samo iskustvo nego i kulturnu snagu izražavanja, što su posjetioci već imali priliku vidjeti na izloženim fotografijama. Naravno, one su dale veliki doprinos na humanitarnom i vjerskom planu. Nikada nisu zaboravile svoju misiju zbog koje su prije stodvadesetpet godina došle ovdje u Bihać, tako da sve do današnjih dana njihov dolazak je bio zaista tih ali ono što su one ostavile gradu Bihaću i što danas čine najbolje pokazuje djelovanje Knjižnice Sv. Josip, kaže prof. dr. Franjo Jurić.
Perle naše ogrlice
Sagradile su i gimnastičku dvoranu koja je kasnije pretvorena u Muzej Prvog zasjedanja AVNOJ-a. Na istom mjestu, 125 godina kasnije, održale su i svečanu akademiju u prisustvu brojnih zvanica. Ako bi simbolično govorili o Bihaću i htjeli istaći njegovu i ljepotu Une, onda bi to mogli nazvati nekom bisernom ogrlicom. Red Klanjateljica Krvi Kristove, te časne sestre koje su u Bihaću svima nama poznate, sigurno su jedna od tih perli u toj našoj ogrlici i mi se Bišćani ponosimo njima, da su tu i drago mi je da sam tu da obilježavamo 125. godišnjicu. Zora Dujmović, federalna ministrica kulture i sporta kaže kako ova godišnjica zaista zavređuje da bude obilježena na dostojanstven način, kako one to zaslužuju jer su zaista svojim vrijednim radom u apostolatu i djelovanju zavrijedile da sredini u kojoj žive imaju što i pokažu što su to radile stotinu dvadeset i pet godina, da puno toga svjedoči o njihovoj utkanosti u živote i odgajanje, kako mladih tako i generacija koje su izašle iz te kategorije, kaže ministrica Zora Dujmović.
Sveta misa
Časne sestre, svoje albume odlučile su otvoriti i javno podijeliti nakon 125 godina. Fascinirani su bili sugrađani segmentima rada koje su kroz dokumente i fotografiju časne sestre čuvale samo za sebe. Nakon Bihaća, izložba će biti dostupna i publici širom regije, kaže dr. Franjo Jurić, autor publikacije „Klanjateljice Krvi Kristove 125 godina u Bihaću“. U Župnoj crkvi Sv. Ante Padovanskoga u Bihaću svetu misu povodom 125 godina prisutnosti časnih sestara Klanjateljica Krvi Kristove u Bihaću predvodio je i slavio s brojnim časnim sestrama, svećenicima, gostima, narodom i vjernicima pomoćni biskup mons. dr. Marko Semren. Samir TULIĆ