ARAPUŠA/BOSANSKA KRUPA – „Ponekad nam se čini da postojimo i sto godina a tek smo ušle u petu godinu od našeg osnivanja i postojanja, (15.07.2018. godine)“, reče nam Suada Kurtović Velagić, predsjednica Udruženja žena „Jasminka Čaušević“ – Arapuša. Ovo Udruženje je aktivno i primjereno u svojim aktivnostima pa je jedna od njih i razlogom ove reportaže. Naime, Udruženje žena „Jasminka Čaušević“ iz Arapuše, grad Bosanska Krupa, priredilo je u nedjelju, 23. aprila 2023. godine obilježavanje 31. godišnjice od pogibije ove žene, po kojoj je Udruženju žena dat naziv. U sklopu ove manifestacije članice Udruženja su položile cvijeća na mezar Jasminke Čaušević a potom je u džematskoj džamiji obavljeno učenje Jasina da bi nakon podne namaza u sjedištu Udruženja priređeno učenje Ilahija o Jasminki čije su autorice članice Udruženja. Uslijedio je nakon toga zajednički ručak za goste i uzvanike među kojima su bile predstavnice „Aktiv žena“ Otoka, Udruženja žena „Vakat“ – Jezerski te Udruženja žena „Miris dunja“ Pištaline.

 

Svoj izostanak sa ove manifestacije opravdao je gradonačelnik Armin Halitović, kao najviši predstavnik lokalne zajednice koja je bila najveći donator. Od pojedinaca bili/le su prisutni Ifeta Kadić, poslanica u Skupštini USK-a, dopredsjedavajuće Gradskog vijeća Bosanska Krupa Šemso Hadžipašić, vijećnica Gradskog vijeća Bosanska Krupa Elvira Mehić, donedavni ministar za boračka pitanja u Vladi USK-a  Samir Jašaragić te efendija džemata Jezsrski Zehrudin Durić. Medisjki pokrovitelj bila je Redakcija ReprezenT. Od svih podrški za organizaciju i realizaciju ovog događaja organizatorice ipak pripisuju svojim mještankama i mještanima Arapuše.

Jasminkino ime i njena pogibija ne smiju se zaboraviti

Svoj pristanak da ovo Udruženje nosi ime „Jasminka Čaušević“, su dali i roditelji rahmetli Jasminke koja je bila prva civilna ženska žrtva, šehid na Unsko sanskom kantonu. Jasminkino ime i njena pogibija ne smiju se zaboraviti. Kod davanja imena, ni malo nije bilo kolebanja oko prijedloga tadašnje članice a sadašnje predsjednice da Udruženje nosi Jasminkino ime. Bilo je i drugih prijedloga, međutim sve članice su se složile za ime „Jasminka Čaušević“. Da Udruženje nije osnovano i da mu članice nisu dali ovo ime, možda se nikada ne bi ovako ni sjećali Jasminke. -Neka se čuje, neka se pamti i neka se ne zaboravi njena žrtva, kao ni sve nevino ubijene žrtve minulog rata, kategorična je Suada Kurtović Velagić.

-Širimo samo ljubav, mir, prijateljstvo i dostojanstvo. Nudimo saradnju svima, pružamo ruku prijateljstva svima. Znači mi smo tu da pomognemo, dočekamo, da se veselimo, putujemo, da se družimo i sklapamo prijateljstva, dodala je predsjednica Kurtović – Velagić.

Udruženje žena iz Arapuše ima dobre uslove za rad ali i najmanji broj članica zbog odlaska stanovništva ove Mjesne zajednice u inostranstvo.

O Jasminki Čaušević

Jasminka Čaušević je rođena 24.04.1968. u Bajrićima kod Stijene. Udala se je 1989. u Arapušu i došla u porodicu Čaušević. Njen suprug Senad otvara restoran u kući imenom „Ambasador“. Dobro im je išlo… Tada je Arapuša sa oko dvije stotine kuća imala poštu, par trgovina, školu sa 1.000 đaka, autobusnu liniju najmanje pet puta na dan, imala je… Sva okolna sela dolazila su u Arapušu po namirnice, u školu, u poštu i u njihov lokal – „Ambasador“. Bavila se Jasminka i ugostiteljstvom i poljoprivredom, održavala je bašču a sve u želji da pomogne Senadu da održe biznis i da u konačnici uspiju. Bila je izvanredna u pripremama kolača, hurmašica, baklave, kadaifa… Svi njeni specijaliteti mogli su se konzumirati u restoranu ili u njihovoj kući, kao dobrodošlica prijateljima. Voljela je Jasminka i ručne radove. Povrh svega, Jasminka se brinula za svoj izgled. Bila je naizgled nježna i krhka ali u biti uz sve te svoje poslove koje je obavljala stekla je neku žilavost i snagu. Imala je volju, želju. Žudila je za tim da sve radi, da što više na tim svojim radnim poljima postigne. Nije to bila žudnja da bi nešto ekstra imala, ne, ona je grabila skupa sa svojim Senadom taj život, kao da je znala da izmiče. Imala je  karizmu dame, prefinjene gospođe, a ujedno dostojne žene, domaćice, radnice, poljoprivrednice. Sa mještanima u selu se izvrsno razumjela i slagala. Sa svojim Senadom, imala je vremena da obilazi komšije i rodbinu, a bili su i sami dobri domaćini.

Arapuša bila prva na tapeti u Krajini

Arapuša, prva na tapeti u Krajini, danas je na samoj granici sa manjim bh. Entitetom. Osjećali su mještani po vazduhu koji udišu, da se sprema nešto veliko. Cijela Bosna je treptala… U prvom napadu u Krajini, Arapuša je opkoljena, mještani zatvoreni kao u kavezu, nije mogla ni ptica da izleti iz nje, a u njoj je i Jasminka sa svojim Senadom. -U jednoj akciji paravojnih formacija, tog kobnog 24. aprila, koji je bio jedan od najtežih dana, ubiše i našu Jasminku, prisjeća se Suada. Ubili su Jasmnku u njenoj kući, sa takozvanim dum-dum razarjućim metkom, od kojeg nije bilo povratka. Otišla je u svojoj dvadeset i petoj godini i pri tom je bila trudna. Ubiše četnici dva života odjednom. Ubijena je zato što se zvala Jasminka Čaušević. Otišla je u sekundi žena, otišla ljepota otišla Jasminka… Nakon nekog vremena i boravka po sanskim selima kamo su protjerani, pronađoše ubice i Senada. Odvedoše ga skupa sa još četvoricom iz ovog sela u nepoznatom pravcu… Nakon puno godina saznalo se da su ubijeni kod Okanove bukve u općini Sanski Most i to oko 25. jula 1992. godine. Znači poslije tri mjeseca od Jasminkine smrti, ubiše i njenog Senada. Završi se njihova ljubav, završi se njihova želja za životom, ode njihova snaga, borba i volja, koju su tako imali, ode zauvijek, ode u nepovrat, piše o ovom događaju Suada Kurtović – Velagić. Senadove kosti pronađene su jednoj sanskoj grobnici, tako da Jasminka i Senad sada imaju skupa mezare u svojoj Arapuši…

-Pravi smiraj nikada neće naći, ali neka znaju da su jedno pored drugog, tako je moralo da bude, takva je sudbina i dragi Allah samo zna, zašto je moralo tako da bude. Neka im je vječni rahmet i neka im dragi Allah podari lijepi Džennet. Za njihove žrtve, još nikada nisu pronađeni krivci, još nikada niko nije odgovarao. Nadamo se da dragi Bog sve vidi i da i za njih postoji kazna, nada se Suada.

Za Jasminku treba da se čuje

Za Jasminku poslije toliko godina, ponovo se čuje, oživljen je njen lik u imenu Udruženja žena „Jasminka Čaušević“ koje je evo organiziralo obilježavanje 31. godišnjice njene pogibije. Ovom činu prisustvovala je njena svekrva i zaova te majka od Senada. Treba da se zna za njenu žrtvu, još zbog toga što je prvi ženski šehid na prostorima USK-a. -Do sada se niko, ama baš niko, nije sjetio da napiše nešto o njoj. Ovo je evo prvi puta ali u jednom drugom kontekstu, i dobro je da se zna jer nas često pitaju tko vam je ta Jasminka i zašto udruženje nosi njeno ime, kazala nam je na kraju Suada Kurtović Velagić, predsjednica Udruženja koje upravo po Jasminki Čaušević nosi ime. Neka je vjećni rahmet Jasminki i njenom Senadu i neka ih dragi Allah uvede u džennetske bašče. Amin Esad ŠABANAGIĆ