VELIKA KLADUŠA – Danas je u Velikoj Kladuši zasjedalo Općinsko vijeće u okviru XV redovne sjednice na kojoj se našlo 30 tačaka dnevnog reda. Od toga je 29 tačaka predviđeno na sjednici Kolegija koji je pripremao sjednicu a Prijedlog izmjene i dopune dnevnog reda predložio je vijećnik DNZ BiH – Krajiška stranka Rifat Dolić. Naime, on je predložio u ime Kluba vijećnika DNZ BiH – Krajiška stranka da se na današnji dnevni red uvrsti dodatna tačka naziva: Donošenje Zaključka o upućivanju Zahtjeva općinskom načelniku da Općinskom vijeću hitno dostavi Prijedlog budžeta Općine za 2023. godinu. Za realizaciju ovog Zaključka ostavljen je rok od 24 sata i ista je jednoglasno usvojena kao dopuna.
Inače sjednica Općinskog vijeća održana je u čekaonici, dakle ispred Općinske vijećnice koja je i ovoga puta bila zaključana. Nevjerovatno ali istinito. Sjednici je prisustvovalo 15 vijećnika od 28 koliko broji Općinsko vijeće. Sjednici se nisu odazvali vijećnici Laburističke stranke te (ne)zavisni vijećnik Ibrahim Bato Kajtazović. I ovoga puta, sjednicu su pratila četiri medija.
Djelovanje nekih vijećnika „iskočilo“ iz svih standarda i normi
Ono što karakteriše sjednice Općinskog vijeća Velika Kladuša poznato je ovdašnjoj javnosti i sve to uglavnom traje od preuzimanja vlasti Laburističke stranke u Velikoj Kladuši pa sve do danas kada je, istina, sve kulminiralo i „iskočilo“ iz svih standarda i normi normalnog ponašanja.
Činjenica da na sjednici vijećnici uglavnom stoje, nema zapisničarke Općinskog vijeća (zabranio načelnik da prisustvuje), nema sekretara (i njemu je načelnik zabranio prisustvo) govori zapravo o nečem što u BiH ovakvoj kakva jeste ipak nigdje nema. Jednostavno i najkraće rečeno u ovom slučaju u Velikoj Kladuši je suspendovana demokratija na vrlo grub i neprimjeren način i to od izvršnog organa vlasti – dakle načelnika, i pored činjenice što se on u predstavničku vlast ne može uplitati, naročito ne u izbore.
Ne treba biti nikakav pravni stručnjak da bi se zaključilo da načelnik kao izvršna vlast, ne može preispitivati odluke koje se tiču izbora rukovodstva Općinskog vijeća. U Zakonu o lokalnoj samoupravi FBiH stoji da načelnik ili Općinsko vijeće može tražiti prispitivanje odluka „za koje se sumnja da su nezakonite ili kojima se može napraviti šteta jedinici lokalne samouprave” (član 20. i 21. Zakona). Takvo tumačenje je stiglo i iz Kantonalnog ministarstva pravde, međutim ni to nije bilo dovoljno da se novizabranoj predsjedavajućoj uruči rješenje i omogući normalan rad što bi deblokiralo rad najvišeg predstavničkog tijela Općine Velika Kladuša.
Licemjerno ponašanje i djelovanje Laburista u Općinskom vijeću
Ovakvo ponašanje je i licemjerno iz prostog razloga što se od 2014. do 2016. godine rukovodstvo Laburista ponašalo poptuno suprotno onome što danas radi kada su u pitanju ingerencije Općinskog vijeća. Kada je došlo do razmimoilaženja sa tadašnjim načelnikom Edinom Behrićem, predsjedavajuća u tom periodu Edina Abdić Pleho i ostali vijećnici Laburista su pričali potpuno drugu priču, a sve sa ciljem minimiziranja uloge tadašnjeg načelnika. Iako ni mandat Edina Behrića neće ostati upamćen po nekim pozitivnim stvarima u Velikoj Kladuši, ipak se je za razliku od sadašnjeg pojavljivao na sjednicama Općinskog vijeća pa ga se moglo direktno i kritikovati na sjednicama. U jednom od brojnih izlaganja tadašnja predsjedavajuća Edina Abdić Pleho na sjednici održanoj 18.12.2014. govorila je o zakonskim obavezama načelnika prema Općinskom vijeću. Nakon više od osam godina, načelnik i Laburistička stranka rade sve ono što je tadašnja predsjedavajuća Abdić žestoko kritikovala.
Uvjete daleko od normalnih po projekciji načelnika Općine
Iako do sada nismo čuli ali valja predpostaviti kako bi to izgledalo kada bi vlada kantona ili Federacije uskratila pravo korištenja skupštinskih sala za rad skupštine kantona ili parlamenta FBiH ili BiH. Općinska vijećnica nije ničija privatna prćija a niti je to budžet o kojem se u toj vijećnici trebalo raspravljati, a pri tom treba jasno konstatirati da u tom slučaju nije bitno niti ko je načelnik niti ko su vijećnici i kojim političkim strankama i opcijama pripadaju.
Podsjećamo i predlažemo da se prisjetimo na koji je način za predsjedavajuću izabrana prof. Bisenija Mušedinović koji sada općinski načelnik i njegova Laburistička stranka osporavaju, a koja je i sama učestvovala u tom izboru, čak i imala svog kandidata za predsjedavajuću.
Bisenija Mušedinović, koja je izabrana za predsjedavajuću Općinskog vijeća Velike Kladuše na 14. redovnoj sjednici, u međuvremenu, dobila je Rješenje Ministarstva pravde USK-a koje je predsjedavajućoj omogućilo izradu novog pečata, broj III, te nakon toga Općinsko vijeće funkcioniše sasvim normalno.
To što su uvjeti daleko od normalnog, odgovornost leži na Laburističkoj stranci koja godinama nije bila u stanju da obezbijedi parlamentarnu većinu i normalno radi, to nije ne samo uspjela već niti pokušala jer je opće poznato da sa ovom strankom niko neće u bilo kakve zajedničke aktivnosti. Sada kada je dotadašnjoj opoziciji prekipjelo, došlo je do njenog „ujedinjenja“ ali sada „iz nužde“ i nikada jači, ne mogu preuzeti raspoložive poluge vlasti jer im to ne dozvoljava općinski načalnik koji prakticira neku svoju demokratiju, takvu kakvu normalan svijet ne poznaje.
Novi zamjenik predsjedavajuće Dinko Ljubijankić (DNZ BiH)
Na današnjem dnevnom redu XV redovne sjednice Općinskog vijeća, našla su se, između ostaloga, prijedlozi Rješenja o razrješenju zamjenice predsjedavajuće Općinskog vijeća Emine Ćehić, te Rješenje o imenovanju novog zamjenika predsjedavajućeg Općinskog vijeća u imenu Dinko Ljubijankić (DNZBiH). Na dnevnom redu bili su i prijedlozi Odluka o razješenju dosadašnjih stalnih radnih tijela Općinskog vijeća, odnosno komisija, te prijedlozi Odluka o imenovanju novih komisija, među kojima tek navodimo komisiju za statut i propise, za budžet, privredu i finansije, za ljudska prava i ravnopravnost, za obrazovanje, kulturu i sport, te za mlade. Također, na današnjem dnevnom redu bilo je i razmatranje Naredbe o proglašavanju ništavnim akata objavljenih u „Službenom glasniku Općine Velika Kladuša“ broj 1/23. Naime, u okviru posljednje tačke današnje sjednice usvojena je Naredba o proglašenju ništavnih objavljenih akata. Kada je u pitanju ova tačka podsjećeno je na slučaj kada je tadašnja zamjenica predsjedavajuće potpisala zaključak koji Općinsko vijeće nije usvojilo.
Ono što se očekuje do kraja mjeseca jeste održavanje još jedne sjednice na kojoj bi se trebalo raspravljati o Prijedlogu budžeta za 2023. godinu, ukoliko bude dostavljen Općinskom vijeću od strane predlagača.
„Klub laburista BiH u Općinskom vijeću Velika Kladuša do konačne odluke Suda ili Tužilaštva neće učestvovati u ovim nezakonitim radnjama”, naveli su iz ove stranke. Podsjećaju pri tom da je po nalogu Tužilaštva izuzeta određene dokumentacija i pečat Općinskog vijeća 28. februara 2023. godine. S tim u vezi ističu da je pečat kao izuzeti predmet aktivni dokaz u istrazi koju vodi Tužilaštvo i u posjedu je Tužilaštva USK-a, te da će odlukom Suda ili Tužilaštva pečat biti vraćen Organu uprave Općine Velika Kladuša.
U čemu je sličnost Općinskog vijeća sa „Farmom“ ili „Zadrugom“
Laburistička stranka i njihov načelnik su svjesni da će profunkcioniranjem Općinskog vijeća doći do vraćanja digniteta ovog predstavničkog tijela koje je gotovo pa izgubilo svoju ulogu odmah po preuzimanju vlasti. Ignoriranjem Općinskog vijeća, načelnik je sebi prisvojio sva zakonska i nezakonska ovlaštenja, tako da samostalno proglašava budžet, direktore javnih preduzeća imenuju privremeni nadzorni odbori koje je on postavio, ne podnose se izještaji o radu javnih preduzeća. Jednostavno rečeno, načelnik hoće da Općinsko vijeće pretvori u predstavničko tijelo koje je izabrano da ne odlučuje ni o čemu. Vraćanjem ingerencija Općinskom vijeću, načelnik se plaši oduzimanjem poluga koje je on sebi očito je nezakonito prisvojio. Svjestan je načelnik i rukovodstvo Laburista da se vraćanjem odlučivnja u Općinskom vijeću gubi značajan dio ovlasti, a najznačajnije je da se donošenje budžeta vraća pod ingerenciju najvišeg predstavničkog tijela općine.
Šta bi moglo biti ako bude
Ako Općinsko vijeće ne usvoji Budžet za 2023. godinu do kraja ovog mjeseca načelnik će ga proglasiti sam po svojoj volji. Uz Budžet ide i Odluka o izvršenju Budžeta kojom je tačno precizirano na koji način se izvršavaju pojedine stavke iz istoga. Pored toga što je rok za Prijedlog Budžeta za 2023. gotovo isti kao i prethodnih godina (1/3 se troši na finansiranje opstanka JKUP „Komunalije“) Odluka o izvršenju se znatno mijenja pa tako načelnik sve ovlasti oko trošenja novca prebacuje isključivo na sebe kako bi mogao utjecati na raspodjelu sredstava za sport, kulturu, privredu, socijalna davanja, liječenje, infrastrukturu, održavanje zgrada, kladuša doba itd. Čovjek za sve, a u stvari hoće samo da ima potpunu kontrolu.
Ako Općinsko vijeće razmatra i usvoji Budžet onda se neće toliko izdvajati za JKUP „Komunalije“ i neće načelnik odlučivati ko će se liječiti a ko neće i ko će dobiti pomoć a ko neće. Zbog toga se skrivao pečat, zaključavaju vrata Općinske vijećnice i priređuje cirkus za javnost od strane ove lokalne zajednice.
Od sedam dosadašnjih budžeta, od kako je Fikret Abdić načelnik, redovnom procedurom je usvojen samo jedan (2018. kada je Laburistička stranka imala većinu) i kroz tih sedam budžeta za JKUP „Komunalije“ izdvojeno je dvadesetak miliona KM. Esad ŠABANAGIĆ