U toku je prikupljanje historijske građe i starih projekata kako bi se obnovom zadržao nekadašnji izgled džamije koja je građena od teškog kamena, sedre i bihacita. Našli smo mnoštvo podataka koji potvrđuju kako se sam izgled džamije mijenjao kroz tu epohu, a sad smo u fazi kad bi odabrali tu kompoziciju koja će se rekonstrukcijom džamije vratiti.
RIPAČ/BIHAĆ – Mještani bihaćkog naselja Ripač, poznatom po tome što su ga nekad u davnoj prošlosti naseljavali stari Japodi ali i Rimljani, o čemu i danas svjedoče različite iskopine iz toga vremena, pokrenuli su inicijativu kojom žele obnoviti u Drugom svjetskom ratu porušenu staru ripačku džamiju. Budući da su ruševine ove bogomolje više od sedam desetljeća obrasle šibljem, upriličili su do sad nekoliko akcija temeljitog čišćenja ovoga terena a posljednju protekloga vikenda.
Jedna od najstarijih džamija na ovim prostorima koja datira iz Osmanskoga doba
Jedna je to od najstarijih džamija na ovim prostorima koja datira iz Osmanskoga doba a za čiju će restauraciju projekt izraditi Zavod za zaštitu kulturnohistorijskog naslijeđa Unsko-sanskog kantona. U toku je prikupljanje historijske građe i starih projekata kako bi se obnovom zadržao nekadašnji izgled džamije. Ovo su ostaci stare ripačke džamije sagrađene od kamena a zapaljene davne 1942. godine. Godinama poslije rata nije obnavljana pa se njezine ruševine obrasle šibljem nisu ni vidjele. Stoga, vrijedni mještani su lokaciju očistili kako bi njezina obnova mogla otpočeti. Ova džamija ima svoju kulturnohistorijsku vrijednost, nalazi se u prelijepom prirodnom ambijentu uz rijeku Unu i na lokalitetu arheološkoga nalazišta na kojem su živjeli stari Japodi. Upravo zbog toga je Ripčani i žele rekonstruirati kako bi zadržala originalni izgled. -Cjelokupan postupak biti će pod nadzorom Zavoda za zaštitu kulturnohistorijskog naslijeđa i oni će nam raditi idejni i glavni projekt. Očekujemo da bi za mjesec dana imali idejni projekt, nakon toga glavni i očekujemo u ovoj godini i početak radova, kaže Nijaz Lipopvača, predsjednik Inicijativnog odbora za obnovu stare ripačke džamije. U Zavodu za zaštitu kulturnohistorijskog naslijeđa USK-a trenutno prikupljaju historijsku građu i stare projekte kako bi se obnovom sačuvao nekadašnji izgled džamije koja je građena od teškog kamena, sedre i bihacita.
-Našli smo mnoštvo podataka koji potvrđuju kako se sam izgled džamije mijenjao kroz tu epohu, a sad smo u fazi kad bi odabrali tu kompoziciju koja će se rekonstrukcijom džamije vratiti. Stari podaci su pokazali kako je jedno razdoblje džamija imala čak i dva sprata, dok mi pokušavamo vratiti osmanski izgled. U najvećoj mjeri pokušati ćemo zadržati što više ostataka samog kamena i samih ostataka objekta koji je ondje bio, kaže Amir Kadić, direktor Zavoda za zaštitu kulturnohistorijskog naslijeđa Unsko-sanskog kantona. -Sav taj kamen mi odlažemo, sortiramo gdje smo ga našli tako da će on biti sav iskorišten u restauraciju. Krov je drveni iz onoga doba. Džamija je bila pokrivena šimlom. Drvena džamija je bila koja je izlazila iz svoga krovišta, tako da u biti to će biti nešto prelijepo, kaže Nijaz Lipovača, predsjednik Inicijativnog odbora za obnovu. –Ovo je jedina džamija karakteristična po ulazu s lijeve strane objekta. U novoobnovljenu džamiju bit će ugrađeni kameni ostatci a ukoliko ih ne bude dovoljno uz prethodnu analizu koristiti će kamen iz obližnjih kamenoloma istih karakteristika. Biti će to klasična osmanska džamija, drvene konstrukcije i minareta. Zavod će sačiniti projekt rekonstrukcije. Ona će pretrpjeti sve izmjene i dopune koje budu zahtjevali investitor i uprava nadležna za izdavanje dozvole i da se prilagodi sadašnjem vremenu i korištenju nove namjene, naglasio je Amir Kadić, direktor Zavoda za zaštitu kulturnohistorijskog naslijeđa Unsko-sanskog kantona. Neophodno je prikupiti što vrijednije dokumente i izvorne fotografije. Tek potom bit će definiran konačan izgled džamije. Nakon što bude ponovno sagrađena, bit će vrijedna atrakcija i dio bogate turističke ponude Pounja. Samir TULIĆ