BOSANSKA KRUPA – U jutarnjoj tišini subotnjeg jutra, ispraćeni članovima svojih porodica, i ove godine, Krupljani i Krupljanke su krenuli na put kojim se, u danima bolnog jula za Srebrenicu, ali Bosansku Krupu, odaje dužno poštovanje žrtvama genocida.Svake godine, u ovim danima, u mislima sa svojim saborcima, prijateljima koji su u odsudnoj ćojlučkoj bici, nadomak svjetla slobode, u tu slobodu koju živimo mi, ugradili svoje živote, Krupljani i Krupljanke polaze do mjesta gdje se sastaje nekoliko hiljada učesnika „Marša mira – Srebrenica“ i kreću putem, onim putem, na kojem su nečovječno, bez imalo ljudske samilosti ubijani Srebreničani i stanovnici tog dijela naše Bosne i Hercegovine, sa onim pijetetom i saznanjima, da su mnogi iz našeg grada živi, jer su sudbinom izbjegli, već na početku rata, a i na samom kraju, sudbinu žrtava genocida Srebrenice.
Ove godine na „Marš mira Srebrenica 2018“, organizaciju je preuzelo posebno Udruženje koje nosi naziv „Marš mira“ Bosanska Krupa, nastavljajući sve ono što su ranijih godina, organizirajući odlaske put Potočara, činili članovi Planinarskog društva „Grmeč“.Želja je, uz osnivanje Udruženja, da se, u toku godine, posjetama mjestima koja svjedoče o historiji od devedesetih prošlog, do današnjeg dana ovog vijeka, osim najsvetije posjete „Marša mira 2018“ i prisustvu kolektivnoj dženazi žrtava genocida posjećuju i sva druga mjesta koja su svjedoci muke bosanskog čovjeka. -Njegovanje kulture sjećanja, svjedočenje istinitim događajima, prenoseći ta saznanja najmlađim, želja je udrućenja da se ni Srebrenica, ni sva druga mjesta stradanja ne zaborave, da upozoravaju i opominju, sve ljude, te da uz sve to, svima onima koji još uvijek imaju hrabrosti da negiraju nepregledne redove srebreničkih nišana u Potočarima, pomognu da se oslobode bremena kolektivne odgovornosti, da sa budućnosti svoje djece skinu crnu genocidnu mrlju koji su zločinci njihovog naroda, počinili, i danas govoreći da su to počinili u ime i djece koja u vrijeme sukoba nisu ni rođena. Ovo Udruženje želi na pravi način njegovati sječanja, a u ime bolje budućnosti svih onih koji su građani Bosne i hercegovine, kazao nam je predsjednik udruženja „Marš mira“ Bosanska Krupa, Zlatan Alidžanović.Ispred Organizacionog odbora ovogodišnjeg odlaska, član rukovodstav Udruženja, Ademir Mesić, ovako je sublimirao ovogodišni odlazak: -Krenućemo upravo od mladih, ove godine u organizaciji novog Udruženja „Marš mira“ iz Bosanske Krupe, koji će se inače pored organizacije ovog pohoda u julu, baviti i pohodima na druga mjesta koja su veoma bitna i koja nešto znače, a vezanu su za mjesta koja su zapamćena u posljednjem odbrambeno-oslobodilačkom ratu – ove godine imamo 15 maloljetnih koji idu na „Marš mira – Srebrenica 2018“, većina njih su iz novoosnovanog Ekološko-edukativnog planinarskog društva „Pset“, a ima već onih mladih koji idu po treći ili četvrti put. Ono što mi želimo: lijepo je bilo i svaka čast svima onima koji su pokrenuli odlazak iz Bosanske Krupe na „Marš mira“, pohvalno je i zahtjevno to bilo i održavati, ali mi želimo da „Marš mira“ opstane i poslije ukopa žrtvava u Srebrenici, jednostavno, želimo da taj čin pohodima i sjećanjem, prenosimo na mlade generacije.
„Marš mira“ iz Bosanske Krupe je novo Udruženje građana koje je otvoreno za sve ljude dobre volje, ove godine otprilike 70 učesnika, tačnije 68 jer je dvoje učesnika bilo spriječeno, zahvaljući ponajviše općinskom načelniku Arminu Halitoviću koji je i ove godine izišao u susret i omogućio nam prijevoz autobusom, te i uz neke privrednike, ali prvenstveno zahvaljujući fizičkim licima općine Bosnska Krupa koji su pomogli organizaciju ovog odlaska na „Marš mira 2018“. Idemo ustaljenom šemom, danas se putuje do Nezuka, u Nezuku ćemo prenoćiti, spremiti se za sutrašnji polazak u pola osam. Zvaničnici i pripadnici kolone smrti srebreničkih ljudi, a koji su sudbinom preživjeli genocidne planove, potom ćemo krenuti do kampa u Ljiplja, nekih 35 km od Nezuka. Moram reći da ove godine u ovoj našoj koloni „Marša mira“ ima i 20 žena, dakle i taj smo broj povećali, a izuzetno smo dobru suradnju ostvarili sa bosanskokrupskim biciklistima koji takođe su učesnici ovogodišnjeg „Marša mira Srebrenica 2018“, u Potočarima ćemo se naći i zajedno ćemo ići u obilazak šehidskih nišana i mezara i prisutvovati i klanjati dženazu. Mislim da je ove godine organizacija ovog odlaska podignuta na viši nivo, stepenicu više i to nam je plan i narednih godina, jer sada imamo i posebno druženje koje će o ovom i drugim pohodima brinuti cijelu godinu, a ne samo petnaetak ili mjesec dana dana prije poklaska na „Marš mira“.Ove godine ide se i posebnim jednim dijelom trase „Marša mira 2018“. To je i za nas nepoznanica, ima 17 kilometara nove staze, koja kažu da je malo napornija, malo teža staza od one kojom smo do sada išli, nešto je doduše kraća, ali je to ona orginalna „staza smrti“ kojom su išli Srebreničani, kojom su se probijali od Srebrenice prema Nezuku. Sami znate da mi idemo obrnutom trasom kada je u pitanju pohod, idemo od Nezuka do Potočara. Mislim da je to za nas koji već duže vremena idemo, novi izazov, novi težak trenutak jer pored što ćemo vidjeti tu stazu, kažu da na toj stazi se može vidjeti još ostataka odjeće i kao i predmeta Srebreničana-žrtava genocida koji su pokušali se spasiti idući ovim putem od sudbine koju su im zločinci planirali.
Ja želim da pozdravim sve građane bosanskokrupske općine, obećavamo redovna javljanja, pozdravljam sve naše stanovnike kojima je BiH na srcu i slobodno mogu kazati da nas sedamdesetak idemo putem „Marša mira“ kao ambasodori Općine Bosanska Krupa i da ćemo dostojno predstaviti naš grad i našu općinu, te u ime svoje i svih građana koji imaju srebreničku bol u srcu na „Maršu mira – Srebrenica 2018“.
Nekoliko utisaka dok je autobus put Srebrenice, Nezuka kretao: mladi, veterani „Marša mira“, prilika za prvi odlazak, borac i Srebreničanka sa svojim Krupljanima. Hana želi ići jer smatra da treba njegovati lijepi običaj odavanja pošte onima koji su ubijeni na najsuroviji način u genocidu i kaže da je zato ove godine poželjela ići u koloni „Marša mira“. Hilmija na put ide deveti put, drugi put kao hadžija. Izjavio je da treba njegovati uspomenu i sjećanje na genocid u Srebrenici i žrtve genocida. Napomenuo je da će ići dok ga budu „noge držale“, a i poslije toga će, ako nikako drugačije, ići kao logistika. Gospodin Bužimkić ide prvi put. Ranije nije mogao od posla, ali ove godine ide i kaže da se osjeća jako uzbuđeno. Borac 511-te slavne, noseći ožiljke rata, Husein ide sa jednom svojom nogom, jednom zamjenskom, ali sa punim srcem za bol i poštovanje prema srebreničkim žrtvama.
I ove godine u autobusu sa Krupljanima je i jezerska i krupska snaha-Zumreta. Ona je Srebreničanka. Razumije dobro što je i njena ljubav i bol velika prema rodnoj Srebrenici i njenoj gorkoj sudbini, ali je fasciniraju Krupljani koji tako osjećaju njen rodni grad, njegovu golgotu, genocid nad njenim komšijama, rodbinom, iskreno im se zahvaljujući na dugodišnjem redovnom odlasku na „Marš mira“.Cvjetovi su otplovili jutros (subota) Unom u šest sati i petnaest minuta, spušteni su iz ruku bosanskog čovjeka koji dobro zna što je pogubnost rata, šta je „oteti grad“, što je krvoločni plan nad nevinim, šta je sloboda i šta je, najbitnije čista duša merhametli čovjeka. Šta su heroji, a šta zločinci, kreatori genocida. Iz bosanskih ruku, bosansko cvijeće spušteno je da zaplovi rijekom Unom sa mosta „Srebreničkih žrtava“ u Bosanskoj Krupi, da svojom ljepotom vodom poveže sjećanje sa cijelim svijetom na tugu Srebrenice. Podigli su jutros učesnici „Marša mira“ svoje ruke i proučili Fatihu borcima 511. slavne brdske brigade na Centralnom šehidskom mezarju i kenuli put Srebrenice.Mladi i stari. Muškarci i žene. Učesnici odbrambeno-oslobodilačkog rata, mladi ekolozi i planinari. Ljekari, fizioterapeuti, penzioneri, radnici i nezaposleni. Učenici osnovnih škola. Hadžija Hilmija deveti put. Husein, može i na jednoj, jer želi. Iz osjećaja, iz inata, ali ne ružnog, samo opominjućeg. Na put do sastanka sa svim učesnicima „Marša mira 2018“ krenulo je 68 Krupljana i Krupljanki. Mnogi su pomogli odlazak, većinom pojedinci, ali i nekoliko privrednika, uz pokroviteljstvo Općine Bosanska Krupa, pa su tako doprinjeli da odlazak i dugo pješačenje, fizički i psihički bude lakše. Ako postoji išta lako na ovom putu sjećanja.
U rano jutro subote, sa Autobusne stanice, mosta „Srebrenički žrtava“, Centralnog šehidskog obilježja ispratili su ih većinom članovi njihovih porodica i poneki prijatelj.
Dževada ŠTANCL