Nastavlja se trakavica oko poništenog konkursa u Domu zdravlja Bihać

Piše: etto.ba

Sudski spor u vezi s poništenim konkursom u Zdravstvenoj ustanovi Dom zdravlja Bihać, koji datira iz prošle godine, nastavlja se sa sve većim pravnim komplikacijama. Nedavno održano pripremno ročište otkrilo je pokušaje advokatice Safete Alijagić, punomoćnice tužene strane, da koristeći pravne manevre oteža proces tužiteljici, koja traži poništenje nezakonite odluke v.d. direktorice Jasmine Kajtazović.

Kajtazović, inače član Stranke demokratske akcije (SDA) i kandidatkinja na listi ove stranke za Gradsko vijeće Bihaća na lokalnim izborima 2024. godine, donijela je odluku kojom je poništen konkurs na kojem je tužiteljica bila jedan od kandidata.

Tužiteljica u svojoj tužbi traži poništenje te odluke, tvrdeći da joj je nezakonito uskraćeno osnovno ljudsko pravo – pravo na rad i zaposlenje što dokazuje kroz niz materijalnih dokaza, među kojima izvještaj Kantonalne inspkecije, akt Institucije Ombudsmena za ljudska prava BiH i preporuka Ombudsmena BiH, mišljenje Ministarstva zdravstva USK-a, te izvještaj Ureda za borbu protiv korupcije USK-a.

Na pripremnom ročištu, punomoćnica tužene strane, advokatica Alijagić, nastojala je predstaviti argumente na način koji je, prema riječima pravnih stručnjaka, imao za cilj zbuniti sudiju i stvoriti pravne dileme.

Advokatica je ustvrdila da tužiteljica kroz svoju tužbu „naređuje” tuženoj strani šta da čini, što je glupost i notorna laž jer se tužbom ustvari jednostavno traži ispravka nezakonite odluke i vraćanje prava oštećenog.

Osim toga, punomoćnica tužene strane navela je iste dokaze kao i tužiteljica, te predložila da se svi članovi konkursne komisije, pravnik Doma zdravlja Bihać, kandidati na konkursu, kao i v.d. direktorica Kajtazović, saslušaju kao svjedoci.

Ovaj potez, prema ocjenama pravnih stručnjaka, ima za cilj zastrašiti i obeshrabriti tužiteljicu da nastavi s tužbom, dok se istovremeno sudija dovodi u dilemu prekomjernim brojem predloženih svjedoka i nastoji što više dovesti u zabludu, a cijeli sudski proces što više rastegnuti.

Na kraju ročišta, sudija je bio primoran odgoditi postupak i zakazati novi datum zbog zahtjeva upućenog punomoćnici tužene strane da dostavi materijalne dokaze koje nije predočila na prethodnom ročištu.

Cijeli slučaj, prema mišljenju dobro upućenih nezavisnih posmatrača, poprima karakteristike pravne trakavice, gdje se „pravne cake” koriste kako bi se otežao proces i uskratilo pravo tužiteljici da putem sudskog procesa dođe do pravde.

Javnost Bihaća, kao i šira pravna zajednica, prate ovaj slučaj s velikim zanimanjem, dok se nastavak procesa očekuje na novozakazanom ročištu. (etto.ba)