SANSKI MOST….Pandemija koronavirusa i brojne restriktivne mjere s kojima se suočilo stanovništvo u gradovima, pobudilo je kod mnogih interesovanje za odlazak i boravak u prirodi. Brojni građani tako „otkrivaju“ atraktivne prirodne destinacije kojim obiluje naša zemlja, a neopravdano su bile zapostavljene sve do sada.

Jedno to takvih mjesta je i kanjon rijeke Sanice, koji se proteže između Sanskog Mosta i Ključa, a njime zmijoliko vijuga nekadašnja trasa željezničke pruge. Upravo se na tom pravcu ovih dana mogu susresti brojni šetači, biciklisti, rekreativci, ribolovci, te svi oni koji više vole izdašnu prirodu i zdrav zrak od boravka u zatvorenim sobama.

Putovanje kanjonom ove najveće pritoke Sane nudi nebrojene draži, jer put vodi uskim koridorom koji se oslanja o strme obale klisure, na čijem dnu nestašno teče Sanica pjenušajući se i praveći veličanstvene kaskade i brzake koji posmatrača ostavljaju bez daha. Sanica izvire nedaleko od varošice s kojom dijeli ime, a svega nekoliko kilometara od izvora počinje njena veličanstvena avantura duga dvadesetak kilometara kroz strmovitu klisuru, čija visina na pojedinim dijelovima dostiže i preko stotinu metara.

Milionima godina voda je strpljivo dubila korito kroz čvrstu krašku stijenu, neumorno oblikujući kamenite obale i okolni prostor. Posebnu atrakciju na ovome putu predstavlja pet tunela koji podsjećaju na prugu izgrađenu za vladavine Austrougarske, kada je to bio jedan od najzahtjevnijih građevinskih poduhvata na ovim prostorima. Austrougarski inžinjeri su s velikom mukom projektovali ovaj pružni pravac i sami iznenađeni složenom konfiguracijom trase i pod neprestanim pritiskom da se radovi što prije okončaju.

Narodna predaja kaže kako je zapela gradnja, pa je glavni inžinjer otišao lično kod cara Franje da mu kaže da su udarili na tvrdo, da ni kilu kamena ne mogu razbiti, a car će njemu: „E da ja tebe pitam nešto, ako ja tebi za svaku kilu odbijenog kamena platim kilu zlata, može li se trasa onda probiti“? Ovaj odgovori da tako može. „E onda nastavite raditi“, završi car Franjo.

Na nekadašnjeg „ćiru“, koji je s mukom i brektanjem odvozio kompozicije natovarene najkvalitetnijom grmečkom bukvom ili hrastom. Oni su posebna atrakcija za svakog ko odluči ovuda putovati i duže od jednog stoljeća svjedoče istorijskim događajima na ovim prostorima.

Rijeka Sanica je bogata ribom, a posebno potočnom pastrmkom koju ribolovci smatraju „kraljicom riba“. Zbog toga se na njenim obalama često održavaju razna takmičenja u sportskom ribolovu koja pohode brojni ribolovci iz svih krajeva svijeta. Cijeli ovaj kraj obiluje s takvom raskoši i prosto mami ljepotom, da je zaista šteta vrijeme korone provesti među zatvorenim zidovima. Zlatan ČEKIĆ