„Odgovorno upravljanje otpadom: prilika a ne problem“ naziv je javne tribine koja je održana proteklog vikenda u Sanskom Mostu i Cazinu, a na kojoj su govorile ekspertice u oblasti zaštite okoliša prof. dr. Sanela Klarić, zastupnica Naše stranke u Parlamentu FBiH, i prof. dr. Vildana Alibabić, zastupnica Naše stranke u Skupštini USK-a.
Cazin i Sanski Most trenutno imaju veliki problem s odlaganjem otpada. Nedavno je Bosanska Krupa zatvorila svoju deponiju za susjedne gradove, jer je trenutno odlagalište došlo do maksimuma svog kapaciteta i ne mogu više primati otpad iz Cazina i Bužima. Sanski Most je, s druge strane, ostao bez jedinog odlagališta otpada kojim je raspolagao praktično iz istog razloga, odnosno zbog nemogućnosti prihvata novih količina otpada.
Trenutno se traže nove lokacije, ali se lokalno stanovništvo s razlogom buni jer su ovakva odlagališta otpada, odnosno način na koji se kod nas manipulira otpadom, potencijalne ekološke bombe i predstavljaju direktnu opasnost za zemljište, podzemne vode, ali i po zdravlje stanovništva.
Tribinama koje su na istu temu održane u Sanskom Mostu i Cazinu, prisutnim se građankama i građanima nastojala približiti vrijednost jedne ekološke, sanitarne deponije i mogućnosti koje nudi pravilno upravljanje otpadom, kao i razlika između moderne deponije i odlagališta koja mi u svom okruženju imamo.
U svom izlaganju Sanela Klarić je fokus stavila na cirkularnu ekonomiju i kako ovaj koncept primijeniti u Bosni i Hercegovini. Predstavljeni su i konkretni prijedlozi kako da se poboljša situacija sa upravljanjem otpadom u Sanskom Mostu i Cazinu, ali i čitavom Unsko-sanskom kantonu.
„Dugogodišnja nezainteresovanost aktuelnih vlasti da riješe pitanje održivog upravljanja otpada Unsko-sanskog kantona dovela je do ogromnih šteta po okoliš i zdravlje. Izgubljeno je preko 4 miliona KM, izgubljeno je vrijeme, smeće se gomila, a građanima još uvijek nije ponuđeno najbolje rješenje. Moj zadatak je bio da predstavljajući najbolje modele EU na primjeru Ljubljane motivišem građane i građanke da traže da se odaberu najbolja rješenja. Drago mi je da je odaziv bio veliki, da je diskusija bila konstruktivna te da smo uspjeli podići svijest i probuditi interes“, rekla je zastupnica Klarić.
Vildana Alibabić se u svom izlaganju osvrnula na propalu priliku za otvaranjem regionalne deponije i problemima s kojima se tad suočavalo.
„Govorili smo o mogućnostima, poznato je da je najbolji način odvajanje korisnih sastojaka otpada, općine moraju više raditi na selektiranju. Donositi odluke da se otvaraju „nove rupe u zemlji“ nije dobro, jer ćemo imati samo dodatno zagađenje, a smatraće se da je problem riješen. Graditi sanitarne deponije, svaka općina za sebe, jako je skupo. Mislim da je vrijeme da načelnici ponovo otvore razgovore na temu regionalne deponije, a ministarstvo okoliša bi ih trebalo inicirati. Građani imaju pravo da se uključe u procese odlučivanja i to bi im trebala biti i obaveza i zadatak, jer se radi o budućnosti naše zemlje“, naglasila je zastupnica Alibabić nakon tribine u Cazinu. (NS)