VELIKA KLADUŠA – Međunarodni dan porodice (15. maja) kojeg je svojom Odlukom Generalna skupština Ujedinjenih nacija utvrdila obilježava se na ovaj dan širom svijeta od 1994. godine.

Ovaj dan se inače obilježava kako bi se naglasila važnost porodice kao osnovnog elementa svakog društva, te da se podstakne djelovanje društva u korist porodice, donesu odluke koje će osigurati bolji standard i kvalitet života porodica, kao i uvažavanje porodičnog načina života, tradicija i običaja.

Kako se na ovaj dan širom svijeta organizuju aktivnosti na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou čiji je cilj ukazivanje na značajna pitanja za porodicu kao i socijalne, ekonomske i demografske procese koji se tiču porodice, u Velikoj Kladuši su Organizacija žena SDA USK-a i Organizacija žena Općinske organizacije SDA Velika Kladuša organizirale Javnu tribinu pod nazivom „Zdrava porodica – zdravo društvo“. Tribina je održana na u turističkom kompleksu velikokladuškog Starog grada i ista je bila izuzetno dobro posjećena, a pri tom treba kazati, i dobro organizirana, sa kvalitetnim uvodničarkama.

Uvodničarke na ovu temu bile su Almira Seferagić, diplomirana medicinska sestra te doktorice Semra Okanović, spec. pedijatrije i Nermina Malić, spec. fizikalne medicine i rehabilitacije.  Tribinom je moderirala Matilda Bašić.

Ovom aktuelnom a posebno važnom događaju prisustvovalo je oko stotinu Kladuščanki te gošće iz Bihaća i Cazina, među kojima su bile članice Predsjedništva Organizacije žena SDA BiH Senada Kapić i Ines Delić, dopredsjedavajuća Skupštine USK-a, kao i potpredsjedice Organizacije žena SDA USK-a Zerina Talić Kurić i Aida Pašić, koja je i zastupnica u Skupštini USK-a.

U ime domaćina prisutnima su se obratile Aida Kljajić Dizdarević, predsjednica Organizacije žena SDA Velika Kladuše te Bisenija Mušedinović, poslanica u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, a uspješan rad članicama Organizacije žena SDA poželio je predsjednik Općinske organizacije SDA Velika Kladuša Asmir Ćufurović (poslanik u Skupštini USK-a) koji je u svom obraćanju izrazio podršku članicama u budućem radu. Tribini je prisustvovala i predsjednica Asocijacije Mladih SDA Velika Kladuša Kanita Čuturić.

Izlaganja uvodničarki motivirale su prisutne na dijalog tako da je tribina ispunila očekivanja prisutnih.

-Mi danas imamo problem ekranizacije, vi ovdje prisutni ste uglavnom ostvarene mejka i znate koliko vam djeca provode vremena pred televizorom, a famozna ekranizacija će uskoro dobiti svoju šifru, svoju dijagnozu bolesti. Izloženost djece ekranima je osnovna greška roditelja, kazala je, između ostaloga dr. Semra Okanović, dodavši pri tom jedan više nego zabrinjavajući podatak. -Ja sam pregledala stotinu djece koja će ove godine poći u školu i 50 njih ima neki od oblika nedostataka, zdravstvenih problema odnosno poremećaja a tako je vjerovatno i kod drugih doktora koji su pregledali prvačiće, kazala je doktorica Okanović, dodavši kako nam je moderni način života donio puno, puno problema, a mi nismo spremni da na sve probleme odgovorimo.

-Roditelji puno očekuju od djece a da li se mi zapitamo koliko mi dajemo djeci. Možda dajemo djeci materijalne stvari ali da li dajemo djeci podršku, razgovor, zajednički ručak… Najvažnija je emocionalna podrška, kazala je, između ostaloga medicinska sestra Kantonalne bolnice Bihać, Almira Seferagić.

-Porodica je temelj svakog društzva i porodica je protokol za život i daljnji rad odnosno sve ono što se u toj porodici treba uraditi za jedno dijete da postane čovjek i da nastavi dalje istim stopama kao njegovi roditelji. Beskonačnosti nema, mora postojati granica za svako dijete. Jednostavno kazano, izgubili smo kompas i pitam se dokle sve to ide, kazala je, između ostaloga doktorica Nermina Malić, posebno upozorivši da djeca ne mogu biti „naredbodavci-šefovi“ svojim roditeljima a što je čest slučaj kod nas.

Na kraju tribine usvojen je slijedeći zaključak: Organizacija žena SDA USK-a preporučuje svim izabranim zvaničnicima da svojim djelovanjem kroz općinska i gradska  vijeća, skupštine i druge nivoe vlasti upute u proceduru inicijative sa pitanjima značajnim za sigurnu i zdravu porodicu: u oblastima obrazovanja, zdravstva, egzistencije, prevencijama bolesti ovisnosti te eliminisanju odnosno smanjenju nasilja u porodici. Poseban akcenat u tom dijelu želi se staviti na pitanje femicida.

Po završetku tribine prisutne članice su imale priliku provjeriti vrijednost svog krvnog pritiska što je učinio i potpisnik ovog priloga kod kojeg su ove vrijednosti bile poprilično povišene. Esad ŠABANAGIĆ