Od početka turističke sezone do danas u Nacionalnom parku Una registrirano je oko 72.000 turističkih posjeta
BIHAĆ – I u Unsko-sanskom kantonu turistička sezona je uveliko u toku a da ovdašnji turistički radnici već zadovoljno trljaju ruke, potvrdili su nam to u Upravi Nacionalnog parka Una i potkrijepili impozantnim brojkama. Od početka turističke sezone do danas u Nacionalomi parku registrirano je oko 72.000 turističkih posjeta kao i u istom periodu turističke 2019. godine. Shodno ovim pokazateljima, ova turistička godina bi za Nacionalni park trebala biti veoma uspješna a mogli bi čak i premašiti brojke iz 2019. godine. Sve ovo potvrđuju brojni domaći i inozemni turisti koji ovih dana posjećuju turistička naselja i etno-sela uz rijeku Unu i istoimeni nacionalni park.
Najposjećenije destinacije, svakako vodopadi Štrbački i Milančev buk
Najveći broj gostiju koji posjećuju područje Nacionalnog parka Una su iz Bosne i Hercegovine trideset posto i dvadeset posto iz zemalja regije, te trideset posto iz zemalja Europske unije, što je značajno povećanje u odnosu na prethodni period. Osamnaest posto su turisti iz zemalja Arapskog polutoka, te dva posto gosti s drugih kontinenata. Najposjećenija destinacija, svakako je vodopad Štrbački buk, Milančetov buk u Martin Brodu i ovo naselje, te cjelokupno područje nacionalnog parka od 19.800 hektara. -Ima sve više interesa i za područje Kulen-Vakufa za aktivni odmor, obilazak srednjovjekovnih utvrda i gradova, i ne samo u Kulen-Vakufu nego i u naselju Orašac kojem u narednom periodu zasigurno trebamo više posvetiti pažnje i kroz turističke programe uključiti potencijale MZ-e Orašac, naravno i ostalih mjesnih zajednica, općina i gradova koji se naslanjaju na područje NP Una, kaže Amarildo Mulić, direktor Javnog poduzeća Nacionalni park Una. Među brojnim turističkim destinacijama u Krajini koje rado posjećuju i domaći i strani turisti svakako je i turističko naselje „Japodski otoci“ u Ripču. Najviše ga posjećuju turisti iz zemalja EU. Marija i Ivan s djecom došli su ovdje iz Kaštel Starog kod Splita.
-Guglali smo nacionalne parkove po Bosni i odlučili se za jedan. A, iz Hrvatske smo. Posjetili smo Krku, posjetili smo Plitvice i onda, ovo nam se učinilo slično. Kako vam se čini ovdje? Koji su utisci? -Super, čini mi se da su svi zadovoljni. Lipo, opuštajuće je, prirodno. Osvježavajuće je za razliku od Splita i Kaštela. Kod nas vrvi s turistima a ovdje je puno mirnije. Odlično, kaže Marija iz Kaštel Staroga pokraj Splita. -Rekli smo da ćemo sutra ići na rafting, pa izgleda jako lijepo. Kako izgleda Una? Una, prekrasna je. Da, ima puno patkica i toga, kaže Marijina kćerkica. Njezin sin Marin nam je rekao: – Igrali smo sad ja i sestra stoni tenis. Onako, ne znam baš dobro igrati. Vidio sam srnu i zečeve, kaže dječak.
Stvarno je prekrasno za poželit svakom ko god hoće nešto lijepo vidit
Damir Bagavac je s prijateljem Tonijem na Japodske otoke došao po prvi put iz Njemačke. -Prvenstveno, najljepši je pejzaž, ja ću reći, ljepota, okolina ove rijeke tu. Restoran je prekrasan. Lijepo je prošetati. Mogu se lijepe slike napraviti. Stvarno je prekrasno za poželit svakom ko god hoće nešto lijepo vidit, da dođe, kaže Damir Bagavac iz Njemačke.
Njegov prijatelj Toni kaže kako je ovdje prekrasno. -Došao sam na preporuku svoga brata. Planirate li još nešto posjetiti, osim Japodskih otoka? -Danas ne, al’ sigurno idući put kad budemo dolazili, veli. Svoje oduševljenje ovdje netaknutom prirodom nisu krile ni Magdalena Totić i Matea Bagavac. -Prvi put skupa… Prvi put skupa i doćemo i naredne godine opet. Ako Bog da, par dana. Malo duže. Šta vam se posebno sviđa ovdje? -Meni se sviđa sve. Ja ne mogu ništa izdvojiti. Sve je prekrasno, sve je fascinirajuće, kažu Matea i Magdalena, također iz Njemačke. Osim u netaknutoj prirodi i njenim ljepotama koje ih okružuju i tradicionalnoj domaćoj kuhinji i ukusnoj hrani, turisti uživaju i u mnogočemu. Ostaju ovdje dva do tri dana. Vidjeli smo ovdje i životinje. To je za najmlađe. -Imamo nekoliko zečeva, nešto gusaka. Sve te životinje su ustvari za naše najmlađe posjetioce iz razloga što nekako mi se čini da danas djeca životinje vide samo na slikama i TV-u a najmanje uživo, kaže Manuela Šušnjar, menadžerica prodaje u ovom turističkom naselju.
Potrebno uključiti potencijale šireg područja
Gostima je na raspolaganju vožnja u lađi Unom i rafting kako bi uživali u vodenim avanturama u kojima to ne mogu tokom cijele godine. Kako bi kvalitetu turističke ponude podigli na viši nivo i imali raznovrsniju ponudu za posjetioce, a turiste duže zadržali na ovim prostorima, potrebno je uključiti potencijale šireg područja a u konceptu razvoja cjelokupne destinacije „Unaland – zemlja vodenih čarolija“, smatraju u NP Una. Samir TULIĆ