Nakon nedavnih događaja u Bosni i Hercegovini, posebno u entitetu Republike Srpske, koji će značajno ograničiti slobodu medija diljem zemlje, Koalicija za slobodu medija izdala je sljedeće saopštenje:

Potpisane članice Koalicije za slobodu medija izražavaju duboku zabrinutost zbog slabljenja slobode medija i nezavisnih glasova u Bosni i Hercegovini. Sloboda izražavanja, sloboda medija i sigurnost novinara i medijskih radnika nezamjenjivi su za procvat slobodnih, pluralističkih, inkluzivnih i demokratskih društava.

Nedavne zakonodavne promjene u entitetu Republika Srpska kako bi se ponovo uvela kriminalizacija klevete ograničavaju mogućnost novinara da rade svoj posao – stvaraju „jeziv efekat“ na slobodu izražavanja i ograničavaju protok nezavisnih informacija. Ustav Bosne i Hercegovine se obavezuje na osiguranje najvišeg nivoa međunarodno priznatih ljudskih prava i osnovnih sloboda. Ta posvećenost mora biti uvrštena u sve relevantne zakone širom zemlje, u oba entiteta i u Distriktu Brčko. Nedavni potezi su u suprotnosti sa ovom obavezom.

Ovaj alarmantan trend u Bosni i Hercegovini odražava globalni obrazac zloupotrebe tužbi za klevetu i drugih pravnih mehanizama koji se koriste da bi se ušutkali novinari, povećala autocenzura i ugušili nezavisni mediji, što predstavlja veliku prijetnju suštinskim principima demokratije i ljudskim pravima širom svijeta.

Pored toga, duboko smo zabrinuti zbog sve veće učestalosti i ozbiljnosti napada na novinare. Besplatna telefonska linija za pomoć medijima Udruženja novinara BiH zabilježila je 344 napada na novinare od 2019. godine, što je povećanje prijetnji  i podsticanje protiv novinara za 137% u 2022. godini u odnosu na 2021. godinu. Najoštrije osuđujemo sve veći broj napada na novinare u Bosni i Hercegovini.

Među njima su, između ostalih, fizički napad na Mirzu Derviševića, vlasnika internet portala times.ba, vandalizam automobila dvojice novinara, Nikole Morače (EuroBlic i SrpskaInfo) i Aleksandra Trifunovića (Buka), kao i prijetnje smrću i nacionalističke uvrede Kenanu Ćosiću, njegovom timu i porodici (Oslobođenje i O Kanal TV) poslije njegovog intervjua sa kontroverznim tvorcem dokumentarnog filma.

Osuđujemo oštru i neodgovornu retoriku jednog dijela političara, posebno u Republici Srpskoj, i fizičko i online nasilje koje su doživjeli mnogi u medijima.

Članovi Koalicije pozivaju sve nivoe vlasti u Bosni i Hercegovini da okončaju represiju i gušenje nezavisnog novinarstva u svim oblicima, uključujući i putem upotrebe zapaljive retorike protiv medija, da rade na pitanju nekažnjivosti, osiguraju odgovornost i stvore okruženje sa pravnom i institucionalnom zaštitom međunarodnih ljudskih prava, u kojima slobodni, nezavisni mediji mogu da se razvijaju“.

Koalicija ukazuje na restriktivni zakonodavni okvir, posebno u Republici Srpskoj, kao i na upotrebu zapaljivog jezika od strane političara i nedavni porast nasilnih napada na predstavnike medija.

Članovi Koalicije pozvali su sve vlasti u Bosni i Hercegovini da uspostave klimu koja omogućuje rad, kao i pravnu i institucionalnu zaštitu međunarodnih ljudskih prava, u kojoj se slobodni i nezavisni mediji mogu razvijati.

Potpisnice: Australija, Austrija, Kanada, Čile, Češka republika, Danska, Estonija, Finska, Nizozemska, Njemačka, Island, Irska, Japan, Litvanija, Luksemburg, Norveška, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska, Švicarska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države.

Koalicija za slobodu medija (MFC) je partnerstvo zemalja koje proaktivno zajedno rade na zalaganju za slobodu medija u svojim zemljama i inostranstvu. MFC se takođe zalaže za sigurnost novinara i medijskih predstavnika i poziva na odgovornost one koji nanose štetu novinarima i strogo ih ograničavaju da rade svoj posao. MFC je osnovan u julu 2019. na Globalnoj konferenciji za slobodu medija i sada je čini 50 zemalja članica sa šest kontinenata.

Zemlje članice MFC blisko sarađuju sa civilnim društvom (preko Konsultativne mreže), pravnim ekspertima (preko Panela pravnih eksperata za slobodu medija) i drugim međunarodnim tijelima kao što je UNESCO, kao i sa samim novinarima i medijskim radnicima.

Nizozemska je trenutno ko-predsjedavajuća Koalicije za slobodu medija, zajedno sa Estonijom. Ujedinjeno Kraljevstvo je trenutno članica Izvršne grupe, koja pruža strateški pravac Koaliciji. Esad Š.