BIHAĆ – Izazovi migracija u Europi, jugoistočnoj Europi i Bosni i Hercegovini, posebno Bihaću i Velikoj Kladuši, zahvaćenima migrantskom krizom, tema je konferencije za novinare održane u novootvorenom Područnom uredu Isusovačke službe za izbjeglice u Bihaću. Tom prilikom predstavljene su izbjegličke i migrantske novine „Staze“ a simbolično je otkrivena i ploča na zidu objekta u kojem djeluje ured Isusovačke službe za izbjeglice u Bihaću.
Podizanje svijesti
Izbijanjem migrantske krize u Bihaću više od stotinu volontera Isusovačke službe za izbjeglice iz desetak europskih zemalja od ljeta prošle godine kada su i otvorili svoj područni ured, uključilo se u različite vidove pružanja pomoći i podrške migrantima i izbjeglicama u ovdašnjim kampovima. O misiji ove službe koja prati, služi i zagovara prava izbjeglica i drugih prisilno raseljenih osoba govorio je Jose Ignacio Garcia, direktor regionalnog europskog ureda i Tvrtko Barun, direktor Isusovačke službe za izbjeglice za jugoističnu Europu. Volonteri ove organizacije u proteklih tirdeset i devet godina djeluju u više od pedeset zemalja svijeta. -Poslanje je pratiti izbjeglice, migrante, biti s njima u svim dimenzijama njihovog života, da bi smo im znali služiti konkretno u njihovim potrebama i konačno da možemo zagovarati i braniti njihova prava, konkretno individualno s obzirom na postupak azila ili u smislu podizanja svijesti o njihovim poteškoćama i izazovima s kojima se susreću ili zagovaranju pravnih okvira zakona koji se brinu za njihova prava, kaže Jose Ignacio Garcia, direktor Regionalnog europskog ureda Jesuit Refugee Service (JRS). Trenutno u timu Isusovačke službe u Bihaću osamnaest volontera pomaže međunarodnim organizacijama, lokalnim institucijama, ministarstvima, uredima, a sve s ciljem podizanja kvalitete života migranata kroz različite aktivnosti.
Migrantske novine
-Tu je psihosocijalna podrška, briga za djecu, radionice, edukacije s djecom, medicinska skrb kroz naših petnaest prevoditelja za jezike kao što su arapski, farsi, urdu, paštu, pundžabi. Pomažemo ljudima, tim izbjeglicama i migrantima kad su poslani u bolniceili zdravstvene ustanove a na kraju i osoblju tih zdravstvenih ustanova da pomognemo u komunikaciji, kaže Tvrtko Barun, ravnatelj Isusovačke službe za jugoistočnu Europu. Barun dodaje kako su pomagali i migrantima u netom raspuštenom kampu Vučjak čije je zatvaranje, kako kaže, za njega veliko olakšanje. -Kamp Vučjak je žalosni element cijele priče oko izbjeglica i migranata u Unsko-sanskom kantonu u kojem su migranti i izbjeglice ispale žrtve različitih interesa, različitih prepiriki, prebacivanja odgovornosti s jedne na drugu, na treću stranu i na kraju su deblji kraj izvukli ti ljudi. Znamo u kakvim su uvjetima živjeli i hvala Bogu da se to završilo, da se pronašlo način kako da ih se izbavi iz te poteškoće, kaže Barun. Ovom prilikom predstavljene su izbjegličke i migrantske novine „Staze“ čiji je cilj povezivanje lokalne zajednice s izbjeglicama i migrantima a objavljuju ih na bosanskom i engleskom te jezicima migranata zemalja iz kojih dolaze, kako bi lokalno stanovništvo upoznalo ko su ti ljudi. Simbolično je otkrivena i ploča na zidu objekta u kojem djeluje ured Isusovačke službe za izbjeglice u Bihaću. Samir TULIĆ