BOSANSKA KRUPA – U organizaciji Ambasade Republike Italije u Sarajevu i njegove ekselencije ambasadora Nicole Minasiu u Domu zdravlja Bosanska Krupa boravila su dva vojna italijanska ljekara, Marino Travisano i Pasquale Giannelli, a razlog posjete su razmjena iskustava vezanih za borbu protiv pandemije COVID19, s naglaskom na iskustva koja je zabilježila u svom radu bosanskokrupska zdravstvena ustanova.
Delegaciju ljekara ispred Ambasade je primio direktor Doma zdravlja Bosanska Krupa dr. Mujo Kekić i zahvalio se pozivu italijanske ambasade da budu domaćini italijanskim ljekarima i ukazanoj prilici da im predstave svoj način rada u vrijeme pandemije.
Na samom počeku bilo je riječi o brojnim projektima u Bosanskoj Krupi koji su odličan temelj za posebne veze Krupljana i građana Italije. Italijanska preduzeća, grad Bonzano, nevladina organizacija IPSIA, brojni projekti i prijateljstva obilježili su cijeli poslijeratni period u Bosanskoj Krupi.

Prva „stanica“ obilaska Doma zdravlja je bila Higijensko-epidemiološka služba u kojoj su gosti slušali pojašnjenje grafičkog prikaza rada za vrijeme trajanja pandemije u jednom klasteru, od njegovog nastanka do zabilježenih svih slučajeva u njemu. U laboratoriju bolnice su upoznati s činjenicom da su svi aparati u njoj porijeklom iz Italije, te da je u posljednje vrijeme nabavljeno te opreme u vrijednosti oko stotinu hiljada konvertibilnih maraka. Potom su gosti i domaćini obišli Hitnu službu, kontejnere za prijem pacijenata za koje je postojala sumnja na oboljenje, s odvojenim ulazom za ljekare, te trijažni šator koji je bio cijelo vrijeme pandemije, a u kojem se i sada kontroliraju svi koji zbog bilo kojih zdravstvenih usluga ili posjeta uđu u Dom zdravlja. U sklopu obilaska Doma zdravlja u Bosanskoj Krupi italijanski vojni ljekari su se upoznali i sa načinom rada u službi Porodične medicine, te prisustvovali zajedničkom sastanku i zanimljivom i ugodnom razgovoru sa ljekarima specijalistima bosanskokrupske zdravstvene ustanove.

U svom izlaganju direktor Doma zdravlja dr. Mujo Kekić je kazao da su od samog početka COVIDA19 u Kini, bili dobro informisani, a da su dolazak corone u prijateljsku Italiju i tragična događanja odmah pokrenuli i nadležne u Domu zdravlja, te da da su bili spremni poslije proglašenja prirodne nesreće uslijed pandemije, da odmah znaju što bi trebali raditi, počev od formiranja internog „kriznog“ štaba u sklopu Hitne službe i Kriznog štaba općine sa stručnim ljudima u okviru njega. Jedan od prvih koraka je bio briga o zdravstvenom osoblju i borbi da COVID 19 ne „uđe“ u zdravstvenu ustanovu, pa je tako jedan dio uposlenika bio na „čuvanju“ dvije sedmice, dok je drugi radio. Također, s onim što su imali su nastojali sami, a poslije i s preporukama svih nivoa kriznih štabova, odgovorno pristupiti realizaciji svih protokola. Uz punu podršku svojih uposlenika, članova Općinskog kriznog štaba, ali i građana. Sve je bilo organizirano tako da se smanji broj dolazaka u zdravstvenu ustanovu tako da su mnoge usluge pacijenti, osobito vezane za redovnu terapiju, dobijali pozivom na telefon, ranim preporukama o nošenju zaštitnih maski i rukavica, mjerama fizičke distance, bez grupnih okupljanja, obavezom o pooštrenim higijenskim navikama, dezinfekcijom. Službe su imale svoj protokol od načina obavezne trijaže do dolaska bolesnika s temperaturom ili nekim drugim simptomima, odlaska hitne službe do pacijenta, uzimanja potrebnih uzoraka za nalaze i slikanja pluća u Rendgenskoj službi, obilaska građana u samoizolaciji, do saradnje s Policijskom stanicom i naravno s Radio Bosanska Krupa, medijem koji je svakodnevno izvještavao o cjelokupnoj situaciji vezanoj za pandemiju i bili javni glas građanima o stanju kako na području općine, tako i epidemiloškoj situaciji u Kantonu, BiH i regionu.

Vojni ljekari iz Italije su kazali da su fascinirani s onim što su vidjeli, kako su se zaposleni organizirali, kako se i sada poštuju pravila i preporuke i poslije prestanka stanja prirodne nesreće, a posebno na koji je način bio organiziran rad i lokalna borba protiv pandemije, uz vlastite snage, snalaženja oko zaštitne opreme. Mnogo manje slučajeva Covida 19 u BiH, pa još manje u Unsko-sanskom kantonu i veoma malo u Bosanskoj Krupi je rezultat odgovornog rada i „dobrih vibracija“ svih koji su bili okupljeni kao odgovorni u toj borbi s Covidom 19, ali i savjesni građani. Naglasili su da se i u Bosanskoj Krupi, poslije ovog prvog vala, treba da se utječe na svijest javnost kao u Italiji i da iskustva iz onog što je prošlo daju zasluženi primat ljekarima opće prakse i porodične medicine, uz sve one specijalističke struke koje su direktno angažirane u otkrivanju virusa i liječenju pacijenata za koje je potvrđeno prisustvo virusa. Poručili su da ćemo ovako živjeti, s mjerama opreza sve do pronalaska lijeka i vakcine, te da treba potaknuti još jače vakcinisanje protiv obične gripe kako bi liječnici mogli lakše utvrditi COVID 19, isključujući običnu gripu. Značilo bi to da bi bilo dobro da se pored rizičnih skupina koje dobijaju vakcinu protiv obične gripe, treba potaknuti vakcinisanje većeg broja stanovništva protiv obične gripe. Znači, ta vakcina će jedino ojačati imuni sistem za borbu protiv obične gripe i nije zaštita protiv Covida19, ali može olakšati prepoznavanje simptoma po kojima je karakterističan Covid.

Talijanski ljekari su kazali da se već četiri godine vezuju za prikupljanje iskustava vezanih za corona viruse, te da novi Covid 19 je još uvijek neistražen, kao i mnogo činjenica o njegovom nastanku, prenošenju, jačini. „Ova i slične posjete mnogo nam znače, radosni smo što smo dosta toga čuli o vašim iskustvima, još radosniji da ste našu prezentaciju rada ocijenili veoma uspješnom. To je nama motiv da nastavimo s Covidom 19 živjeti kao našom stvarnošću, štiteći i prosvjećujući i svoje uposlenike i građane, održavajući i dalje visok stepen poštivanja preporuka, kako bi ovo sadašnje stanje održali, unaprijedili i bili spremni ako stigne novi val pandemije. Izražavajući veliku žalost zbog smrtnih slučajeva narodu vaše zemlje, podržavajući naše kolege zdravstvene radnike u Italiji u njihovoj nezapamćenoj borbi, također se želim zahvaliti za vaš dolazak i ovaj razgovor, moleći vas da prenesete zahvalu italijanskoj ambasadi, njegovoj ekselenciji ambasadoru Minasiju na ovom i svemu što mi u bosanskokrupskoj općini imamo, a on je podržava, kao neraskidivu vezu Italije i Bosanske Krupe“, – riječi su koje je gostima uputio direktor Doma zdravlja u Bosanskoj Krupi dr. Mujo Kekić, pozivajući ih da ponovo budu gosti Doma zdravlja u Bosanskoj Krupi. Na dan posjete u Bosanskoj Krupi nije bilo oboljelih od Covida19, niti je bilo koji građanin bio u samoizolaciji.
Dževada ŠTANCL