KONJIC – Poštovani čitatelji, srdačno Vas kao urednik u Redakciji ReprezenT pozdravljam iz Konjica, smještenog na bisernoj ljepotici Neretvi, sa otprilike podjednakom udaljenošću do Sarajeva odnosno Mostara. Ovdje u Konjicu, Vijeće za štampu i online medije u BiH zajedno sa Vijećem Europe organiziralo je dvodnevni Inter-profesionalni seminar za pravosuđe, advokate, policiju i medijske aktere na temu „Internet i govor mržnje“. Na ovoj radionici o Internetu i govoru mržnje, vrsni eksperti za pojedine oblasti iz BiH i Europe govorili su o slobodi govora i njegovoj zloupotrebi, slobodi od neodgovornih pojedinaca, zaštiti slobode govora i sankcijama za širenje govora mržnje. Cilj ovog seminara je jačanje pravosudne ekspertize i razumijevanja slobode govora i slobodnog odgovornog novinarstva u medijima u BiH, kao i osnaživanje novinara da slijede etičke standarde profesionalnog izvještavanja, te unapređenje krivičnih zakona kod sankcioniranja govora mržnje. Uvodničarka na ovom seminaru bila je Ljiljana Zurovac, Izvršna direktorica Vijeća za štampu u BiH a moderatorica Maida Bahto Kestendžić, Projekt koordinatorica za žalbe u Vijeću za štampu. Panelisti su bili Tom Law, novinar i direktor za kampanje i komunikacije, Mreža za etičko novinarstvo iz Londona, Nada Dalipagić, poznata advokatica i članica Žalbene komisije Vijeća za štampu u BiH, Saša Petrović, Viši inspektor FUP-a Sarajevo za borbu protiv kompjuterskog kriminala, prof. dr. Enes Osmančević, profesor na katedri žurnalistike na Filozofskom fakultetu u Tuzli i član Žalbene komisije Vijeća za štampu u BiH, Emir Povlakić, rukovodilac sektora za dozvole u Regulatornoj agenciji za komunikacije i član Komiteta za medije Vijeća Europe, Vladana Vasić, rukovoditeljica Koalicije za borbu protiv govora mržnje i zločina iz mržnje te Mehmed Halilović, medijski ekspert i ex ombudsmen za medije. Na seminaru je učestvovalo oko 40 predstavnika kantonalnih tužilaštava, Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo, općinskih i osnovnih sudova, Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA), Udruženja sudija/sudaca FBiH, Udruženja tužilaca Republike Srpske, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, Federalne uprave policije, Centra za edukaciju sudija i javnih tužilaca Republike Srpske, advokati i novinari.
Poruka seminara jeste da se izmjene i dopune Krivični zakoni na državnom i entitetskom nivou, da se radi na donošenju zakona protiv govora mržnje i zločina iz mržnje, veća uključenost pravosudnih institucija u borbi i sankcionisanju onih koji šire govor mržnje, ohrabrivanje i obavezivanje online medija da filtriraju očigledni govor mržnje. „Svi skupa treba da radimo na podizanju svijesti građana, edukaciji i informisanju javnosti o govoru mržnje i njegovoj štetnosti“, jedan je od zaključaka seminara.
Na ovom seminaru, kao i prošlog vikenda u Vogošći, sa prostora USK-a učestvovao je samo predstavnik Redakcije ReprezenT-a. Redakcija ReprezenT-a jedini je član Vijeća za štampu u BiH sa prostora USK-a. Radi boljeg razumijevanja ove problematike navodimo slijedeći podatak: Na prostoru USK-a djeluje 16 registriranih medija, tri televizije, jedne sedmične novine, 11 radio stanica i ReprezenT kao Portal sa periodičnim printanim izdanjem Biltena za društvena kretanja. Od 16 pobrojanih medija samo su tri privatna-nezavisna (ReprezenT, Radio Velkaton i Novi Radio Bihać). Na prostoru USK-a djeluje nekoliko portala registriranih kao udruženje građana (cazin.net, abc.ba, mojusk.ba …) dok su svi drugi „divlji“ i nemaju impressum, urednika, adresu. Upravo su „divlji“ portali najveća smetnja i prijetnja registriranim medijima i profesionalnim novinarima jer je na njima dozvoljeno sve i svašta a što se u konačnici pripisuje medijskoj zajednici. BiH ima odličnu zakonsku regulativu koja reguliše ovu oblast ali se ona do sada nije provodila u svakodnevnoj praksi. Upravo su ovakvi seminari na kojima učestvuju novinari, tužitelji, sudije i advokati razlogom da su se stvari iz temelja počele mijenjati. Treba ovom prilikom još jedan puta podsjetiti da na internetu nema nevidljivih i do njih se bez obzira gdje bili i pod kakvim lažnim imenom se krili može doći za nekoliko sati. Sloboda govora na Internetu ne znači da se može upotrebljavati jezik mržnje koji je kažnjivo djelo. Tužitelji i sudije iz svih dijelova BiH na ovom seminaru su navodili primjere iz svoje prakse koji upućuju na činjenicu da će se „komentatorima“ na društvenim mrežama brzo ogaditi takvo ponašanje. Ni mediji nisu zaštićeni kako se misli u javnosti, naročito zbog eventualne klevete. Međutim, mediji nisu odgovorni za neprimjerene sadržaje na svojim platformama sve dok na iste ne budu upozoreni, od bilo koga ili to sami ne uoče. Tada su dužni neprimjeren sadržaj ukloniti.
Konjic na bisernoj ljepotici Neretvi
Općina Konjic smještena je u jugozadadnom dijelu Bosne i Hercegovine i graniči sa čak 10 općina i to: Prozor-Rama, Gornji Vakuf, Fojnica, Kreševo, Hadžići, Kalinovik, Trnovo, Nevesinje, Jablanica i Mostar. Općina Konjic je teritorijalno najveća općina i zauzima 1.386.6 km2 ili 2,60 % od teritorije Bosne i Hercegovine, koju naseljava 34.500 stanovnika, naseljenih u 175 sela i naselja, organizovanih u 18 mjesnih zajednica. Područje općine se prostire na nadmorskoj visini od 270 m (nivo Jablaničkog jezera) do 2.155 m (planina Prenj). Općina je bogata rijekama i jezerima sa bisernom ljepoticom rijekom Neretvom i čudesnim kanjonom Rakitnice, te Boračkim i Jablaničkim jezerom. Prirodne ljepote te bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta, te veliki šumski i vodeni potencijali predstavljaju osnovu za razvoj drvoprerađivačke djelatnosti, poljoprivrede, stočarstva, voćarstva, turizma i drugih grana. Značajna ulaganja u objekte infrastrukture, putne, vodovodne, kanalizacione, komunikacione obilježili su prethodni period a predstavljaju općinu Konjic prepoznatljivom i ugodnom za življenje. Esad ŠABANAGIĆ