BOSANSKA KRUPA – U okviru projekta „Bosanska Krupa – grad malih sajmova“, Udruženje pčelara „Lipa“ iz Bosanske Krupe i ove godine na Trgu Alije Izetbegovića, u Bosanskoj Krupi organizira, deseti jubilarni, Bosanskokrupski sajam meda. U prisustvu premijera USK-a Mustafe Ružnića i ministara privrede i poljoprivrede, Nijaza Kadirića i Sulejmana Kulenovića, te Mehire Perviz, direktorice Poljoprivrednog zavoda USK-a, sajam meda je otvorio Armin Halitović, načelnik Općine Bosanska Krupa koja je i pokrovitelj sajma.
Bogata paleta proizvoda
Deset izlagača na svojim štandova izlaže više vrsta meda i pčelinjih proizvoda, te jedan izlagač koji se predstavlja pčelarskom opremom s košnicama. Sedam izlagača je iz Bosanske Krupe, dva iz Cazina te jedan iz Mišinog Hana kod Banje Luke. Pčelarskom opremom predstavlja se Ahmet Crnkić iz Jezerskog kod Bosanske Krupe, a pčelinjim proizvodima i medom Vahid i Ilver Hodžić – „Pčelarstvo Hodžić“, Hajrudin i Razija Šabić – „Pčelarstvo Šabić“, „Pčelarstvo Šabić – Bekir i Minka Šabić“, „Sajo-med“ – Safet Duraković iz Ljusine, „Pčelarstvo Harbaš“ – Mehmedalija, Satka i Almira Harbaš, Remzija i Anita Hodžić iz Jezerskog, „Tim-med“ – Timka Gerzić, „Pčelarstvo Ramić“ – Remzija i Haseda Ramić iz Jezerskog, Timka Ibrahimpašić iz Cazina, Pčelarstvo Arnautović iz Mišinog Hana kod Banje Luke. -Naši štandovi su puni pčelinjih proizvoda iako je godina bila teška. Pčelari su se potrudili da obogate paletu proizvoda za ovaj sajam, kaže Hajrudin Šabić, predsjednik Udruženja pčelara „Lipa“ i organizator sajma. Pored ove promotivno-prodajne izložbe, u Hotelu „Stari grad-Ilma“ prof. dr. Melisa Oraščanin pčelarima je održala stručno predavanje o pčelinjim proizvodima s dodatnom vijednošću, pripremi, koristi i načinu upotrebe pčelinjih proizvoda. Ovogodišnja pčelarska sezona je izuzetno teška. -Pratimo stanje u cijelom Unsko-sanskom kantonu i možemo reći da je ova godina bila s tek dvadeset posto prihoda a na nekim područjima čak i manje. U Unsko-sanskom kantonu godišnje se proizvede oko 300 tona meda. Ako uzmemo da je to ove godine smanjeno na dvadeset posto, onda je to nekih šezdesetak tona, kaže Hajrudin Šabić, predsjednik Udruženja pčelara „Lipa“. Dodaje kako pčelari godišnje imaju četiri glavne paše, bagremovu, lipovu, livadsku i kestenovu, a nekad se pojavi i šumska paša i medika. -Ove godine bagremove paše nije bilo jer je cijeli maj prošao u kiši. Bilo je nešto lipe, kesten je imao sasvim male prinose zbog kišnog perioda i uglavnom nešto sada ima livadske paše, kaže Šabić.
Sve veća potražnja
„Pčelarstvo Harbaš“ već peti put izlaže svoje proizvode na Bosanskokrupskom sajmu meda. -Svake godine se lijepo predstavimo pčelinjim proizvodima i družimo. Ova pčelarska godina je što se tiče meda bila slaba ali je opet dobro. Građani kupuju proizvode. Svake godine je sve veća potražnja za medom i mednim pripravcima. Najviše se traži med, ali i polen, matična mliječ, propolis… U nas je livadski i šumski med a više se traži livadski, kaže Almira Harbaš i dodaje kako su ove godine proizveli oko 300 kilograma meda.
Po prvi put svoj med i pčelinje proizvode izložili su Rajna i Nikola Arnautović – „Pčelarstvo Arnautović“ iz Mišinog Hana kod Banje Luke. -Iako smo prvi put na sajmu meda u Bosanskoj Krupi, zadovoljni smo, kaže Rajna. Lijepo smo prihvaćeni a i prodaja je dobra. Građani dolaze i kupuju bez obzira što je med skup. Pored meda, najviše se traže propolis kapi i matična mliječ. Nudimo bagremov, livadski i miješani – kesten, lipa, kupina i šumska medika. Svi su podjednako traženi, a ovi tamni medovi više se traže. Ova godina je bila najgora dosad otkako pčelarimo. Nekad smo u jednoj sezoni znali proizvesti i do četiri tone meda a ove godine nismo ništa, pa prodajemo staru zalihu, kaže Rajna Arnautović, pčelarka iz Mišinog Hana kod Banje Luke. Samir TULIĆ