BIHAĆ – Demineri Oružanih snaga Bosne i Hercegovine intenzivno deminiraju minirano područje Radoča i ukoliko ga okončaju do kraja ove ili početkom naredne godine općina Bužim, bi nakon Bosanskog Petrovca i Cazina, u Unsko-sanskom kantonu trebala biti treća općina bez mina, kažu u Regionalnom uredu BH MAC-a u Bihaću. Među 95 miliona kvadratnih metara miniranih površina u kantonu, deminiranje je u toku na više lokacija u svim preostalim općinama i kada bude završeno, minirane površine bit će smanjene za 10 miliona kvadratnih metara.
U odnosu na proteklu godinu deminiranje se obavlja u znatno većem kapacitetu
U Regionalnom uredu BH MAC-a u Bihaću zadovoljni su protuminskim djelovanjem na području kantona jer se u odnosu na proteklu godinu deminiranje obavlja u znatno većem kapacitetu. Trenutno se rade tehnička izviđanja na dvije lokacije u općini Sanski Most, minski sumnjiva područja Šehovci 3 i Tomina 1, na lokaciji Lanište, općina Ključ, u NP Una – Bihać, te Radoč u općini Bužim. -Nadamo se da ukoliko završimo do kraja ove godine ili početkom 2022. godine, mogli bi osloboditi općinu Bužim od mina i to bi bila treća općina u Unsko-sanskom kantonu slobodna od mina. Također radi se i tehničko izviđanje u općini Bosanska Krupa, a to je nova dionica puta Grmuša – Mali Radić i to radi Federalna uprava Civilne zaštite, kaže Aladin Bajrektarević, šef Regionalnog ureda BH MAC-a u Bihaću.
-Uvažavajući prioritet tog zadatka, mi smo povukli timove iz drugih kantona i trenutno smo uradili možda neku trećinu zadatka. Nešto više od 200.000 je ukupna površina tehničkog izviđanja. Mi ćemo sve uraditi kako bi u 2021. godini taj zadatak stavili na raspolaganje Autocestama, kaže Muamer Husilović, šef Odsjeka za deminiranje u Federalnoj upravi Civilne zaštite. Demineri FU CZ već neko vrijeme deminiraju i područje Nacionalnog parka Una. -Tako smo u ovoj godini do sad našli uglavnom sve protupješadijske mine, dvanaest komada na ciljanoj istrazi na Račiću i na sistematskoj istrazi gdje smo našli deset protupješadijskih mina koje su naši timovi uklonili i uništili, dodaje Husilović.
Unsko-sanski kanton je i dalje kanton s najvećim procentom sumnjivo opasne površine prve kategorije
Deminiranje u Sanskom Mostu i Ključu izvode komercijalne kompanije zahvaljujući donatorskim sredstvima njemačke i norveške vlade. Od 1996. godine do danas u USK-u prilikom deminiranja smrtno je stradao jedan deminer a od mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava stradao je 131 građanin od kojih 48 smrtno. -Unsko-sanski kanton je i dalje kanton s najvećim procentom sumnjivo opasne površine prve kategorije. Imamo negdje oko 95 miliona kvadratnih metara. Deminiranjem ovih lokacija mi bi od prilike smanjili negdje za oko deset kvadratnih kilometara ili deset miliona kvadratnih metara sumnjivo opasne površine, kaže Aladin Bajrektarević, šef bihaćkog Regionalnog ureda BH MAC-a.
U BH MAC-u planiraju da se u 2022. godini deminiranje nastavi istim intenzitetom.
Najčešće su to protupješadijske i protutenkovske mine ali su evidentne i mine iznenađenja. Deminiranje koje izvode OS BiH i FUCZ financira se iz budžeta a ostale projekte financiraju donatori. Pripadnici BH MAC-a izviđaju minski sumnjiva područja i na osnovu toga izrađuju projekte deminiranja, a prilikom deminiranja obavljaju monitoring kvaliteta i u ime države izdaju certifikat da je određena površina očišćena od mina u skladu s propisanim procedurama, kažu u bihaćkom RU BH MAC-a. Samir TULIĆ