BIHAĆ – Asocijacija frizera i kozmetičara Unsko-sanskog kantona upriličila je u Gradskoj galeriji u Bihaću humanitarnu akciju šišanja i darivanja kose za djecu oboljelu od raka, članove Udruženja „Srce za djecu oboljelu od raka“. Građani su imali priliku da se ošišaju i novčanim prilozima tako pomognu liječenje djece, a neki su i darovali svoju kosu onima koji su je privremeno ili trajno izgubili. Sav prihod od ove akcije bit će doniran Roditeljskoj kući Udruženja „Srce za djecu oboljelu od raka“ u Sarajevu.

Odazvalo se 30 frizera iz svih općina i gradova USK-a

Ovoj humanitarnoj akciji u Gradskoj galeriji odazvalo se 30 frizera iz svih općina i gradova Unsko-sanskog kantona, ali i veliki broj naših građana koji će novcem kojim su platili šišanje direktno pomoći liječenje djece oboljele od karcinoma. Džana Bećiragić iz Cazina već drugi put daruje svoju kosu za izradu perika oboljeloj djeci. -Iznimno sam sretna zbog toga jer želim usrećiti druge i na neki način doprinosim tome, kaže Džana. Selvi Čirić kaže kako je ovo je lijepa gesta. -Pozdravljam ove ljude koji su ovo organizirali za djecu, za liječenja ove bolesti. To nama znači malo a njima mnogo, poručuje Selvi. -Žao mi je te djece stvarno. Idemo da pomognemo koliko možemo. Žalosno, ne daj Bože nikome, kaže Izet Bećiragić, otac djevojke Džane koja je donirala svoju kosu za izradu perika.

Školske klupe zamijenila bolničkim krevetom

Dvadeset šestogošnja Advija Džambas, članica Grupe „Mladica“ – mladi liječeni od raka, izliječena je od karcinoma limfnih čvorova. Podijelila je s nama svoja iskustva u liječenju od ove bolesti. Kaže kako je presretna što može biti dijelom ovog humanitarnog projekata i odala zahvalnost Asocijaciji frizera i kozmetičara i Vladi Unsko-sanskog kantona na podršci Udruženju „Srce za djecu oboljelu od raka“. -Zaista je to jedan dug i mukotrpan proces. Moje liječenje je trajalo tri godine. Oboljela sam kao djevojčica od trinaest godina. Školske klupe sam zamijenila bolničkim krevetom i to su bili višestruki povrati bolesti. Vrlo, vrlo trnovit put. To nije bolest samo jedne osobe. To je bolest cijele porodice i zaista je vrlo važna podrška. Ovaj sami projekt „Moja kosa, tvoja kosa“ je nekako psihološki moment i psihološka podrška jer nije jednostavno djevojčici izgubiti kosu. Poslije toga se vraćate u matičnu sredinu, u svoju školu. Nije jednostavno kad ste ćelavi i razlikujete se toliko od druge djece. Nekako Udruženje nastoji pomoći i pacijentu ali i cijeloj porodici jer ja uvijek kažem da je teže od toga da imaš rak, da ti dijete ima rak. Mnogo teže je roditeljima nego oboljelima. Mi nekad i ne razumijemo neke stvari i ne znamo, ne kažu nam, poštede nas, ali roditeljima je zaista potrebna podrška. Naravno, kao i nama i Udruženje se trudi na sve moguće načine da cjelokupno obuhvati tu i psihološku i socijalnu podršku, kaže izliječena od raka Advija Džambas.  U vrijeme naše posjete građane je šišalo sedam frizera. Kako kaže organizator, kolege su ih mijenjale svaka dva sata, kako bi u akciji svi podjednako uzeli učešća. -Ovo je jedna smjena, sad dolaze ljudi iz Sarajeva, Tuzle, doći će jedan dio iz Zenice i iz Travnika koji će doći da nam pomognu pošto smo mi u Savezu frizera Bosne i Hercegovine, kaže Isman Dizdarević, predsjednik Asocijacije frizera i kozmetičara Unsko-sanskoga kantona.

„Srce za djecu“ okuplja oko 500 djece oboljele od karcinoma

Prilozi koji se na ovaj način prikupe bit će usmjereni udruženju „Srce za djecu“. Ono djeluje već dvadeset godina i okuplja oko 500 članova, među kojima i troje djece iz Krajine. Ova gesta krajiških frizera nešto je na što su navikli jer već odavno surađuju. -Ova akcija nam mnogo znači jer nekako dolazi od ljudi, od frizera. Možda je malo interesantno da su frizeri u ovakvom broju danas ostavili svoje frizerske salone i došli ovdje da daju podršku našoj djeci i svi mogu simbolično da se ošišaju danas i da daju svoj doprinos i da pomognu dječicu oboljelu od raka a i oni koji imaju mogućnost donirati kosu mogu to učiniti. Zahvaljujemo se Asocijaciji frizera i kozmetičara i svim Krajišnicima koji nam pružaju podršku, Gradu Bihaću i Unsko-sanskom kantonu. Ta podrška je kontinuirana. Imamo svoj grant i to je izuzetan primjer za sve druge kantone u Federaciji BiH, kaže Fikret Kubat, direktor Udruženja „Srce za djecu oboljelu od raka“ Sarajevo. -Naša vrata su otvorena za svu djecu iz Unsko-sanskog kantona. Brinemo o njima, brinemo o cijeloj porodici jer rak je bolest nekako cijele porodice. Treba biti uz tu djecu. Treba biti uz te roditelje, brinuti o njima, osluškivati šta je to njima potrebno. I mi se zaista, od srca trudimo, kaže Kubat.

Godišnje u BiH oboli oko devedesetero djece od neke vrste maligniteta.

U Federaciji je taj broj između pedeset i šezdeset. Ohrabrujuće je da BiH i zemlje jugoistočne Europe po pitanju procenta izlječenja ne zaostaju za zapadnom Europom. Taj procent kod leukemije se kreće između osamdeset i devedeset posto, što roditelje djece oboljelih od raka  ohrabruje i kada znaju da postoji lijek i nada i da naprosto koračaju snažno ka izlječenju. Sve ovo što radimo jeste da pomognemo toj djeci da se izbore i da dobiju svoju najveću bitku a to je bitka za život, zaključio je Kubat. Samir TULIĆ