BIHAĆ – Američka agencija za međunarodni razvoj – USAID pokrenula je petogodišnji projekt E-uprave u Bosni i Hercegovini vrijedan 10.900.000 dolara kao podršku transparentnosti i smanjenju korupcije u ciljanim procesima koji se vode pred nadležnim organima. Američki ambasador u BiH Eric Nelson, izjavio je kako će USAID i nadležne vlasti u BiH koristiti informacijske tehnologije kako bi se značajno smanjila količina vremena i troškova u javnim uslugama te povećala kvaliteta i transparentnost brojnih državnih funkcija.
Uvođenjem E-uprave i digitalizacijom administrativnih usluga u gradskim i općinskim organima uprave našim građanima će biti omogućeno da više ne moraju, kao dosad, dolaziti na šaltere kako bi dobili neki dokument već će to s jednog mjesta činiti klikom na određenu aplikaciju. Tako će se smanjiti troškovi i vrijeme za pružanje usluga, što bi građanima unaprijedilo svakodnevni život a poslovnim subjektima njihovo funkcioniranje.
-U praksi to znači da građani i poslovni subjekti neće gubiti vrijeme u putu, stojeći u redovima kako bi fizički potpisali dokument, tako da će troškovi novih elektronskih (automatiziranih) postupaka biti mnogo niži. S novim sistemom za e-građevinske dozvole i e-socijalne registre integrirat ćemo podatke s različitih nivoa vlasti u različitim institucijama, pružajući tako efikasniju uslugu javnosti. Unapređenjem sistema za upravljanje informacijama inspekcijskim službama u oba entiteta omogućit ćemo da imaju jasne informacije o rizičnom poslovanju određenih subjekata, koriste resurse mudrije i obavljaju svoj posao identifikacije rizičnih poslova s više tačnosti, kaže Andrew Boegel, direktor Ureda za ekonomski razvoj USAID-a u BiH. Uvođenje E-uprave za Centar za pružanje usluga pri Gradskoj upravi Bihaća od iznimnog je značaja jer se i tokom pandemije koronavirusa pokazalo koliko je neophodno imati digitaliziranu komunikaciju s građanima – korisnicima usluga.
-Potvrda toga je i činjenica da smo mi prošle godine, u Centru za pružanje usluga izdali više od 52.000 raznih uvjerenja, potvrda i svih onih izvoda iz matičnih knjiga rođenih, umrlih i vjenčanih, tako da sasvim sigurno, ova inicijativa koja dolazi od USAID-a kad je u pitanju e-usluga za nas će puno značiti. Ona će također puno značiti iz aspekta izdavanja raznih građevinskih i urbanističkih dozvola. Kad je u pitanju digitalizacija, moramo biti oprezni jer mi trenutno izdajemo rodne listove i uvjerenja s vodenim pečatom i s dodatnom zaštitom koja svakom korisniku omogućava da dobije validan dokument, kaže Elmedin Mehadžić, portparol Gradske uprave Bihać.
USAID-ov projekt E-uprave provodit će „Millenium Partners“ a digitalizacija upravnih procesa u Bosni i Hercegovini dodatno će doprinijeti napretku zemlje, smatra direktor Ureda za ekonomski razvoj. Institucije u BiH dobit će USAID-ove donacije novih hardverdskih i softverskih rješenja koja će povećati efikasnost javnih usluga. Nada se kako će transparentnije i odgovornije procedure doprinijeti smanjenju korupcije u javnim službama a istovremeno graditi povjerenje javnosti. Umjesto pečata i ručnih, koristili bi se elektronski potpisi.
-Prema zakonu, elektronski potpis (za građane) i elektronski pečat (za poslovne subjekte) jednako vrijede kao i svojeručni potpis i fizički pečat. Uz pomoć USAID-ovog Projekta E-uprave, cilj je zamijeniti upotrebu klasičnog ručnog potpisivanja i pečaćenja ličnih i poslovnih dokumenata u svakodnevnom životu u BiH. Za obične građane to će značiti da će dokumente koji su im često potrebni, poput CIPS-ovog uvjerenja o prebivalištu ili vozačke dozvole, dobiti brže i jednostavnije. Korištenjem elektronskog potpisa građani će moći putem interneta dobiti mnoge dokumente, umjesto da odlaze na šaltere nadležnih institucija, a ponekad čak putuju u druge gradove i čekaju u redu, kaže Andrew Boegel, direktor Ureda za ekonomski razvoj USAID-a u BiH.
-Mi ćemo slijediti sve one procedure i preporuke u smislu izmjene zakona koje FMUP-a odradi kako bi se i ovaj vid digitalni kroz rodne listove i sve ostale izvode mogli izdavati, do tada će se oni izdavati u pisanom obliku naravno, zbog mogućnosti zloupotrebe za razne druge radnje. Građani se moraju educirati i navići da će u narednom periodu putem interneta i digitalnih platformi, čak i putem mobitela, moći podnositi te zahtjeve kada projekt e-uprava zaživi u punoj mjeri, dodaje Elmedin Mehadžić, portparol Gradske uprave Bihać.
Najznačajnije koristi za poslovne subjekte bit će mogućnost slanja računa, potpisanih ugovora i PDV dokumentacije elektronskim putem. Izvođenje svih ovih usluga elektronskim putem, uveliko će povećati njihovu efikasnost i smanjiti vrijeme i troškove ispisa papirnih kopija, skeniranja ili isporuke poštom. Samir TULIĆ