Patriotska liga Bužim, Ulica Patriotske lige br. 11. Bužim, 10.02. 2020. godine
Općinskom vijeću, načelniku, Strankama sa područja Bužima i svim poslanicima
Predmet: Aktiviranje projekta kanalizacione mreže i drugih prioritetnih projekata
Prema informacijama koje se plasiraju iz općine Bužim najznačajniji i prioritetni projekti su tzv. „zaobilaznica“ i uređenje trga u Bužimu, što nije tačno. Naime, u svim općinskim centrima nulti prioritet mora biti uređena kanalizaciona mreža ne samo kao higijensko-zdravstveno, već i kao civilizacijsko pitanje. Poznato je da je projekat ove mreže urađen već davno i da se „zagubio“ iz fokusa više načelnika Općine. Postavlja se pitanje: zašto?! Uz to, izrada glavnog projekta koju je platila Vodoprivreda Federacije iznosila je 70 hiljada maraka. Dakle, daljnjim nečinjenjem i ta sredstva smo obezvrijedili.
Predračun ulaganja u ovaj projekat ukupno iznosi oko 10 miliona KM. Jasno je da tih novaca nema u budžetu Općine. Međutim, ono što mora biti u budžetu ove lokalne zajednice su sredstva za izradu investicionog programa koji bi se uputio Predpristupnim fondovima Evropske unije za njegovo finansiranje, kao što su svojevremeno učinile neke susjedne općine i dobile tražena sredstva i tako riješila ovaj problem. Osim toga, Općina može konkurisati i na dio sredstava iz kantonalnog i federalnog fonda, namijenjenog za ove i slične svrhe. Zašto to do sada nije činjeno, nije nam poznato.
S obzirom da Općina ima Sektor za poduzetništvo i razvoj i ljude koji su plaćeni ne samo da rade svakodnevne operativne poslove(?), oni i načelnik bi morali dati odgovor na slijedeće:
- iz kojih domaćih izvora je moguće finansirati program kanalizacione mreže Bužima?,
- da li znaju uraditi investicioni program za Predpristupne fondove Evropske unije, odnosno da li imaju kapacitet za taj posao?
U slučaju da ne znaju odgovor na postavljena pitanja, onda je upitna opravdanost njihovog postojanja, jer se finansiraju iz budžeta Općine! Stoga se zaključak svodi samo na tri moguće opcije:
- a) izradu investicionog projekta vršiće zaposleni u Općini (pod uslovom da znaju, odnosno da imaju kapacitet za taj posao),
- b) Općina treba izdvojiti potrebna sredstva da se kvalitetno i po metodologiji Predpristupnih fodova Evropske unije ili domaćeg fonda (izvora) obradi pomenuti investicioni program ili će
- c) Općina i dalje imati atribut obične selendre bez kanalizacione mreže!
Bužim više ne smije dopustiti da se ponovi slučaj ulaganja u zaštitu i opitne plantaže kestena. Naime, u decembru 2015. godine organizovan je međunarodni naučni skup u Velikoj Kladuši o zaštiti i zasadima kestena. Da ironija bude veća, Bužim je bio domaćin ovoga skupa, ali u Velikoj Kladuši?! Nakon toga jedna ekipa van Bužima je bez odobrenja učesnika (autora) koristila njihove radove, uradila Zahtjev i program, uputila ga Predpristupnom fondu Evropske unije i dobila 590 hiljada eura. Nosilac projekta umjesto Bužima, postala je Velika Kladuša i jedna općina iz susjedne Hrvatske. Efekti projekta su minorni. Dakle, takav gaf naše Općine više se ne smije ponoviti.
Na projekat kanalizacione mreže trebao bi se nadovezati projekat uređenja rječice Bužimnice. Istina, projekat uređenja Bužimnice realiziran je do Nanića i na tome se stalo. Zašto? Prema informacijama kojim raspolažemo, postoji urađen projekat od mosta koji vodi u Aleševiće do Brestovca. Dakle, potrebno je završiti projektiranje vodotoka u cjelosti da bi se nakon toga uradio investicioni program koji bi se mogao finansirati iz Predpristupnih fondova Evropske unije i/ili Fonda za vode Federacije. Budući da se radi o vrlo jednostavnom projektu, Općina bi trebala riješiti imovinsko-pravne odnose i geometarske poslove, a izvođači radova mogle bi biti firme sa područja Općine. Nakon toga, umjesto poplava, stanovništvo bi moglo navodnjavati zemljište uz rijeku i ekonomično proizvoditi zdravo povrće.
Slijedeći projekat bilo bi pokrivanje najvećag dijela općine tehničkom vodom, kojom bi se zalijevali poljoprivredni i drugi usjevi iz akumulacionog jezera Bajrektarevića Polje (rudnik). Naime, na jezeru (brani) rudnika postavila bi se velika pumpa kojom bi se voda pumpala na desetak brda, a odtle bi ju prirodnim padom besplatno dobijali poljoprivrednici. I ovaj projekat moguće je realizirati sa domaćim firmama, a finansirati iz sredstava Vodoprivrede FBiH i Predpristupnih fondova Evropske unije.
Naredni projekat mogao bi biti projekat panela za proizvodnju električne struje koji je moguće izgraditi ulaganjem sa Njemcima (ovo je predlagao naš čovjek iz Bužima, koji radi u istovjetnoj njemačkoj tvornici). Projekat bi se realizirao kao zajedničko ulaganje domaćeg i inostranog partnera. Obaveza Općine bila bi zemljište i osnovni infrastrukturni sadržaji.
Izgradnja vjetroelektrana na više brda (jer, bar njih imamo) bio bi slijedeći projekat. Potencijalnih investitora ima više. Zadatak Općine: obezbijediti zemljište i prilazni put.
Budući da postoje urađeni investicioni programi plantažnog uzgoja kestena i program plantažnog uzgoja oraha na po 50 hektara za svaki od njih, odnosno za ukupno 100 poljoprivrednika, a koji su predati Općini i njih treba aktualizirati.
Tek nakon ovih šest projekata u prioritetu bi bila tzv. „zaobilaznica“ i uređenje trga u Bužimu. Kažemo tzv. zaobilaznica, jer se ne radi ni o kakvoj zaobilaznici, već praktično o drugoj, paralenoj ulici, kojom bi se brže došlo u Naniće još jednim pravcem!? U vezi s ovim projektom, postavlja se pitanje: da li Bužim ima tako frekventan saobraćaj da mu je zagušeno uže jezgro, pa je zaista potrebna još jedna ulica u koju bi se uložilo oko 700 do 800 ili ne znamo koliko već hiljada KM, a da je pri tom put Velika Kladuša-Bužim najlošiji na Balkanu. Donosioci odluke o izgradnji „zaobilaznice“ očito ne znaju ili neće da znaju šta su prioriteti Općine u situaciji kada su ograničena sredstva. Uz to, u su sukobu s logikom!
Nema dileme da trg u Bužimu treba urediti. Međutim, ima li baš ikakve logike da se uređuje trg, a da do njega, ispod njega (betonska ploča) i iza njega plivaju fekalije. Hoće li na trgu biti ugodno sjediti kada postanu ljetne žege i kada se količina fekalija poveća?!
Ako su „zaobilaznica“ i „trg“ jedini problem Bužima, onda mi problema nemamo. Međutim, ako su ova dva projekta glavni aduti bilo koje stranke pred lokalne izbore, onda nam razum kaže da je ovdje preostalo da se kaže samo „laku noć logiko!“. Jer, politika koja se svodi na moljakanje tzv. „viših nivoa vlasti“, a bez da se ponudi bilo koji projekat koji se ne bi finansirao na teret budžeta (bilo kog nivoa u FBiH) nije produktivna. Ako se uz to još sredstva traže isključivo za neproduktivne namjene, onda je problem još veći i pokazuje svu našu nedoraslost za ozbiljan razvoj! Stoga je umjesto zaključka potrebno: organizovati raspravu na temu prioriteti i pravci razvoja Općine, u kojoj bi učestvovali Općinsko vijeće, načelnik sa saradnicima, predsjednici svih stranaka, poslanici svih nivoa i stručni ljudi sa područja općine Bužim. H. Muratović i S. Šahinović