BIHAĆ – Advokatska komora Federacije Bosne i Hercegovine upozorila je građane na enormno visoke tarife po kojima notari naplaćuju svoje usluge, ukazavši pri tom na činjenicu da je Ustavni sud Federacije BiH krajem juna svojom odlukom određene članove Zakona o notarima Federacije proglasio neustavnim. Advokati tvrde kako Odluka Ustavnog suda prvenstveno ide u korist građanima jer će oni ubuduće notarske usluge plaćati po minimalnoj, jednoobraznoj tarifi a ne u enormno visokim cijenama, kako je to dosad bio slučaj. Iz Notarske komore Federacije BiH demantiraju navode Advokatske komore nazvavši ih jeftinim pokušajem obmane javnosti s ciljem da se notari u Federaciji onemoguće u obavljanju poslova koji su im jasno zakonom stavljeni u nadležnost.
Notari više nemaju zakonskog osnova za obavezno sačinjavanje notarske isprave, izrade svih vrsta ugovora
Ustavni sud FBiH je u dva ustavnosudska predmeta 2015. i 2019. godine ocijenio neustavnim pojedine odredbe Zakona o notarima. U drugom predmetu iz marta 2019. ocijenio je neustavnim pojedine odredbe određenih zakona koje je donio federalni parlament, poput Zakona o stvarnim pravima, Zakona o zemljišnim knjigama, Porodičnog zakona, Zakona o nasljeđivanju i Zakona o registraciji poslovnih subjekata u FBiH. U Advokatskoj komori Federacije tvrde kako notari svoje usluge naplaćuju po enormno visokoj tarifi te da više nemaju zakonskog osnova za obavezno sačinjavanje notarske isprave, izrade svih vrsta ugovora. -Advokatska komora se zalaže da imaju pravo izrade pravnih poslova advokati i druga lica koja su pravno obrazovani. Do sada je bila jedna potpuna diskriminacija u pravnoj profesiji a ovom ispravkom to mogu raditi i sudije, i tužioci, ne raditi nego sebi praviti privatnu ispravu, da ne moraju platiti notaru, kaže Hakija Kurtović, opunomoćenik Advokatske komore Federacije BiH.
Advokat Kurtović dodaje kako to mogu raditi i advokati i druge pravno obrazovane osobe a ovjeru potpisa na ispravi izvršiti kod nadležne općine ili suda, te, kako navodi, čak i kod notara koji imaju pravo ovjere potpisa i rukopisa. Odluka Ustavnog suda prvenstveno ide u korist građanima jer će oni ubuduće notarske usluge plaćati po minimalnoj, jednoobraznoj tarifi a ne u enormno visokim cijenama, kako je to dosad bio slučaj. -Te cijene, kada vršite ovjeru ja sam kod jedne općine, prije dva dana, ovjerio potpis u Općini kod općinskog organa uprave, da sam imao 36 strana na šest ugovora i da sam ukupno platio 120 maraka, što znači da je jedna stranica bila oko četiri – pet maraka, dodaje Kurtović.
Tarifa notarskih usluga tri i više puta jeftinija od advokatske
Sve navode opunomoćenika Advokatske komore Federacije demantirala je predsjednica Notarske komore Federacije i naglasila kako je netačno da su notarski obrađene isprave nakon donošenja presude Ustavnog suda ništavne. Notarski obrađena isprava je nakon donošenja Zakona o stvarnim pravima i Zakona o notarima ostala jedina moguća forma pravnih poslova, a svako drugo tumačenje aktualne pravne situacije u Federaciji BiH dovelo bi do potpune pravne nesigurnosti i nastupanja ogromne štete po državu i građane. -Neistina je da su advokatske tarife znatno niže i jeftinije od notarskih i da bi prelazak na ovjeru potpisa za građane bio znatno povoljniji što je apsolutno netočno, ne govoreći o šteti koju bi građani trpjeli zbog činjenice da nitko ne odgovara za njihovu ispravu, jer kod ovjere potpisa nema odgovornosti, kaže Anica Nakić, predsjednica Notarske komore Federacije Bosne i Hercegovine. Nakić tvrdi kako je prava istina, da je tarifa notarskih usluga tri i više puta jeftinija od advokatske.
-Notarska tarifa za obradu ugovora od 75 do 100.000 KM što je najčešći oblik pravnog posla kod kupovine stanova mladih ljudi i slično, iznosi 320 maraka, a advokatska tarifa za sastavljanje ugovora iste vrijednosti iznosi 1.800 maraka. Ili, još jedan drastičniji primjer, za prijavu za osnivanje privrednog/gospodarskog društva notarska tarifa iznosi 30 maraka, a advokatska tarifa iznosi 600 maraka, pojasnila je Anica Nakić, predsjednica Notarske komore Federacije BiH.
Ustavni sud je u predmetu iz 2019. godine zakonodavcu – Parlamentu Federacije naložio da u prijelaznom periodu od šest mjeseci u skladu s presudom Ustavnog suda FBiH uskladi neustavne odredbe. Zastupnici u federalnom parlamentu su dva puta pokušali donijeti izmjene i dopune neustavnih dijelova zakona ali bezuspješno. Ovakav pokušaj donošenja izmjena i dopuna postojećih zakona nije urodio plodom jer je usvojen u različitim tekstovima dva doma federalnog parlamenta. Nakon što je federalni ministar pravde drugi put u proceduru uputio izmjene i dopune zakona čije su pojedine odredbe neustavne, premijer Federacije Fadil Novalić je prilikom utvrđivanja dnevnog reda Predstavničkog doma, predmetne propise povukao iz parlamentarne procedure. -Jedino moguće rješenje, trajno, zakonito, u skladu s presudama Ustavnog suda FBiH je da se donesu izmjene i dopune tih zakona čiji su dijelovi ocijenjeni neustavnim. Na taj način bi se uspostavio ponovo onaj adekvatan nivo pravne sigurnosti i u konačnici građani bi imali jasan pravni okvir vezano za sva ona pitanja koja tangiraju određena specifična pitanja od nasljedno-pravnih odnosa, porodično pravnih, stvarno pravnih, kaže prof. dr. Albin Muslić, vanredni profesor Pravnoga fakulteta na naučnoj oblasti građansko pravo.
Odredbe Zakona o notarima FBiH, kako tvrde u Notarskoj komori, presudama Ustavnog suda nisu proglašene neustavnim. Shodno tome, građanima i drugim pravnim subjektima je omogućeno da kod notara u BiH, na osnovu važećih odredbi zakona o notarima, izvrše sastavljanje i izdavanje javnih isprava o pravnim poslovima na osnovu kojih se vrše upisi u javni registar nekretnina i poslovnih subjekata. Samir TULIĆ