Sve više vijećničkih pitanja a sve manje odgovora

VELIKA KLADUŠA – Danas je u Velikoj Kladuši zasjedalo Općinsko vijeće koje je u okviru pete redovne sjednice na dnevnom redu imalo deset plus jednu dodatnu tačku dnevnog reda. Predsjedavajući Admil Mulalić informisao je vijećnike da je vijećnik Naroda i pravde Nedžad Nadarević podnio ostavku, te da još nije okončana procedura oko dodjele mandata novom vijećniku. Ova informacija je svakako zanimljiva i zahtijeva konkretniju elaboraciju, o čemu nekom drugom prilikom.

Sjednici je prisustvovalo 26 vijećnika a parlamentarne većine niti ovoga puta nije bilo što se vidjelo prilikom glasanja o većini tačaka dnevnog reda. Sjednici nije prisustvovao općinski načelnik. Dopunjeni dnevni red jednoglasno je usvojen.

U okviru tačke dnevnog reda: Vijećnička pitanja i odgovori (vrijeme pitanja) ukupno je 16 vijećnika, uključujući i predsjedavajućega, postavilo je 26 pitanja i podnijelo pet inicijativa. Nekoliko vijećnika je ponavljalo ranije postavljena pitanja jer nikad nisu dobili odgovore a vijećnik Dinko Ljubijankić (DNZ) vratio je odgovor iz JKUP „Komunalije“ čiji direktor Amir Đogić (LS) je vijećnik u ovom Općinskom vijeću jer je odgovor neuredan, bez protokola i potpisa. Razočaran ovakvim odgovorom i odnosom vlasti Velike Kladuše prema vijećnicima čiji je dignitet uistinu urušen ovakvim ponašanjem, postavio je slijedeća dva pitanja. 1.) Pitanje za Nedima Sladića: Molim vas da mi odgovorite do kada će ovo vrijeme biti ovakvo i kad će napokon ugrijati i doći vrijeme u skladu sa godišnjim dobom? Obrazloženje: S obzirom da sam postavio više pitanja i inicijativa ovoj ovdje lokalnoj vlasti a isti to ignorišu, evo građane zanima i ova tema pa vas pitam i unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. 2.) Pitanje za Ronalda Koumana: Molim vas da mi odgovorite zašto naš reprezentativac Miralem Pjanić nije igrao dok ste vi bili treneri stalno ste ga zapostavljali u bitnim utakmicama. Obrazloženje: Miralem Pjanioć je naš reprezentativac i svakako jedan od boljih naših igrača i sigurno je zaslužio više minutaže u utakmicama Barce. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru jer vjerujem da ću od vas prije dobiti odgovor nego od načelnika Velike Kladuše, direktora „Alatuše“ ili direktora „Komunalija“.

Nekoliko vijećnika postavilo je pitanje imenovanja Privremenog Nadzornog odbora u Javnom preduzeću „Vodovod i kanalizacija“, među kojima i Amira Ćufurovića, člana parlamentarne većine, od strane općinskog načelnika. Imenovani Nadzorni odbor postavio je za vršioca dužnosti direktora ovog Javnog preduzeća Esada Čovića, uz opasku vijećnika kako isti nije bio uposlenik ovog Javnog preduzeća te da nije konzultirano Općinsko vijeće. Ovu sumornu sliku velikokladuške stvarnosti u kojoj je samovolja općinske vlasti način vladanja, potvrđuje i pitanje predsjedavajućega Admila Mulalića, čija DNZ zajedno sa preletačima i Laburističkom strankom čine parlamentarnu većinu. Mulalić postavlja pitanje općinskom načelniku kojom se Odlukom Općinskog vijeća rukovodio kada je pokrenuo izradu prostornog plana i drugih pratećih planova.

Na usvajanju Program rada Općinskog vijeća za 2021. godinu, zapelo je pa Program nije dobio podršku vijećnika. Program rada predlaže Kolegij Općinskog vijeća u kojem su učestvovali predstavnici svi klubova vijećnika, ali to nije bilo dovoljno pa je Elvira Abdić Jelenović, kazala kak njen Klub vijećnika neće Program podržati. Nije pomogla ni vanredna sjednica Kolegija održana u pauzi ove rasprave, tako da ovo Općinsko vijeće, za sada, nema Program svog rada. Čudno, ali za neku drugu lokalnu zajednicu ali ne i Veliku Kladušu.

Čudno je, naravno, jer parlamentarna većina nije uspjela objezbijediti podršku Prijedlogu Odluke o usvajanju financijskih izvještaja i Periodičnog izvještaja i izvršenju budžeta za period 01.01.2021. do 31.03.2021. godine.

Informacije o stanju u osnovnim i srednjim školama za proteklu godinu, kao i materijali u vezi sa stipendiranjem studenata i prevoza učenika te saglasnost na Program rada Komisije za obrazovanje, kulturu i sport dobili su podršku. Rasprava o stanju u školama, koja je za konačnicu imalainformativni karakter, izazvala je (ne)očekivano dugu raspravu sa previše politike a premalo stvarnosti. Ono o čemu se trebalo više raspravljati je činjenica da u posljednjih pet godina pada broj učenika u kladuškim osnovnim i srednjim školama. U ovom periodu broj učenika u osnovnim školama smanjio se prve godine za 79 učenika, druge za 109, treće za 195 učenika, četvrte 249 učenika te u tekućoj godini za 252 učenika. U zadnjih pet godina broj upisanih srednjoškolaca manji je za 222 učenika ili za 15%.

Al je dobar ovaj režim, plata ide dok ja ležim!

Kao dodatna tačka dnevnog reda na zahtjev predsjedavajućeg Općinskog vijeća bio je Zahtijev općinskog načelnika za preispitivanje Zaključka Vijeća kojim se ne usvaja prijedlog Odluke o formiranju komisije za davanje stručne ocjene u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti, Vijeće se opet izjašnjavalo o pomenutoj Odluci. Kao i na četvrtoj sjednici održanoj krajem aprila, ova Odluka ni ovoga puta nije usvojena.

I na kraju, građani trebaju znati da je političkim partijama transferiran polugodišnji iznos sredstava u ukupnom iznosu od 75.000,00 KM. Kakvu korist od ovog iznosa transfera imaju građani, priča je za neku drugu priliku. Esad ŠABANAGIĆ