Piše: H. Muratović

U prethodnoj kolumni objavio sam tekst naslova „Dokle će Bošnjaci voditi beduinsku politiku u domenu raspodjele prihoda od indirektnih poreza?!“. U tom tekstu koristio sam isključivo zvanično objavljene podatke Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH. Na osnovu njih vidljivo je da je Federacija na Jedinstveni račun UIO BiH uplatila više prihoda po osnovu indirektnih poreza (PDV-a, akciza, carina i putarina) od entiteta RS ravno 5,5 puta, a da je RS umjesto 18,18% (100:5,5=18,18), sa Jedinstvenog računa UIO BiH povukao ravno 36%, dakle, više za 17,82%. Pri raspodjeli prihoda po osnovu putarina za januar mjesec ponavlja se slična situacija. Naime, po ovom osnovu (putarine) u januaru ostvareno je 241 milion KM. RS je dobila 87 miliona KM ili 36% od ukupnih prihoda. Ako bi se uzimao u obzir kriterij koji se primjenjivao kod ukupnih iundirektnih poreza za 2023. godinu, onda proizlazi da je RS trebao dobiti 44 miliona, a ne 87 miliona KM. Prema tome, samo u ovom mjesecu i po ovom osnovu Federacija je oštećena za 43 miliona KM. Na ovu činjenicu od svih stranaka javno je reagovao samo NES.

U vezi s naprijed navedenim i uopšte s politikom raspodjele javnih prihoda po osnovu indirektnih poreza, normalan čovjek mora zaključiti da su bošnjački političari dobri spavači, koji su navikli da im se nešto nameće, odnosno koji su prihvatili da budu beduini kod raspodjele prihoda po osnovu indirektnih poreza. Stoga nije ni čudo što Dodik i Čović u ovom najvažnijem segmentu makroekonmomske politike rade ono što žele. Jer, činjenica je da u Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje imaju entitetske ministre finansija i ministra finansija u Vijeću ministara BiH, koji jedini mogu uložiti veto pri nekorektnoj raspodjeli ovih prihoda, to najbolje potvrđuje. Usto, u Upravni odbor imenovan je stručni ekspert za javne finansije iz entiteta RS (Dalibor Tomaš), a da mjesto za stručnog eksperta iz Federacije uopšte nije predviđeno?! Usto, vrlo lako možete dobiti sve podatke o rasporedu prihoda od indirektnih poreza sa Jedinstvenog računa UIO BiH osim procenta njihove uplate po entitetima i distriktu Brčko. Zašto?! I onda, pri raspravi oko politike indirektnih poreza, tandem DD (Dodik-Čović) samovoljno nameću rješenja koja njima odgovaraju, dok su Bošnjaci u fusnoti. Budući da su indirektni prihodi pitanje od državnog interesa, postavlja se pitanje da li mi Bošnjaci uopšte imamo fiskalni suverenitet, iako dominantno punimo prihode na Jedinstveni račun UIO BiH?

Umjesto da raspravu o ovom pitanju zasnivamo na konkretnim ciframa (koje nam idu u prilog), naši zvaničnici upuštaju se u korištenje opštih fraza, koje ničim ne rezultiraju, osim dobiti za tandem DD. Stoga postavljam konkretna pitanja poslanicima u skupštinama kantona, entiteta i BiH:

  1. Kada će kriterije prikupljanja i raspodjele prihoda od indirektnih poreza postaviti na dnevni red?
  2. Kada će bošnjački zvaničnici konačno shvatiti da moraju koristiti najjači adut (finansije) u odbrani države BiH?
  3. Kada će shvatiti da svaka politika koja se ne zasniva na novcu, biva isprazna riča?
  4. Kada će Upravni odbor UIO BiH popuniti ljudima koji su dorasli zadatku, odnosno koji će korektno ustanoviti kriterije prikupljanja i principe raspodjele prihoda po osnovu indirektnih prihoda?
  5. Kada će tražiti ustanovljenje mjesta za eksperta za javne finansije u Upravnom odboru iz Federacije?
  6. Kada će bošnjački zvaničnici konačno shvatiti da se Dodikova politika najlakše (i najbrže) može zaustaviti u domenu finansija, a eliminisati Čovićeva tvrdnja o ugroženosti hrvatskog naroda čak i onda kada javna preduzeća sa prefiksom „hrvatski“ po osnovu ostvarene dividende u budžet Federacije uplaćuju do 5% i kada se ubrzano grade autoputevi i brze ceste kroz Hercegovinu, dok se Krajini laže preko 20 godina. Usto, ko je od Bošnjaka dopustio da u određenim zavodima i agencijama od 43 zaposlena bude samo jedan Bošnjak, dok su 42 Hrvata? Čovića treba pitati: čiji je ovdje interes ugrožen?

Na kraju, pozivam akademsku zajednicu da se javno, kritički očituje o amaterskoj politici Bošnjaka u domenu indirektnih poreza BiH, odnosno kriterijima njihovog prikupljanja i principima raspodjele. Ovaj problem smatram ključnim u odbrani Države. Akademska zajednica (ANUBiH) ne smije se prodati Vladi kantona Sarajevo za 1,5 miliona za šutnju. Jer, priča o nekakvim projektima koji će biti finansirani ovim sredstvima je obično prodavanje magle građanima, budući da nije naveden nijedan konkretni projekat koji će biti finansiran ovim sredstvima, osim ako i njihova šutnja nije neki novi projekat. Stoga je ovo bošnjačkoj sirotinji, koja plaća poreze, potrebno jasno i glasno reći. (*)