MALA ŠKOLA NOVINARSTVA – U okviru Projekta „Mala škola novinarstva“ kojeg u Osnovnoj školi „Sead Ćehić“ iz Grahova realizira Redakcija ReprezenT-a iz Velike Kladuše planirana je zajednička reportaža o tri džemata koji se nalaze na području Mjesne zajednice Mala Kladuša. Za ovaj zadatak određene su dvije novinarske ekipe „Malih novinara“ sa po tri člana (Džana Kekić, Ema i Emina Esmerović te Ajdin Džanić, Elma Kekić i Imad Murgić). Zadatak smo u cijelosti odradili uz asistenciju urednika u Redakciji ReprezenT-a Esada Šabanagića a kako smo se kao „Mali novinari“ snalazili na ovom zadatku pogledajte u reportaži.

Medžlis Islamske zajednice Velika Kladuša danas broji 27 džemata i šest mesdžida u 14 mjesnih zajednica. Među pomenutih 27 džemata su i tri iz naše Mjesne zajednice Mala Kladuša i to: Mala Kladuša, Marjanovac i Grahovo.

Džemat Mala Kladuša: Ajdin Džanić, Elma Kekić i Imad Murgić

Džemat Mala Kladuša

Prva novootvorena džamija nakon rat na području Medžlisa Islamske zajednice Velika Kladuša je džamija u džematu Mala Kladuša i otvorena je za vjernike 15. augusta 1998. godine, a njena gradnja, zbog ratnih dešavanja trajala je punih deset godina. Danas je ova džamija jedna od uređenijih u Medžlisu Islamske zajednice Velika Kladuša, sa najljepše uređenim haremom, svakako zahvaljujući i dugogodišnjem imamu u ovom džematu Asimu ef. Mulaliću. Džemat ima oko 15 dunuma zemlje i danas broji oko 700 domaćinstava.

Ajdin Džanić, Asim ef. Mulalić, Elma Kekić i Imad Murgić

Podsjećamo da su nekada Velika i Mala Kladuša, nosile naziv Donja i Gornja Kladuša, a što se spominje prvi put 30. oktobra 1280. godine i to pod imenom Cladosa.

Džana Kekić, Ema Esmerović, prof. Mevludin ef. Mujakić i Emina Esmerović

Džemat Marjanovac

Kako bi pripremili ovu reportažu, u džamiji Marjanovac naš domaćin je bio imam u džematu prof. Mevludin ef. Mujakić. Na našem prvom novinarskom zadatku lijepo nas je dočekao i sve lijepo objasnio pa je i nama bilo lakše odraditi zadatak.

“PLava džamija” – Marjanovac

Džamija u Marjanovcu nalazi se na lijevoj strani puta Velika Kladuša – Cazin, udaljena nekoliko stotina metara od ove saobraćajnice. Inače, od centra Velike Kladuše Marjanovac je udaljen oko 12 kilometara. Prva džamija u Marjanovcu sagrađena je oko 1903. godine od johovih greda i kao takva služila je svojoj namjeni sve do 1963. godine kada su mještani ovog džemata sagradili drugu i bolju džamiju koja je za tadašnje prilike bila prostranija iako skromnih dimenzija 12 x 10 m, s munarom visokom 18 metara. Ovakva džamija služila je namjeni sve do 23.03.2002 godine kada je započela izgradnja današnje „ljepotice“, treće po redu džamije u Marjanovcu koja je svečano otvorena 20. augusta 2005. godine i koja nosi naziv Plava džamija zbog plavih boja vanjskih zidova. Džamija u Marjanovcu je opremljena poput većine džamija u Medžlisu Islamske zajednice Velika Kladuša i ima sve ono što je potrebno jednoj savremenoj džamiji. Nakon što su džematlije završile i otvorile džamiju pristupili su renoviranju džematske kuće i asfaltiranju harema džamije čime je riješeno najosnovnije u džematu.

Osman ef. Đogić, Elma Kekić i Ajdin Džanić

Džemat Grahovo

U Grahovu je do 1957. godine postojala drvena džamija, pokrivena šimljom. Iste godine u ovom džematu izgrađena je nova džamija, jer tada nije mogla udovoljiti potrebama džematlija. Izgradnja sadašnje džamije trajala je pet godina, a čiji je svečani otvor upriličen 30. oktobra 1988. godine. Džamija je potkupolna, dimenzije su joj 15×13 m, a visina munare 32,5 metara. Džamija može da primi oko 500 vjernika na zajedničke namaze, u potpunosti je opremljena sa svim što jedna džamija treba da ima.

Džuma namaz – džamija Grahovo

Džemat Grahovo danas broji oko 350 domaćinstava i oko 1.200 stanovnika. U ovom džematu posebno se ističe posjećenost mektebskoj nastavi za što je moderno uređen prostor za mekteb koji se nalazi u sklopu džematske kuće i organizira se u dane vikenda. U ovom džematu se petkom organizuje nastava za odrasle halka Kur’ana i održava se  petkom. Džematlije planiraju restauraciju stare džamije o čemu najavljujemo posebnu i zanimljivu priču koju ćemo objaviti u narednom periodu.

Pripremili članovi „Male škole novinarstva“