Svojim ličnim znanjem, radom i trudom, Fatima – Timka Gerzić, farmaceutski tehničar po struci, bavi se poljoprivredom, uzgojem ljekovitog bilja i pčela, proizvodnjom i prodajom proizvoda od istih već preko 20 godina. Uprkos velikoj tragediji koja je zahtijevala neizmjerno mnogo snage da se izdrži, Fatima se izdignula iznad svega i nastavila baviti svojim poslom. Uspjela je pored familije i troje djece da se izbori, nauči i stvori nešto što ljudima daje nadu, a njoj osmijeh na lice. Uporna je, veoma ambiciozna i kreativna. Njeni proizvodi veoma su popularni i priznati kako u regiji tako i šire. Dobitnica je mnogih zasluženih certifikata, priznanja, medalja i nagrada. Fatima može biti velika inspiracija mnogim ženama. Ona je žena poduzetnica punim plućima i zaslužuje ovu priču za koju se Redakcija ReprezenT-a odlučila u okviru Projekta: „Osnaživanje uloge žena u javnom životu Unsko-sanskog kantona“.

Poduzetnica Fatima – Timka Gerzić učestvovala je krajem pretprošle godine na Sajmu industrije i tehnologije „SANTEK” i poslovnim susretima u Turskoj na kojima je učestvovalo i Udruženje poslovnih žena BiH. Na ovom Sajmu učestvovala je i bosanskokrupska poduzetnica Fatima – Timka Gerzić sa proizvodima i iskustvima „Tim-Med”. Na ovom privrednom događaju učestvovalo je više od 350 izlagača, a isti je posjetilo oko 40.000 posjetitelja. Inače, izložba je predstavljala tradicionalne proizvode bosanskohercegovačke tradicije napravljene vrijednim rukama žena naše zemlje. Štand je tada posjetila i konzulica BiH u Turskoj Rabija Mašić. Oduševljena izloženim zainteresovala se za proizvode bh tradicije te obećala da će promovisati ovaj brend.

Sve proizvode – brendove – osmislila je sama

Organsko ulje od sjemenki šipka na tržištu BiH – banka vitamina u jednom proizvodu za zdravlje kupaca, projekt i proizvod je koji je Timka osmislila i proizvela a projekt je finansirala SIDA-Švedska agencija za međunarodni razvoj i Ambasada Švedske u Sarajevu. Autorstvo stručne prezentacije proizvodnje organskog ulja kroz postupak savremenog tehnološkog postupka cijeđenja, pakovanja i brendiranja na tržištu, imao je prof. dr. Sc. Biotehničkog fakulteta Halid Makić. Kroz ovaj zahtjevni projekt koji je prošao strogu selekciju, Obrtnička radnja „Tim Med“ je svoj prozvodni proces obogatila presom za hladno prešanje i ultrazvučnim ekstraktorom, a sama implementacija projekta značila je upošljavanje dva stalno uposlena i četiri sezonska radnika.

„Tim-Med“ svoje stalne kupce ima širom BiH

Inače, Obrtnička radnja „Tim-Med“ nije od jučer, ima svoje kupce širom naše zemlje, ima svoje mjesto na gotovo svim značajnijim sajmovima u zemlji i inostranstvu, pionir je certificiranja vlastitih proizvoda na našem području, od proizvodnje različitih vrsta meda i mednih proizvoda, uvođenja autohtonih biljaka u svijet kombinacija s medom, do sada zaista impozantnog broja proizvoda visokog kvaliteta koje je praksa potvrdila kao izvanredna podrška medicinskom liječenju velikog broja pa i najtežih bolesti. Brojne međunarodne organizacije kroz svoje projekte podržavale su sveukupni rad ove Obrtničke radnje koja je ostvarila, svojom inicijativom i partnerstvo sa domaćim organizacijama, institucijama i asocijacijama sve pobrojane uspjehe.

U svakom slučaju ovo je veliki uspjeh za inovaciju u proizvodnji obrtničke radnje „Tim-Med“ kojom rukovodi Fatima – Timka Gerzić, koja je, napomenimo, i predsjednica Asocijacije organskih proizvođača Unsko-sanskog kantona, dobitnica brojnih nagrada i priznanja na velikom broju sajmova i ocjenjivanja organskih proizvoda, članica Udruženja žena poduzetnica BiH, koju je to udruženje prošle godine predložilo u uži izbor za titulu Žene-poduzetnice u obrtu BiH za 2019. godinu.

U tekućoj godini, u uslovima pandemije, po njenim riječima, nastaviće svoj zanimljiv rad na ekstrakciji ulja, stvaranju novih proizvoda sve do polica apoteke na kojoj se već nalaze brojni, provjereni preparati njenog obrta, kao podrška u liječenju raznih oboljenja, ali i ljepoti i potrebnoj prirodnoj hrani ljudskog tijela. Prvi partner u tome će joj, kako kaže, biti struka i nauka pa tako planira ozvaničiti takvu saradnju u ovoj godini, te dalje raditi na ličnoj edukaciji. Očekuje i nove javne pozive kroz koji će pokušati pronaći sredstva za nova ulaganja jer ideja ima mnogo, a opet, kako s ponosom ističe, najviše će brinuti da njeni stalni kupci u zemlji i inozemstvu budu zadovoljni njenim proizvodima, te da će uz to nastaviti i jedan od najzahtjevnijih poslova, a to je stalno prezentiranje proizvoda na sajmovima u BiH, poput ovoga trodnevnoga u Bosanskoj Krupi koji je održan uoči ovogodišnjih blagdana Kurban bajrama.

Supružnici: Fatima – Timka i Idriz Gerzić

Pčelarstvo u početku bilo samo hobi

Vođeni motom kako u prirodi postoji lijek za sve boljke i tegobe, Fatima – Timka je sa  suprugom Idrizom prije nešto više od dvije decenije pokrenula svoju malu porodičnu farmu na kojoj spajaju pčelinje proizvode sa ljekovitim biljem i od toga dobijaju kvalitetne preparate namjenjene u kozmetičke svrhe, ali i za razna oboljenja.

S ponosom kaže da za svoje proizvode koristi isključivo sirovine koje sama proizvede u netaknutoj prirodi Bosanske Krupe ili ih otkupljuje od lokalnih sakupljača ljekovitog bilja i šumskih plodova. Zahvaljujući svom trudu, ali i znanju, Timka je stvorila široku paletu proizvoda koje prodaje na sajmovima širom BiH, ali i u svojoj maloj medo-biljnoj apoteci „Tim-Med“, na samoj obali Krušnice u Bosanskoj Krupi koju je posjetila naša ekipa.

Prisjećajući se svojih početaka Timka kaže da nije ni sanjala da će sve ovo izgledati kako danas izgleda. Prvo su počeli sa pčelarstvom, ali više iz hobija, nego iz potrebe. -Prve košnice kupili smo suprug i ja negdje 1987. godine i to ne da bi zaradili novac, jer smo u to vrijeme oboje bili zaposleni i novca nam nije falilo. To smo učinili jer smo bili svjesni da su pčelinji proizvodi dobri za zdravlje. Malo po malo, shvatili smo da pčelarstvo ne samo da je dobro za zdravlje, već je i unosan posao, priča danas Timka. Prema njenim riječima do početka devedesetih godina uspjeli su da steknu 70 pčelinjih društava, ali su u jeku ratnog vihora ostali bez pčela, međutim, ponovo imaju sve ono što su imali i prije rata. -Može se od ovoga živjeti samo treba puno rada i truda, poruka je za kraj ove priče Fatime Timke Gerzić. -Trud se isplati. Proizvode pravite od vegetacije do vegetacije, onoliko koliko vam treba. Nema tu mnogo filozofije, ko želi da ima, mora i da radi, njena je poruka. Lajla ŽALIĆ – volonterka

Ovaj prilog Redakcija ReprezenT-a realizira u okviru Projekta „Osnaživanje uloge žena u javnom životu USK-a“ kojeg podržava USAID a implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) Sarajevo. Projektom se želi povećati vidljivost žena u svim sferama njihovog djelovanja, podjednako u svih osam općina USK-a, sa ciljem senzibilizacije javnosti o njihovom položaju i problemima te načinima kako takvo stanje eventualno poboljšati i mijenjati.