VELIKA KLADUŠA – Svih osam predškolskih javnih ustanova na prostoru Unsko-sanskog kantona, a zbog novonastale situacije prouzrokovane virusom COVID-19, prestale su sa radom 16. marta 2020. godine i od tada se nalaze u nezavidnom položaju. Nekoliko dana kasnije, nakon primjene Odluke o zatvaranju dječjih obdaništa odnosno vrtića, predsjednica Aktiva direktora javnih predškolskih ustanova USK-a i direktorica Dječijeg obdaništa u Velikoj Kladuši Asmira Jašić, uputila je nadležnom ministarstvu Zahtjev za pomoć u finansiranju ovih javnih ustanova sa zbirnim iznosom od 69.510,00 KM ali i za doznaku neizvršenih obaveza za mjesec decembar u iznosu od 45.783,89 KM. Do danas, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK-a nije se očitovalo o ovim zahtjevima a nije niti kontaktiralo ove predškolske ustanove.

I privatne predškolske ustanove USK-a uputile su sličan zahtjev Vladi USK-a za sufinansiranje istih za vrijeme trajanja obustave rada.

U osam javnih ustanova, obdaništa odnosno dječjih vrtića uposlene su 163 osobe koje opslužuju 1.087 djece polaznika. Ove javne ustanove finansiraju se dijelom iz budžeta za plate i tople obroke a svi ostali troškovi podmiruju se iz vlastitih sredstava, a koja su uplate roditelja i njih sada nema jer su vrtići u stanju mirovanja.

Na prostoru USK-a djeluje i 10 privatnih predškolskih ustanova koje pohađa 480 djece koju opslužuje 51 zaposleni radnik.

Predstavnici javnih ali i privatnih predškolskih ustanova očekuju od nadležnih USK-a, prije svega resornog Ministarstva ali i Vlade USK-a te općina/gradova i načelnika/gradonačelnika, ovisno na kojem području ustanove djeluju, da poduzmu konkretne mjere kako bi sačuvali radna mjesta, tačnije, da se donese odluka o rješavanju trenutnog statusa finansiranja za vrijeme trajanja Naredbe o obustavi rada. Iako se apelira na hitnom rješavanju ovog problema, do danas od strane predstavnika Vlade USK-a ipak nije bilo nikakvih reakcija.

Inače, gotovo u svim javnim ustanovama predškolskog odgoja na prostorima USK-a postoje liste čekanja za upis u vrtiće a posebno u Velikoj Kladuši (123 djeteta), Cazinu i Bihaću. Ovakvo stanje u Velikoj Kladuši direktorica Jašić je pokušala sama rješavati, bez i najmanje pomoći lokalne zajednice, pa je tako urađen i plaćen Idejni projekt za dogradnju oko 300 m2 korisne površine sa fiskulturnom salom i dvije sobe za djecu sa mogućnošću prijema oko 50 djece. Međutim, bez novca i pomoći kako lokalne tako i šire društvene zajednice, ovaj problem ne može biti riješen, tim prije što je u toku otplata kredita za ogradu koja je, zbog problema sa migrantima, morala biti izgrađena.  

Sve predškolske javne i privatne ustanove su od visokog društvenog značaja kao prvi i osnovni stepen odgoja i obrazovanja u Bosni i Hercegovni i Unsko-sanskom kantonu te stoga njihovi uposlenici očekuju od nadležnih da hitno reguju i očituju se o njihovim zahtjevima. Kako je došlo do obustave obrazovnog procesa, to dovodi u pitanje mjesečna primanja radnika u javnim i privatnim predškolskim ustanovama, kao i opstanak i rad istih. Premijer i ministar obrazovanja su upoznati s ovim problemom i najavili su pomoć, ali na koji način konkretno, i kada, nije precizirano.

Privatne predškolske ustanove: PPU Dječiji vrtić „Pinokio“ Bihać, PPU Dječiji vrtić „Filii“ Bihać, PPU Dječiji vrtić „Prvi koraci“ Bihać,PPU Dječiji vrtić „Una-Logen“ Bihać, PPU Dječiji vrtić „Kućica“ Bihać, PPU Dječiji vrtić „Richmond Park Preschool“ Bihać, PPU Dječiji vrtić „Kolibrić“ Vel. Kladuša, PPU Dječiji vrtić „Lili“ Vel. Kladuša, PPU Dječiji vrtić „Djetinjstvo“ Bos. Krupa, PU Dječiji vrtić „UmNet“ Cazin”. Esad ŠABANAGIĆ