Cijeli životni vijek ostao privržen vjeri i njenim idealima

DONJA LUČKA/CAZIN – U naselju Donja Lučka jučer, 26. aprila, na vječni počinak ispraćen je hadži Sulejman ef. Kajtezović, najstariji imam u BiH a zasigurno najcjenjeniji u Cazinskoj Krajini pa i šire. Rođen je 1922. godine a duže od trideset godina uživao je penziju. Rahmetli Sulejman ef. Kajtezović u toku svog radnog vijeka obavljao je dužnost imama u 12 džemata u rodnoj Krajini. Svakako je zanimljivo, a što su danas i kazali njegove mlađe kolege imami, da je Sulejman ef. Kajtezović nakon hadža, davne 1975. godine, svakodnevno, 40 godina, čitao po 20 stranica Kur’ana, što znači mjesečno po jednu hatmu. Postio je duže od 80 godina. Do pred smrt je redovno odlazio u obližnju džamiju, na većinu dnevnih namaza. Pokopan je na porodičnom mezarju Donja Lučka – Kajtezi, općina Cazin, u prisustvu velikog broja rodbine, komšija, prijatelja i poznanika među kojima je bilo i oko 70 imama sa ahmedijama.Dzenaza ef. Kajtezović (29)

Hadži Sulejman ef. Kajtezović završio je vjersku školu a nikad se nije pokorio vlastima koje su ga četiri puta pritvarale. Po njegovom kazivanju za života, u pritvorima i zatvorima je proveo 212 dana a nikad nije pravosnažno osuđivan ali ga nikad niko u pritvorima nije tukao ili maltretirao. Ostao je privržen vjeri i njenim idealima obavljajući dužnost imama u općinama Cazin, Velika Kladuša, Bužim i Bihać. U tom vremenu je izgradio četiri nove džamije i tri obnovio, a tokom svog života vodio je dnevnik kojeg smo na njegov devedeseti rođendan prelistali i primijetili obilje vrlo zanimljivih detalja i opisanih događaja koji su za mnoge već izblijedili i zaboravljeni. Rodna Donja Lučka, od 1998. godine i džemat u kojem je imamsko muallimsku službu u vrijeme formiranja obavljao upravo hadži Sulejman ef. Kajtezović, sve do 2001. godine, bila je danas mjesto gdje se od velikog čovjeka, vjernika i prosvjetitelja, uzoritog roditelja i komšije oprostila Cazinska Krajina. Molimo se Uzvišenom Allahu dž. š., da se smiluje Sulejmanu ef. Kajtezoviću, i uvede ga u Džennet.Dzenaza ef. Kajtezović (32)

U Donjoj Lučkoj se nalazi svojevrsni nacionalni spomenik BiH. Po starosti i kulturno-historijskoj znamenitosti, ovdje se izdvaja 16 nišana, osam muških i osam ženskih. Ograđeni su drvenom ogradom, a svojim oblikom i visinom privlače pažnju prolaznika, jer su muški nišani viši od tri metra. Njihova osnovica ima dimenzije 40 x 40 centimetara. Svi nišani postavljeni su od 1913. do 1950. godine, članovima porodice Kajtezović, čiji korijeni datiraju još prije dolaska Osmanlija na ove prostore. Tu su ukopani roditelji Sulejmana ef. Kajtezovića, trojica braće i članovi uže porodice. U to vrijeme je bilo uobičajeno stavljati velike nišane, a oni koji su bili imućniji, takmičili su se ko će postaviti veći nišan, bez obzira što je većina živjela teškim radničkim životom. Mnogi su očekivali da bi baš tu mogao biti pokopan i hadži Sulejman ef. Kajtezović, ali to se nije dogodilo. Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika 2006. godine grobljanska cijelina Kajtezovića nišani proglašeni su nacionalnim spomenikom BiH. Esad ŠABANAGIĆDzenaza ef. Kajtezović (25)

Dzenaza ef. Kajtezović (13) Dzenaza ef. Kajtezović (14) Dzenaza ef. Kajtezović (22) Dzenaza ef. Kajtezović (23) Dzenaza ef. Kajtezović (30)