„Mi smo tu i računajte na nas“

VELIKA KLADUŠA – Danas je na Trgu mladih u Velikoj Kladuši okupljanjem i dijeljenjem letaka od strane organizatora – Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječje paralize Velika Kladuša obilježen Međunarodni dan osoba sa invaliditetom. Ovo udruženje broji 54 člana i svi nisu paraplegičari već ima i osoba sa drugim oblicima invaliditeta. Njihov cilj ovih aktivnosti je da ukažu na potrebu osiguravanja uslova za ravnopravan život osoba sa invaliditetom u ovoj lokalnoj zajednici, a ova akcija nosi naziv: „Mi smo tu i računajte na nas“!

U našoj zemlji pa i lokalnoj zajednici osobe sa invaliditetom se suočavaju sa ogromnim izazovima a najveći problem je i dalje kretanje i barijere. Na drugom mjestu se pristupi zdravstvu, odnosno zdravstveni sistem i njihov odnos prema ovoj kategoriji građana a potom je na trećem mjestu odnos građana prema ovoj kategoriji građana. Naravno nisu samo ovo problemi, ali jesu oni koji su najizraženiji u Velikoj Kladuši koji se na nažalost niti ne pokušavaju rješavati, kazao nam je Alaga Hozanović, predsjednik Skupštine Udruženja paraplegičara općine Velika Kladuša.

Podjelom časopisa i letaka pokušavamo građanima slikovito približiti probleme sa kojima se svakodnevno susrećemo i kakav doprinos društvo može dati da se ostvare jednake mogućnosti za sviju. Iako postoji fond za stimulaciju kod zapošljavanja osoba sa invaliditetom, i dalje se dešava da zbog predrasuda i stereotipa ove kategorije nisu prvi izbor većini poslodavaca, dodaje Hozanović.

Inače, Međunarodni dan osoba sa invaliditetom se obilježava od 1992. godine, a na inicijativu Ujedinjenih nacija. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i drugih međunarodnih organizacija u svijetu živi oko 15% sosoba s invaliditetom. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, koji su prikupljeni tokom popisa stanovništva iz 2013. godine, u našoj je zemlji bilo približno 300 hiljada osoba sa nekom vrstom invaliditeta.

Osobe s invaliditetom se suočavaju  s velikim izazovima kada je u pitanju pristupačnost. Zbog nepristupačnog okruženja ne mogu samostalno obaviti neke od najjednostavnijih aktivnosti.

Naše društvo im je to onemogućilo izgradnjom nepristupačnog okruženja. Ovakvo stanje iuzraženo je, nažalost, u općini Velika Kladuša koja ništa, ili vrlo malo, čini za ovu populaciju svojih građana.

U priloženom video prilogu iz 2016. godine možete se uvjeriti da se od tada do danas ništa nije promijenilo u korist osoba s invaliditetom kada su u pitanju barijere u Velikoj Kladuši koje je lokalna vlast, po osnovu nastupajućeg Zakon, bile dužne otkloniti. Nije vlast nažalost ništa učinili po ovom pitanju! Esad ŠABANAGIĆ