ZAGRAD/VELIKA KLADUŠA – Zagrad je prigradsko naselje udaljeno nekoliko stotina metara od centra općine a locirano je u središnjem toku doline potoka Grabarska. Potok Grabarska je svojim zmijolikim tokom prava atrakcija, živopisno barsko područje sa još uvijek nedovoljno istraženim vodenim svijetom, florom, faunom,… a dobrim dijelom je prirodna granica između BiH i Republike Hrvatske.  Ovaj bajkoviti potočić sa protokom vode od nekoliko desetina litara po sekundi u ljetnom periodu, nekada ne tako davno, sa nekoliko mlinova ili vodenica na području Zagrada. Dužina potoka je oko pet kilometara i izvire u istoimenom selu Grabarska u Republici Hrvatskoj. Inače, dolina Grabarske u Zagradu ima više izvora i  nekoliko pritoka-manjih potočića.

Najizdašniji prirodni resurs Zagrada je voda od čega lokalno stanovništvo ima veoma malo koristi! Doduše, nešto se ovih dana radi na gradnji jednog bazena sa druge strane potoka Grabarska. Ovo su tek najosnovniji podaci o Zagradu kojem u nastavku posvećujemo i objavljujemo reportažu o mlinu „Gunjac“ na potoku Grabarska. A „Gunjac“ se nalazi baš u prelijepom i ugodnom prirodnom ambijentu, boljim i ljepšim od bilo kojeg drugog koji su nekada bili na potoku Zagrad, a poznavaoci prilka kažu da je nekada na Grabarskoj bilo u upotrebi pet mlinova, a bilo je i jedno kupatilo.

Danas se oko mlina Gunjac uređuje prostor za odmor i uživanje u prirodi. -Moj otac je ovaj mlin naslijedio od svoga oca. Koliko znam ovaj naš mlin je star preko 80 godina. I tokom minulog rata mnoge je ovaj mlin spasio od gladi, svi su donosili i mljeli žito bez ikakvih uslova odnosno ušura, kaže između ostalog Dragan Mržljak, trenutni vlasnik mlina kojeg pažljivo održava, sve više upotrebljava i čuva od zaborava.

Prelijepa lokacija i ambijent u kojem se nalazi „Gunjac”!

Danas na lijepo uređenom mlinu sa dva koša i dovoljnom količinom vode da rade gotovo tokom cijele godine, vrata nisu zaključana. Dragan je tu kada god zatreba. Njegovog sina, barem za sada, životni put je usmjerio u inostranstvo i nema namjeru da nastavi porodičnu tradiciju. Njega je životni put odredio prema drugim poslovima. Stoga u dogledno vrijeme vjerovatno i na mlinu „Gunjac“ se neće čuti klepeti točkova i žubor vode a niti će se osjeti miris svježe samljevenog, posebno, kukuruznog brašna kojeg je inače i sve manje na svakodnevnim jelovnicima Krajišnika.

Mlin „Gunjac“ posebna je „živa“ priča

U ovom mlinu danas se, zahvaljujući požrtvovanosti Dragana Mržljaka, melju gotovo sve vrste žitarica a koji nam je bio domaćin i sagovornik prilikom snimanja materijala za ovu reportažu. Zbog izdašnosti vode u potoku Grabarska mlin „Gunjac“ je u funkciji gotovo tokom cijele godine a izgrađen je 1940. godine na odličnoj lokaciji koja je idealna i za različita veća okupljanja i druženja građana.

Posebno vrijednost mlina „Gunjac“ njegova je „kondicija“ budući da i danas radi, ne doduše u punom kapacitetu, već po potrebi. Više puta je obnavljan ali je uvijek zadržavao svoj početni izgled. Upravo to ga čini najoriginalnijim i pored činjenice što su njegove nosive grede betonske i što je pristupna staza također betonirana. Čini se kako mladi sa ovih prostora, čije je roditelje, pa i njih, mlin hranio, ne daju da propadne i hoće ga svakako sačuvati od zaborava, a jednu takvu poruku ima i ova naša reportaža.

Inače, područje Velike Kladuše zaista obiluje s brojnim mlinovima od kojih je većina obnovljena i danas u funkciji. Ljepota ove lokacije kod mlina „Gunjac“ i njegovo prirodno okruženje uz žubor potoka Grabarska jedinstvena je ili to svakako može biti, izletište o kojem brigu trebaju preuzeti nadolazeće mlade generacije. Od mladih će zavisiti da li će mlinovi biti vječno, ili uz nepravilno ophođenje prema njemu nešto što je prolazno.

Mlin „Gunjac“ na dobroj lokaciji – i sve češće u funkciji

O Mlinu „Gunjac“ nismo uspjeli pronaći ništa od podataka iz arhiva osim što smo zabilježili od našeg domaćina i sagovornika Dragana Mržljaka. U pravilu, vode ima u dovoljnim količinama, a ovaj mlin može da ima, kada bi trebalo, najveći „rezervoar“ vode od svih mlinova na području Velike Kladuše.

Žito se nekada dovozilo sa konjskom ili volovskom zapregom a dešavalo se i nošenje žita na leđima. Danas žito dovoze Mercedesi i druge marke automobila. Ipak, što god zapisano i konstatirano, mlin „Gunjac“ je danas u funkciji jer je nedavno renoviran, i sve se češće koristi.

Pored mlina se sve češće okupljaju i ljubitelji prirode a kod Dragana se iz posebnog eko hladnjaka za piće mogu konzumirati prirodno rashlađena pića.

Dobrodošli na Bogom danu lokaciju mlina „Gunjac“, nedaleko od centra Velike Kladuše, putem prema malograničnom prijelazu Zagrad. Dragan će vam biti pri ruci, posebno ako ste najavljeni, a ako imate i štogod samljeti, to ćete platiti ušurom ili na drugi način.

Esad ŠABANAGIĆ