PEĆIGRAD – Ova, 23. po redu „Pećka kestenijada“ održana je u subotu – 14. oktobra 2023. godine u najboljim mogućim klimatskim uvjetima – po sunčanom i izuzetnom toplom vremenu. I ova konstatacija svakako je razlogom odlične posjete posjetitelja sa prostora cijele Krajine, BiH i susjednih zemalja.

Inače, „Pećka kestenijada“ kao svojevrsni festival kojim se slavi izobilje kestena na ovom području od čije prodaje mnogi stanovnici žive, tradicionalno se održava od početka ovog stoljeća svakog drugog vikenda u oktobru, i uvijek u Mjesnoj zajednici Pećigrad.

Pećigrad je Mjesna zajednica podijeljena na dva dijela jer je „presijeca“ regionalni putni pravac Velika Kladuša – Cazin – Bihać, a ispod Pećkih brda, koja su obilato bogata kestenom. Kestenijada je promijenila do sada tri lokacije i već duže vrijeme održava se na ovoj lokaciji, u samom centru Pećigrada.

Manifestacija posvećena kestenu

Manifestacija posvećena kestenu logično je nazvana Kestenijada u okviru koje se dešava festival kestena. Jesen u Pećigradu dolazi mirisom kestena, dima i vatre pa otud i posebna radost ovom prirodnom dragulju, koji mnogima u Cazinskoj krajini život znači, izražena na festivalu kestena – Kestenijadi, organiziranoj 23. godinu zaredom.

Pećka kestenijada“ inače započinje prženjem kestena nakon čega slijedi degustacija, ali i prezentacija onoga što se od kestena pripravi. Upravo onako koliko je kesten jedinstven na ovim prostorima, tolika je i vještina u njegovoj pripremi. S obzirom na činjenicu da se Kestenijada potvrdila, planovi su da dobije regionalni karakter, da se vremenski i sadržajno proširi, što će se, kako kažu organizatori, dogoditi u narednom periodu. Grad Cazin će i ove godine organizirati već Treći festival kestena, u centru grada.

No, „Pećka kestenijada“, potvrdila je to i ovogodišnja, pomaže u aktivnostima obogaćivanja i revitalizacije kestena i šuma, koje se prostiru na gotovo šest hiljada hektara, tačnije 5.616 hektara, u Gradu Cazinu i općinama Velika Kladuša i Bužim. Nastavlja i čuva uspomene na narodne običaje i otima od zaborava tradiciju Cazinske krajine.

Zlatko Beganović, mještanin, koji godinama živi u Americi, u posljednje vrijeme sve više i Pećigradu, bio je član Organizacionog odbora i i predsjednik Udruženja i ove godine je nakon kraćeg obraćanja, otvorio ovogodišnju manifestaciju, a riječima dobrodošlice prisutnima se obratila vijećnica Gradskog vijeća Cazin, Pećanka, Nermina Beganović, u ime predjedavajućega i gradonačelnika Grada Cazina.

Kesten je ove godine ipak značajno podbacio

Pećani će reći da je ove godine kesten podbacio, manifestacija koja je ušla i u turistički kalendar Unsko-sanskog kantona ni u jednom trenutku nije se dovodila pod znak pitanja. Miris prženog kestena se osjetio kilometrima, a za prženje ovaj put bio je zadužen jedan od mještana, Salih Kajtazović. -Za danas smo ipak pripremili oko tonu kestena koje će nas desetak ispržiti i prodati posjetiteljima. To je naša tradicija, uživamo u tome i svake godine trudimo se da što bolje budemo organizirani, kazao je Kajtazović.

-Na ovom području život nije bio lagan. Naši očevi, djedovi, majke, porodice su prehranjivali s tim kestenom. Ova manifestacija nas vraća u ranija vremena. Prisjećamo se kako je to nekada bilo, a ne smijemo zanemariti ni donatore koje imamo iz čitave Bosne i Hercegovine. Ove godine posebno se odazvala i dijaspora bez koje bismo teško ovako nešto organizovali, zadovoljan je domaćin kestenijade i jedan od glavnih organizatora Zlatko Beganović koji živi i radi u Sjedinjenim Američkim Državama.

-Ova godina je bila praćena sušom, loši vremenski uslovi su utjecali i na kesten, prinosi su dosta manji nego prošle godine. Ipak, imamo itekako razloga za zadovoljstvo kada je posjećenost u pitanju, kazao je, između ostaloga, Nermin Beganović, predsjednik Mjesne zajednice Pećigrad.

Kesten je ujedno jedan od razloga razvoja pčelarstva na ovim prostorima. Cazinski kestenov med brendiran je i upisan u registar Svjetskog instituta za intelektualno vlasništvo. U posljednjih desetak godina, prema službenim podacima, plodova kestena na ino tržišta izveze se između 700 i 1.200 tona.

Organizator ovogodišnje 23. „Pećke kestenijade“ bilo je Udruženje građana istog naziva: „Pećka kestenijada“, uz veliku pomoć i podršku Mjesne zajednice i Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Pećigrad” te ostalih organizacija i udruženja u Pećigradu.

Bogat i sadržajan kulturno-zabavni program

Pored degustacije kestena posjetitelji su imali priliku da uživaju u bogatom kulturno – zabavnom programu u kojem su učestvovala brojna kulturno – umjetnička društva, uglavnom sa područja Cazina i Velike Kladuše te KUD „Mira Lukač“ iz Drvara. Sve njih i pjevače koji su nastupili predstaviti ćemo u ovoj reportaži. Po okončanju oficijelnog djela programa realizirana je i tombola.

Kesten je inače jedno od najznačajnijih obilježja Bosanske krajine, pogotovo grada Cazina, a Kestenijada koja se već godinama održava u mjestu Pećigrad sasvim sigurno potvrđuje tu tvrdnju. Značaj ove manifestacije ogleda se u sljedećem: Ako Mostar ima trešnju, Gradačac šljivu, ovaj kraj ima kesten. Puno ljudi je kroz historiju ovog kraja ostvarivalo egzistenciju kroz kesten. To je prirodni resurs koji nam je Bog dao i treba ga staviti u funkciju da narod od toga ima neku korist. Kesten je značajan kao izvozna roba, odnosno kao sirovina, s druge strane naša kulturna baština je vezana za kesten.

ANTRFILE: Ovogodišnjoj Kestenijadi su već tradicionalno prisustvovali korisnici Privatnih ustanova socijalne zaštite, domova za odrasle i starije osobe „Villa Nadia“ iz Velike Kladuše i „Villa Minka“ iz Cazina, njih 12 sa pet pratilaca, uključujući direktorice Azru Silić Malkoč i Minku Malkoč. Ove dvije Privatne ustanove su inače jedno, stim da je „Villa Minka“ u Cazinu prva utemeljena. -Utisci su odlični. Korisnici, iako umorni i iscrepljeni, napustili su Kestenijadu zaista oduševljeni. „Villa Nadia“ u Velikoj Kladuši radi od 2017. godine. Trenutno u istoj borave 23 korisnika i to je maksimalni kapacitet ove Privatne ustanove, kazala je kratko Azra Silić Malkoč, direktorica. Esad ŠABANAGIĆ