Pandemija koronavirusa pokorila je čitav svijet, a na prvoj crti odbrane od ove pošasti modernog doba su „bijeli mantili“. Doktorica Nada Elijaš, epidemiologinja i načelnica Higijensko epidemiološke službe Doma zdravlja u Sanskom Mostu, jedna je od najvažnijih karika u ovoj teškoj bici kojoj se ne nazire kraj. Na području Unsko sanskog kantona danas postoje svega tri epidemiologa, tako da dr. Elijaš, osim Sanskog Mosta, nadzire epidemiološko stanje i na području općina Ključ i Bosanski Petrovac.

Članica je i Kriznog štaba Civilne zaštite Sanski Most koji prati cjelokupnu situaciju i donosi potrebne odluke. -U svome radnom vijeku nisam se susrela sa sličnom situacijom kao što je ova oko pandemije virusa korona. Ono što karakteriše ovaj virus je njegova izuzetna ekspanzija, visoka prenosivost i sposobnost da se u vrlo kratkom roku zarazi ogroman broj ljudi. Ovo sada je jedan poseban izazov i treba mu odgovoriti na pravi način kako bismo očuvali zdravlje naših građana, kaže Elijaševa.

Ona već dugi niz godina čini jedan od stubova zdravstvenog sistema na ovim prostorima. Iako je ispunila sve uslove za odlazak u penziju, u ovim teškim vremenima njeno dugogodišnje iskustvo i znanje imaju presudan značaj kada se radi o očuvanju povoljnog zdravstvenog okruženja. U prvim borbenim redovima protiv virusa korona, za dr. Elijaš posljednjih sedmica ne postoji radno vrijeme, a njene kolege, ostali medicinski radnici, dive se njenoj hrabrosti i kažu kako ona lično posjećuje rizične pacijente, nadgleda i prati njihovo zdravstveno stanje. -Angažman i značaj doktorice Elijaš je u ovome trenutku ogroman. Ona je trenutno naša najstarija zaposlenica, ali nikada, niti u jednom momentu nije rekla da joj je nešto teško ili da ne može uraditi. Nesebično se zalaže, ide na lice mjesta kod svakog pacijenta, uzima brisove od suspektnih osoba i nalazi se u neposrednom kontaktu s njima, a za to, priznat ćete, treba zaista dosta hrabrosti, ističe dr. Sanda Čekić, direktorica Doma zdravlja u Sanskom Mostu.

U redovnim okolnostima, dr. Elijaš radi i kao ljekar porodične medicine i rukovodi jednim od medicinskih timova u sanskom Domu zdravlja. Ipak, kaže kako joj je epidemiologija primarna oblast kojoj je posvetila profesionalnu karijeru. Ova tiha, hrabra i skromna žena, omiljena je među svojim kolegama, medicinarima, ali i pacijentima. Za nju jednostavno svi imaju samo riječi hvale i uvažavanja, posebno danas, kada se na muci poznaju junaci. Ova heroina u bijelom skromno kaže kako samo radi svoj posao u skladu sa Hipokritovom zakletvom, ali treba istaći kako je, zahvaljujući između ostalog i poduzetim epidemiološkim mjerama, zdravstvena situacija na području Sanskog Mosta, Ključa i Bosanskog Petrovca danas povoljna i mnogo bolja nego u nekim drugim gradovima u našoj zemlji. Dodaje kako je medicini posvetila najbolje godine svoga života i cijeli radni vijek. Obzirom na činjenicu da danas malo ko od liječnika želi da se usavršava za poziv epidemiologa, u nadležnim institucijama već razmišljaju o tome da je nekako pokušaju zadržati i pored toga što je stekla uslove za odlazak u penziju. Ova hrabra liječnica i žena kaže kako joj takva odluka neće teško pasti, naprotiv. -Medicina je moja najveća ljubav, njoj sam posvetila sve i šta ima ljepše nego da u životu radite ono što volite, kaže dr. Elijaš. Zlatan ČEKIĆ

Ovaj prilog Redakcija ReprezenT-a realizira u okviru Projekta „Osnaživanje uloge žena u javnom životu USK-a“ kojeg podržava USAID a implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) Sarajevo. Projektom se želi povećati vidljivost žena u svim sferama njihovog djelovanja, podjednako u svih osam općina USK-a, sa ciljem senzibilizacije javnosti o njihovom položaju i problemima te načinima kako takvo stanje eventualno poboljšati i mijenjati.