VELIKA KLADUŠA – Prvi radni dan maja mjeseca ove 2020. godine u Velikoj Kladuši je, nakon punih 45 dana, donio građanima malo živosti i ljepšeg raspoloženja. Na radost Kladuščana, a posebno Kladuščanki, otvoreni su frizerski i kozmetički saloni što je dobar razlog da provjerimo kako će frizerke i frizeri obavljati svoje usluge u uslovima propisanih mjera Federalnog štaba Civilne zaštite.

Da bi se malo bolje upoznali sa ovim novostima razgovarali smo sa Sanelom Šabić, dugogodišnjom frizerkom i vlasnicom salona „Mi Amo“ u Velikoj Kladuši. Sanela je u ovom poslu više od 20 godina i kaže nam da uživa biti frizerka je osmijeh njenih klijentica nema cijenu. Sve ono loše strane ovog posla se brišu kada je njena klijentica sretna i zadovoljna. Nažalost, ovaj posao nosi i težinu, s obzirom da zdravlje najviše strada.

Zbog situacije sa koronavirusom frizerski salon „Mi Amo“ bio je zatvoren skoro dva mjeseca. Sanela ističe da su veliki gubici salona u svakom smislu. April je izuzetno radišan mjesec, obzirom na zakazane maturalne večeri i svadbe, ali su u ovom slučaju sve otkazane. Ova dugogodišnja frizerka zna koliko su ti dani bitni posebno za žene i ističe svoje žaljenje što svi zajedno nismo mogli da spremimo te posebne trenutke. Naime, život i rad svih frizera se znatno mijenja. Pri dolasku zatekli smo i ekipu iz Doma zdravlja koji su vršili dezinfekciju prostora.

Za sada nema specijalnih mjera od strane civilne zaštite. Međutim, obaveza je pridržavanja postojećih mjera, te prilikom rada salona ne stvarati gužvu u smislu više stranaka osim onoliko koliko se momentalno može usluživati, ako stranka čeka da to nikako ne bude više od dvoje osoba i to u propisanom razmaku, obavezna je zaštitna maska. Na ulazu poželjno postaviti spužvu natopljenu dezinfekcionim sredstvom da bi stranke prilikom ulaza dezinficirale svoju obuću. Poželjno je stranke dogovarati telefonom i termine zakazivati. Svaku stranku evidentirati uz broj telefona vrijeme usluge i adresu, iz razloga provjere u slučaju eventualnog otkrivanja zaraze.

Svi frizeri kao i njihovi uposleni imaju pravo na subvenciju plate od Ministarstva privrede USK-a, i to dio za mart i april mjesec, i to minimalnu platu, ali Sanela kaže da ona i njezine kolege i kolegice ne vjeruju u subvenciju dok novac ne bude na računu. -Na USK-u posluje oko 260 frizerskih salona, sa oko 500 uposlenih. Moramo istaći da su svi obrti u cijelosti za sada zadržali svoje uposlene, iako su prvi bili na udaru ove krize i najviše osjetili posljedice iste po pitanju poslovanja. Posebno ističemo frizersku i kozmetičku djelatnost, jer radnika i njihove kvalifikacije treba čuvati, ne stiče se znanje preko noći, rekao nam je Enes Arapović, predsjednik Udruženja obrtnika Velike Kladuše i predsjednik Obrtničke komore USK-a.

Sanela Šabić, je iskoristila priliku i poručila svojim klijenticama da se obavezno pridržavaju propisanih mjera kako bi se ova situacija što prije završila i kako bi se mogli vratiti normalnom životu.

Sa radom su također počele trgovine na veliko i malo, kojima dosad nije bio dozvoljen rad, i druge uslužne djelatnosti, osim salona ljepote i frizerskih salona, a to su mali obrti i srodne djelatnosti. Inače, u Velikoj Kladuši su registrirana  362 obrta koji zapošljavaju 569 radnika. Na prostoru USK-a registrirano je 3.340 obrta koji zapošljavaju oko 7.500 radnika. Na prostorima USK-a posluje 260 frizerskih salona i zapošljavaju oko 500 radnika, zapravo većinom radnica. U Velikoj Kladuši posluje 16 frizerskih salona, od kojih su tri namijenjena isključivo muškarcima, do su ostali namijenjeni ženama ili kombinacija i zapošljavaju 30 radnica-radnika. Lajla ŽALIĆ – volonterka