VODNJAN/ISTRA – Minulog vikenda u Vodnjanu kod Pule održana je 8. Bošnjačka noć folklora i sevdaha u okviru tradicionalne Manifestacije Dani Bošnjačke kulture. U cjelovečernjem programu učestvovalo je šest udruženja/društava i dvoje solista. Među učesnicima bila su i dva udruženja, Udruženje žena „Mala Kladuša“ (drugi puta) i Udruženje žena „Ašik kaldrma“ – Podzvizd (prvi puta). Bočnjačkom kulturno-umjetničkom društvu „Vodnjan“ domaćinu i organizatoru ove manifestacije za učešće u istoj odazvali su se KUD „Vodnjan“ iz Vodnjana, KUD „Bosna“ – Istarska županija i KUD „Sevdah“ Rijeka te solisti Pavao Anić (slijepi momak), harmonikaš i solista te Ana Marija Žilić, vokalna solistica iz Crikvenice.

Članice Udruženja žena „Mala Kladuša“ nastavljaju sa svojim aktivnostima i pripremaju se učešće na Manifestaciji „Kladuško ljeto 2023“, koje počinje danas, 15. jula i trajaće do 05. augusta, te koriste priliku da se zahvale Općini Velika Kladuša koja je finansirala troškove njihova prevoza u Vodnjan.

Bošnjačko Kulturno-umjetničko društvo „Vodnjan“ organiziralo je u subotu 08. 07. 2023. godine osmu po redu „Bošnjačku noć“, koja je kao i prethodnih godina bila jedna od najboljih kulturnih manifestacija u Vodnjanu.

Domaćini Kladuščanima i Kladuščankama su se potrudili da njihov boravak u Istri bude sadržajan i nezaboravan. Organizirano je za oba udruženja razgledanje Pule, prije svega Arene i kamenitih vrata, a potom i drugih kulturno-historijskih i prirodnih znamenitosti. Udruženje žena „Ašik kaldrma“ nagradilo je svoje aktivne članice sa trodnevnim boravkom u Istri dok su se učesnice iz Male Kladuše u kasnim večernjim satima vratile svojim kućama. Članovi i članice oba udruženja imali su priliku kupati se i sunčati na plažama Fažane.

Iza 20:00 sati uslijedio je defile svih aktera manifestacije ulicama Vodnjana a potom i nastupi sa po dvije koreografije. Zvanični dio programa završen je oko 23:00 sati mada su Band Eno i Toni sa DJ Rudijem tek tada počeli ozbiljno raditi.

Glavni Gradski/Vodnjanski trg bio je popunjen učesnicima, mještanima i gostima koji su se odazvali na Manifestaciju folklora, sevdaha, plesa i pjesme koja je u veselom tonu nastavljena nakon zvaničnog programa.

 

Manifestaciji je prisustvovala i zamjenica gradonačelnika Grada Vodnjana Diriana Delcaro Hrelja, koja je, u ime Gradske uprave i gradonačelnika Edija Pastrovicchio, javno Bilalu Lali Pekariću, predsjedniku BKUD-a „Vodnjan“ obećala da će se i slijedeće godine održati Dani Bošnjačke kulture, i to dvije noći, i da će Gradska uprava iste podržati. Nakon ovog obećanja predsjednik Pekarić je isto tako javno, već sa ove manifestacije, pozvao Udruženja žena „Mala Kladuša“ i „Ašik kaldrma“ te solisticu Ana Mariju Žilić. Novi je to most prijateljstva kojeg uspostavlja Bošnjačko kulturno-umjetničko društvo (BKUD) „Vodnjan” iz Vodnjana u Istri, nedaleko od Pule.

Gosti ove manifestacije bili su brojni predstavnici Bošnjačke nacionalne zajednice u Republici Hrvatskoj svih organizacionih nivoa.

Redakcija ReprezenT-a pratila je ovaj događaj u Puli i Vodnjanu sa kojeg objavljuje ovu  zajedničku reportažu svih učesnika a kasnije slijede pojedinačne reportaže udruženja žena „Mala Kladuša“ i „Ašik kaldrma“ sa kompletnim koreografijama.

Folklor je ljubav koja spaja

U Vodnjanu, gradiću sa oko šest hiljada stanovnika djeluju dva „zanimljiva“ društva, BKUD i KUD „Vodnjan“. Oba su multietnička i to za ovo područje uopće nije zanimljivo, no čini nam se kako bi za naše bosanske prilike mogli poslužiti kao primjer saradnje i zajedništva. Na primjer, u oba ova društva Almir Bektić (Bošnjak) je alfa i omega, koreografi i aktivan u folkloru, a to je potvrđeno u netom završenoj manifestaciji na kojoj je Bektić nastupao u oba društva.

Ima jedna riječ koja uvijek spaja prijatelje u prijateljstva, a to je folklor ili tradicija ili običaji, svejedno koja, isto im je značenje. Bošnjačko kulturno-umjetničko društvo „Vodnjan”, iz istoimenog grada u Istri, osnovano je 2012. godine i broji oko 50 člana od kojih je polovina aktivna u folkloru. Svi članovi i njihovo rukovodstvo intenzivno rade na promociji bošnjačke kulture i očuvanju tradicije bošnjačkog naroda. Prepoznatljivi su kao multinacionalno društvo, najbolje organizirano u Vodnjanu i šire, a to potvrđuje bezrezervna podrška Grada Vodnjana u svim aktivnostima, od osnivanja do danas. U Vodnjanu inače živi više od 400 Bošnjaka i veliki je interes da kulturno-umjetničko društvo bude što bolje, zbog čega imaju veliku financijsku podršku sugrađana i lokalne zajednice.

Najuža i najkraća ulica kojom sam prolazio

Grad Vodnjan je u unutrašnjosti svoje povijesne jezgre sačuvao svoj poseban srednjovjekovni izgled s vežama i uskim uličicama koje nepravilno vijugaju među kućama, s kaldrmama i pročeljima od obrađenog kamena, starim ulicama s još uvijek upečatljivo raspoznatljivim gotičko-venecijanskim, renesansnim i baroknim stilom, te brojnim crkvama bogatima sjećanjem i djelima. Ulicama Vodnjana sve još uvijek odiše prošlošću. Grad se urbanistički širi i zahvaća periferiju ne nagrđujući profil gradskog naselja nadvišenog najvišim zvonikom u Istri.

U starom dijelu Vodnjana prepunom uskih uličica nalazi se i vjerojatno najuža i najkraća ulica u cijeloj Istri, udaljena svega pedesetak metara od Gradskog trga. O njoj stanovnici Vodnjana pričaju jednu zgodnu pričicu, a vezana je uz razdoblje Austro-Ugarske. Negdje u to vrijeme žandar je uhvatio lopova na djelu i započela je jurnjava ulicama staroga grada. Kako je lopov bio brz, odmicao je žandaru. Na koncu je utrčao i u malu, usku uličicu. Mršav i brz, lopov je bez problema izašao u par koraka iz uličice. „Malo manje mršav˝ žandar je ušao u uličicu i tu se zaglavio, pa nije nikad ulovio lopova. Najuža ulica danas nosi ime Stari grad, ima svoje stanovnike, naziv i rasvjetu, a udaljena je svega nekoliko desetina metara od gradskog trga. Esad ŠABANAGIĆ