BUŽIM – Riječ sevdah ima toliko mnogo značenja, koja je na prvi pogled, prosto nemoguće iskazati na jednostavan način. Sevdah je neizbježni dio naših života, htjeli mi to priznati ili ne. Od trenutka kada se rodimo neko sevdiše sa nama, kao što je sevdisao prije toga i sevdiše nakon što napustimo ovaj svijet. Sevdah je u ljubavi, sevdah je u radosti, ali sevdah je neizbježan i u tuzi. Ako bi život trebalo opisati nekom vrstom pjesme onda bi to sigurno bila sevdalinka, koja nosi u sebi opise svih naših životnih uspona i padova. Sevdah se prije svega nosi i osjeća u srcu čovjeka. Bez sevdaha ništa ne bi bilo isto. Ne bi bilo ni Bosne u nama. U jednoj novijoj interpretaciji sevdalinke i postoji stih koji kaže da „bez sevdaha ne živi Bosanac i kad svijetom luta kao stranac“.

A da ni Bužim ne zna živjeti bez sevdaha, u prošlu subotu je po ko zna koji put dokazalo Kulturno-umjetničko društvo „Sevdah“ iz Bužima. Cijelovečernji program nosio je naziv „Dani sevdaha“ a organizator je bio KUD „Sevdah“ uz podršku Općine Bužim i Vlade kantona – Ministarstva privrede. Naravno kao i uvijek, tu su pojedinci donatori koji su pomogli da sve ova manifestacija dobro i kvalitetno organizira uz odličnu posjetu čime su Bužimljani dali svoj doprinos u očuvanju tradicije kroz ovo kulturno-umjetničko društvo.

Pored domaćina, KUD-a „Sevdah“ u ovom programu svojim vrlo kvalitetnim i raznolikim nastupima učestvovali su KUD „Behar“ Beč – Austrija, KUD „Izudin Mulabećirović Izo“ iz Jelaha te Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ iz Bihaća. Nije bilo nikakvog razloga da se osjećaju kao kod svoje kuće jer su se za takvu atmosferu i raspoloženje potrudili domaćini KUD-a „Sevdah“.

Kroz „Sevdah“ prodefilovalo preko 4.000 članova

KUD „Sevdah“ osnovan je prije 19 godina. Svoje punoljetstvo ovo Kulturno-umjetničko društvo je slavilo 03. aprila prošle 2022. godine. Važno je naglasiti da je kroz ovo Udruženje prodefilovalo preko 4.000 članova, od čega danas broje 80 aktivnih. KUD „Sevdah“ se pored folklorne koja je najbrojnija, može pohvaliti i aktivnom muzičkom te dramskom sekcijom. KUD „Sevdah“ je istinski reprezent autentične nacionalne bosanskohercegovačke kulturne baštine i naslijeđa.

Ovaj folklorni ansambl svoj rad zasniva na znanju i struci, sistemskom radu i tradicijskom prezentovanju folklorne baštine u 19 godina svoga postojanja i djelovanja. Veliko bogatstvo ovog folklornog ansambla je autentičnost, izvornost i umjetnička vrijednostbosanskohercegovačkog repertoara koreografija i scenskih postavki. Sve koreografije i scenske postavke  je postavio naš najveći i najpriznatiji krajiški koreograf iz oblasti folkloristike Sakib Sijamhodžić. Pored njega treba spomenuti i prvog predsjednika ovog  društva Huseina Nanića koji je začetnik ideje i spiritus movens folklornog pokreta u Bužimu koji traje evo skoro dvije decenije. Kroz ovaj ansambl prošlo je na stotine njegovih članova i svi su u njemu ostavili svoj kreativni trag. Brojni entuzijasti su dvije decenije njegovali i bdjeli nad ovim društvom u brizi da ono ojača i da ostane samoodrživo u budućnosti kao što su: Adem Šahinović, Sabina Nanić, Zulfeta Mulalić, Amela Ljubijankić, Šejla Šahinović, Kemal Dizdarević i brojni drugi zaljubljenici u bosanskohercegovačku folklornu tradiciju.

Folklor je njegovanje narodne tradicije i očuvanje integriteta svog naroda. Kroz igru i pjesmu, provkače se običaji iz različitih krajeva naše zemlje: istočna Bosna, banjalučka regija, Sarajevo i centralna Bosna i drugi. Međutim, najveća vrijednost ovog ansambla i njihovog koreografa je što su spasili od zaborava i na scenu postavili autentično bužimsko  Rahmanovo kolo.

Ova umjetnost je interaktivni hobi, sa dosta putovanja zanimljivih i lijepih uspomena. Dobro društvo, mladost, ljubav prema igri i svom narodu, kao i česta putovanja , su samo neka od obilježja ove vrste umjetnosti i hobija.

I ova, 19-ta folklorna smotra „Dani sevdaha“ u Bužimu ima za cilj druženje i širenje prijateljstava širom svijeta te afirmiranje potrebe za očuvanjem narodnog znanja naših predaka iz davne prošlosti. Aktuelna predsjednica KUD-a „Sevdah“ je Zulfeta Mulalić. Redakcija ReprezenT-a ima lijepu i korektnu saradnju sa ovim društvom a 2016. godine pratili smo njihov boravak i nastupe u Turskoj.

 „Preporod“ je u 33 godine postojanja stekao širok spisak prijatelja

Bošnjačka zajednica kulture (BZK) „Preporod“ – Bihać, osnovana je 22. 12. 1990. godine u Bihaću. Osnivačkom skupštinom, održana 19. 11. 2021. godine „Preporod“ Bihać je kao i ostale članice zajednice „Preporoda“ u BiH doživio preregistraciju, te danas djeluje kao BZK „Preporod“ – Gradsko društvo Bihać.

U svom dugogodišnjem radu (33 godine) „Preporod“ Bihać je promicao kulturu i običaje bošnjaka kroz organizacije tribina, okruglih stolova, promocija knjiga, folklornih i orkestarskih nastupa na lokalnom, kantonalnom i aktivnostima van granica Bosne i Hercegovine.

Danas ova zajednica broji preko 90 članova od kojih veoma aktivnih preko 55 i to u Ansamblu narodnih igara (trenutno rade dvije postave igrača – treća je u osnivanju), Narodnom orkestru i timu za prezentacije, edukacije i promocije pisanih djela koja determinišu kulturu bošnjačkog naroda sa naših prostora i šire.

Širok je spisak prijatelja sa kojima „Preporod“ ima dobre partnerske odnose, počev od Bihaća, preko Unsko-sanskog kantona, Bosne i Hercegovine i zemalja u okruženju i šire (Hrvatska, Austrija, SR Njemačka, Turska…).

Ambiciozan je plan aktivnosti „Preporoda“ Bihać za 2023. godinu, gdje se planira realizacija osim četiri značajna vlastita projekta, i tri gostovanja van naše domovine. Glavni koreograf BZK „Preporod“ Bihać je Ćazim Ćejvanović.

Aktuelni predsjednik BZK „Preporod“ Bihać je prof. dr. Adnan Ćehajić.

Novinar – montažer Esad ŠABANAGIĆ