BIHAĆ – Uprava Nacionalnog parka „Una“ upriličila je „1. Brdsku utrku Nacionalni park Una” u kojoj je učešće uzelo oko 150 takmičara iz Bosne i Hercegovine i regije. Utrka je startala s ulaza broj 1. u posjetilačku zonu Štrbački buk u Nacionalnom parku „Una“, a dužina staze iznosila je trinaest i pol kilometara tokom kojih su takmičari mogli uživati u prelijepim krajolicima i netaknutoj prirodi.                                                 Ekološka svijest

-Naša ideja i naš cilj nije samo promocija Nacionalnog parka „Una“, već i promocija Unsko-sanskog kantona i zdravog načina života gdje, ustvari, povratak ljudi u prirodu znači i zdravlje, i naravno kvalitetniji život, jer u šumi se možemo izgubitii ali šume ne smijemo izgubiti. Ovo je, na neki način i podizanje ekološke svijeti o značaju očuvanja prirodnih resursa jer bez zaštite i očuvanja i zaštite prirode nema ni opstanka na zemlji, ističe Amarildo Mulić, direktor NP „Una“. Sportski događaj „Brdska utrka Nacionalni park Una“ prva je utrka ovakve vrste na području Nacionalnog parka „Una“ i općenito neke atletske discipline koju Uprava Nacionalnog parka organizira uz već postojeće sportske događaje u Parku. Suorganizator takmičenja je Sportsko društvo „Ultra“ iz Bihaća koje je osnovano prije nepune dvije godine, a njegovi članovi su aktivni sportaši i atletičari. Rasim Junozović je predsjednik kluba i ujedno ultra-maratonac koji je učestvovao na brojnim sportskim takmičenjima, ističe kako su ovim putem željeli odaslati poruku o značaju sporta i prirode.                          Radimo što volimo

-Došli smo na ideju da organiziramo utrku na prostoru Nacionalnog parka „Una“ i predjelu Štrbačkog Buka gdje je i cilj utrke. Oko 150 učesnika iz BiH, Srbije, Slovenije i Hrvatske startalo je i učestvovalo danas u ovoj utrci. Među njima ima i elitnih trkača, ali puno više rekreativaca. Ovo je bila prilika da radimo ono što volimo i da se družimo, kaže Rasim Junozović predsjednik Sportskog društva „Ultra”. U ukupnom poretku u kategoriji muškaraca, prvo mjesto i nagradu u visini od 500 KM, osvojio je Osman Junuzović. Drugo mjesto i novčanu nagradu od 350 KM, osvojio je Srđan Samardžić, a treće mjesto i nagradu od 200 KM, osvojio je Belmin Mrkanović. U ženskoj kategoriji prvo mjesto i nagradu od 500 KM, osvojila je Lucija Rimani, drugo mjesto i novčanu nagradu u visini od 350 KM, osvojila je Helena Gleđa, a treće mjesto i nagradu od 200 KM, osvojila je Evelina Marić. Samir TULIĆ