BIHAĆ – Udruženje logoraša grada Bihaća i ove godine je obilježilo Dan logoraša – 9. maj kako bi sačuvalo sjećanja na stratišta i stradanja bošnjačkoga i hrvatskoga naroda u logorima tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu i tadašnji slobodni bihaćki okrug. Delegacije logoraša, veterana odbrambeno-oslobodilačkog rata i Grada Bihaća s učenicima osnovnih škola posjetile su spomen-obilježja na lokacijama bivših logora, kasarna Račić, IMT-servisa traktora Ripač te jedinstveno spomen-obilježje logora u Ripču, učenjem fatihe i polaganjem cvijeća odali počast nevino stradalim mještanima Ljutočke doline.

Preživjeli logoraši prisjetili se svojih logoraških dana i pretrpljenih patnji

Preživjeli logoraši još jednom su se prisjetili svojih logoraških dana i patnji koje su pretrpjeli u mučilištima koje su za njih prvih dana agresije na Bihać i BiH otvorili pripadnici bivše JNA s SDS-ovom vlašću i lokalnim srpskim snagama, njihove dojučerašnje komšije, Srbi. Danas porušena kasarna bivše JNA u Račiću jedan je od srpskih logora iz kojeg, prema riječima Hilme Kozlice, bivšeg logoraša, niko nije izašao živ. -Logor Račić je bio jedan od najzloglasnijih logora u kojem su ubijani ljudi, mučeni pa onda ubijani i odvoženi u jamu Tihotina u kojoj smo nakon nekoliko godina pronašli njihove posmrtne ostatke. Dokazano je da su ovdje počinjeni zločini. Ovdje su ljudi masakrirani na sve moguće načine. Ovaj logor još nije ispitan, kaže Hilmo Kozlica, bivši logoraš i član Gradskoga udruženja logoraša u Bihaću. Kozlica ima saznanja da su prilikom rušenja objekta kasarne i povlačenja srpskih vojnika, pod ruševinama ostala zatrpana tijela logoraša koji su ovdje bili zatvoreni. Institucije koje se bave istraživanjem ratnih zločina, kako kaže, ne čine dovoljno da procesuiraju i kazne ratne zločince. -Razočarani smo radom tih komisija, istaknuo je ovaj bivši logoraš. -Svakodnevno vidimo kako se sudi našim generalima a iz ove kasarne je bilo mnogo ratnih zločinaca kao što je i iz logora Ripač i ostalih. Mi želimo, mi tražimo s ovoga mjesta, pozivamo ih da se prihvate posla, da ne spavaju, da rade, da pomognu nama koji smo bili žrtve i zbog onih koji su stradali, čije se kosti danas nalaze pod ovim ruševinama, zaključio je bivši logoraš Hilmo Kozlica.

Živio sam u štali za krave na Manjači koje su oni zvali paviljonima

Jedan od bivših logoraša koji je s Kozlicom obišao lokacije nekadašnjih logora je i Mehmed Begić iz Ključa. U logorima je proveo 202 dana. Učenjem fatihe i polaganjem cvijeća odao je počast nevino stradalim logorašima. -Mi logoraši smo onaj humani korpus delikti da se desio fašizam i u Bosni jer mi smo sad pored jednog spomenika ali ovakvih je bezbroj širom BiH uz napomenu da na mnogim mjestima nismo mogli ni obilježiti jer postoje nekakve vlasti i tako organizovana država koje ne dozvoljavaju, koji pokušavaju reći da smo mi bili smješteni, ja sam živio u štali za krave na Manjači ali to su oni zvali paviljonima, pa kad ovako čujete to izgleda privlačno, kaže Mehmed Begić, predsjednik Skupštine Saveza logoraša Unsko-sanskoga kantona i predsjednik Skupštine Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini. Na značaj obilježavanja  Dana logoraša i čuvanja sjećanja na njihove patnje i stradanja ukazali su i iz Gradske uprave Bihaća. Razloga za to je mnogo, da se prisjetimo svih nevino stradalih žrtava, da ukažemo na sve još neprocesuirane zločince i zločine počinjene u logorima širom Bosanske Krajine. -Da mlade generacije nauče istinu o stradanju Bošnjaka i Hrvata na ovim  područjima u odbrambeno-oslobodilačkom ratu i da se ovakve stvari više nikada ne ponove i ne dogode bilo kome u Bosni i Hercegovini. To je prilika da se još jednom sjetimo svih onih naših sugrađana koji su zaista na zvjerski i mučki način ubijani, kaže Elmedin Mehadžić, šef Odsjeka za mjesne i vjerske zajednice Gradske uprave Bihać.

Svjedočili logoraši

Značajan broj mladih, učenika osnovaca je u dvorištu bivšeg IMT – servisa traktora Ripač na historijskom satu saznao kako je nastao ovaj ali i svi ostali logori u kojem su mučeni i ubijani Bošnjaci i Hrvati bihaćkog kraja. O tome u svojim knjigama svjedoče nekadašnji logoraši a ispričali su to i prilkom obilježavanja 9. maja – Dana logoraša u Bosni i Hercegovini. Samir TULIĆ