BIHAĆ – U znak sjećanja na prije četiri godine tragično preminulog mladog bihaćkog umjetnika Anisa Smajića, poznatijeg kao Anik Dub, učenici Umjetničke škole „Nusret Keskin Braco“ i bihaćkih osnovnih škola Harmani 1 i 2, okupili su se sa svojim profesorima u bihaćkoj pasareli u središtu grada kako bi obnovili ranije oslikane murale na zidovima i oslikali nove vedrih boja i šarolikih motiva.

Anis je u svoje vrijeme pasarelu kao gradsko ruglo pretvorio u mini-galeriju

Prve murale na zidovima gradske pasarele u Bihaću oslikao je još prije šest godina ovdašnji mladi umjetnik Anis Smajić ili Anik Dub koji je dvije godine kasnije, 2019. tragično izgubio život u saobraćajnoj nesreći. Anis je u svoje vrijeme pasarelu kao gradsko ruglo pretvorio u mini-galeriju i od tada do danas bihaćki mladi umjetnici sa svojim profesorima obnavljaju oštećene murale i slikaju nove. Trenutno nastaju njihove konture a konačni izgled će za nekoliko dana ukrasiti pasarelu. -Ovo je poseban dan zato što se približava godišnjica našem Aniku Dubu, 17. jula i do tada bi pasarela, nadam se, trebala biti u svom novom ruhu jer je naš Anik zaslužio i puno više. Sjećamo se da je 2017. kada je on odlučio ukrasiti ovu pasarelu, ona bljesnula zahvaljujući njegovom radu i nas koji smo mu pomogli oko toga rada, i tako smo pokrenuli akciju najviše zahvaljujući njegovom ocu Mehi koji je tu i čija je želja bila da mi na neki način obilježimo sve ono što je Anik Dub napravio za ovaj grad, a to je ukrašavanje pasarele koja je jedan od najboljih projekata u gradu i najviše korištenih projekata u gradu kad je u pitanju sam Bihać, kaže Sej Ramić, profesor u Umjetničkoj školi „Nusret Keskin Braco“ u Bihaću.

Anik Dub je bio specifičan i svestran umjetnik kojeg Ramić smatra avangardom umjetnosti. Bavio se i street-artom, izradom murala i graviranjima. Što god je trebalo za umjetnost, on je bio tu. Bio je oličenje multimedijalnoga pristupa umjetnosti, što se danas traži. -To je u svoje vrijeme otkrio još Pol Sezan zato što je slikao u vrijeme impresionizma. Slikao je pedeset puta istu planinu. Mislio je da će to biti monotono, međutim, svaka slika je nosila svoju priču, tako da je i Anik ponukan tim primjerom, ne samo tim primjerom, nego to je njegova energija. On je puno slikao i radio. E sad to prenosimo sve na djecu, na našu omladinu i evo ja sam oslikao tri slike koje ovdašnji stanovnici nisu dali da se diraju. E sad će djeca nastaviti dalje oslikavati murale. Nadam se da će biti lijepo, ističe nadalje prof. Sej Ramić.

„Rođo je bio simbol, oličenje duhovnog, za razliku od današnjeg koje je sve ograničeno materijalnim“.

Profesor Ramić obnovio je oštećene murale koje je oslikao Anik Dub i izrazio nadu da će mladi, učenici osnovnih škola Harmani 1 i 2, te Umjetničke škole nastaviti oslikavati zidove ove pasarele. Njeno ukrašavanje jedan je od najboljih i najviše korištenih projekata u gradu. Motivi murala nisu zadani. Anik je u svoje vrijeme stvarao slobodnu kompoziciju a profesor Sej Ramić, slikao lik Rođe, starog Bišćanina. –Rođo je bio simbol, oličenje duhovnog, za razliku od današnjeg koje je sve ograničeno materijalnim. Rođo je bio simbol duhovnog tako da sam, budući  da je on legenda Bihaća, prenio ga na mural. Tu smo zadržali i jednu pticu. Bit će tu puno različitih motiva, od portreta, kule, životinja i svega. Na kraju krajeva, poruka je da bude što više optimizma jer to nam svima treba, naglašava prof. Sej Ramić. 

Ines Balić-Kličić je sa svojim učenicima, polaznicima Škole za crtanje i slikanje oslikavala zidove ove pasarele. -Radim s petnaest djevojčica koje su došle oslikavati ove zidove. Materijal s kojim radimo su najobičnije betonske akrilne boje. Želimo malo ukrasiti ovu pasarelu koja je već duže vrijeme zapuštena i ostaviti uspomenu na našeg prijatelja i velikog umjetnika Anisa Smajića – Anika Duba, tako da smo tim povodom ovdje. Na muralima su ribe, silueta konja, portret rahmetli Anisa Smajića, kaže Ines Balić-Kličić, voditeljica Škole za crtanje i slikanje.

Akrilik na zidu, tehnika kojom nastaju murali

Na jednom od zidova pasarele uočavamo konture lika konja kojeg oslikava jedna od učenica Umjetničke škole „Nusret Keskin – Braco“. -Za početak radim tehnikom akrilik na zidu. Ovo me iskreno opušta. Volim raditi ovo. Nastat će ovdje jedan lijep konj. Ovdje imam skicu, predložak po kojem radim. Pošto je ovo sada grafička, radi se linijama, linijski, za ovaj rad treba mi jedno sat-dva vremena možda, kaže učenica Umjetničke škole „Nusret Keskin Braco“. Sa učenicima Osnovne škole „Harmani 2“ pasarelu oslikava profesorica Irma Merdanić koja na ovaj način odaje poštovanje svom rano preminulom sugrađaninu i umjetniku, idejnom tvorcu ovdašnjih murala njegujući ovim sjećanje na njegov lik i vrijedna djela koja je za života stvorio u svom Bihaću.

-Radimo pasarelu u novom ruhu, u znak sjećanja na našega Anisa Smajića – Anika Duba. Okupila se jedna divna ekipa što iz moje škole, što iz drugih škola, Osnovne škole „Harmani 1“, OŠ „Harmani 2“, Umjetničke škole, moje kolegice i kolege iz drugih škola koji su doveli djecu. Ima nas između trideset i četrdeset, čak sam se iznenadila ovom brojkom. Motivi su različiti. Da li smo im potpunu slobodu. Od apstraktnih motiva Bihaća do prirode, životinja. Tehnika je ista, akrilik na zidu tako da svi radimo u istoj tehnici, kaže Irma Merdanić, profesorica likovnog odgoja u Osnovnoj školi „Harmani 2“.

Grupa djevojčica različitim bojama je oslikavala stepenice pasarele. -Većinom samo oslikavamo stepenice. Slikamo temeljnim bojama, zelenom, crvenom, plavom, žutom. Ovo je vrlo lako. Volim likovni odgoj, crtati i slikati. To mi je omiljeni predmet, kaže Isa Hadžić, učenica bihaćke Osnovne škole „Harmani 2“.  Za nekoliko dana nastat će ovdje zanimljivi i iznimno kvalitetni murali u kojima će građani Bihaća ali i svi posjetioci, putnici-namjernici, zaista uživati. Samir TULIĆ