BIHAĆ – Da je ovogodišnja turistička sezona u Unsko-sanskom kantonu bila iznimno uspješna potvrđuju činjenice da je broj turista povećan za 33 posto a noćenja za 20 posto. Nerijetko, broj noćenja nije moguće tačno utvrditi jer značajan broj iznajmljivača smještaja ne uplaćuje boravišnu taksu čime ne ispunjavaju svoju zakonsku obavezu. Zbog toga su inspektori Tržišno-turističko-ugostiteljske inspekcije tokom svojih kontrola utvrdili određene nepravilnosti poput neposjedovanja odobrenja za rad i neuplaćivanja boravišne takse i takve subjekte sankcionirali u skladu sa zakonom. Predstavnici turističkih zajednica gradova i općina su nas upoznali sa stepenom naplate boravišne takse.

Bez odobrenje za rad 124 subjekta, nisu uplaćivali boravišne takse i prijavljivali goste

Inspektori Tržišno-turističko-ugostiteljske inspekcije Kantonalne uprave za inspekcijske poslove su u protekla četiri mjeseca proveli 293 inspekcijska nadzora tokom kojih su kod 228 subjekata nadzora, utvrdili određene nepravilnosti, neposjedovanje odobrenja za rad izdanog od strane nadležnoga organa, kod 124 subjekta, te neuplaćivanje boravišne takse za ovu i proteklu godinu i neprijavljivanje gostiju.

-Svim subjektima nadzora koji nisu imali odobrenje za rad izdanog od strane nadležnog organa zabranjen je rad, odnosno, izrečena mjera privremene zabrane rada, dok su u ostalim slučajevima izdana rješenja o otklanjanju nedostataka. Sve ovo, na neki način, rezultiralo je izdavanjem ukupno 153 prekršajna naloga u ukupnom iznosu od 138.600 KM, kaže Dženita Duraković, portparol Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Unsko-sanskoga kantona. Da su inspekcijski nadzori imali efekta, potvrđuju podaci da je u budžet Unsko-sanskoga kantona, zaključno sa 30. septembrom, uplaćeno 15.801 KM boravišnih taksi za proteklu i ovu godinu, dodaje Duraković. Prema podacima nadležne službe Gradske uprave Bihać, izdano je 68 novih rješenja za pružanje usluga smještaja a u postupku izdavanja je još 30 novih rješenja. Inspekcijski nadzor subjekata koji pružaju usluge smještaja bit će nastavljen i u narednom periodu. U Turističkoj zajednici Grada Bihaća kažu kako je naplata boravišne takse ranije bila slaba a u posljednjih nekoliko godina prihodi rastu.

-Ove godine do sada, do dana današnjeg, uplaćeno je već iznad 145.000 KM. Moram napomenuti da od tog iznosa 20 posto ostaje u Kantonu a 80 posto dolazi na općinski nivo, odnosno, u Turističku zajednicu a taj novac se koristi u svrhu unapređenja turističke ponude, kaže Lorena Felić, direktorica Turističke zajednice grada Bihaća.

Boravišnu taksu u Sanskom Mostu plaćaju tek rijetki

Zadovoljni su brojem turista jer ih je ove godine u odnosu na prošlu bilo više za 33 posto. Grad Bihać je posjetilo oko 40.000 gostiju koji, pored domaćih, iz BiH, dolaze iz Republike Hrvatske, Njemačke, UAE-a, Malezije. Turističke radnike posebno raduje činjenica da se svake godine povećava broj turista iz Europe. Gosti u prosjeku ostaju dva do tri dana a gosti koji dolaze iz Europe ostaju duže, ističe Felić. Boravišnu taksu u Sanskom Mostu plaćaju tek rijetki.

-Trenutno ga plaća samo jedan privredni subjekt i drugi je redovno izmirio za ovu godinu svoje obaveze. To je ukupno iznajmljivača koji su za ovu godinu izmirili svoje obaveze. Mjesečno je to 360 KM koju uplaćuje jedan privredni subjekt a drugi subjekt je uplatio paušalno za cijelu godinu, iznos od 320 maraka, kaže Edis Rasavac, direktor Turističke zajednice općine Sanski Most. Mjesečno u Sanskom Mostu bilježe 160 noćenja a posjećuju ga turisti iz cijelog svijeta, najviše zbog vodopada Blihe koji je i najveća turistička atrakcija. Rasavac ističe kako je ova ljetna turistička sezona bila iznimno dobra. Ugostili su oko 30.000 turista.

U Cazinu je u protekle dvije godine značajno povećan priliv sredstava od boravišne takse. -U protekloj godini boravišna taksa je naplaćena u iznosu od 12.400 KM što je 6.200 zabilježenih noćenja. Ove godine već imamo više od 10.500 KM ostvarenih prihoda od boravišne takse i vjerujem da će taj iznos do kraja godine biti premašen pošto su nam ostala još tri mjeseca do kraja kalendarske godine, kaže Ermin Beganović, direktor Centra za kulturu i turizam grada Cazina.

U Ključu prihodi od naplaćene boravišne takse ove godine su nešto veći od 6.000 KM a prošle su iznosili nešto više od 9.500 KM.

Prema podacima Turističke zajednice Općine Ključ, prihodi od naplaćene boravišne takse ove godine su nešto veći od 6.000 KM a prošle godine su iznosili nešto više od 9.500 KM.

-Iznajmljivači smještaja su prošle godine registrirali 3.207 noćenja a ove do kraja septembra 2.763 noćenja. U skladu sa Zakonom o turizmu boravišnu taksu registrirana pravna i fizička lica redovno izmiruju. Na području ključke općine evidentno je povećanje broja turista, najviše stranih, iz Švicarske, Slovenije i Njemačke. Pored broja turista iz ovih zemalja, evidentna je posjeta iz Srbije, Austrije, Italije, Poljske i Velike Britanije. Jedan dio posjetilaca su najviše ribari koji obilaze rijeke Sanu i Sanicu i bave se fly-fishingom, kaže Azra Kujundžić, članica Turističkoga vijeća Unsko-sanskoga kantona.

Koliko iznajmljivači smještaja u Bužimu, Bosanskoj Krupi, Velikoj Kladuši i Bosanskom Petrovcu plaćaju boravišnu taksu, koliko je registrirano turista i noćenja, nismo uspjeli saznati jer u ovim lokalnim zajednicama još nisu formirane turističke zajednice.         Samir TULIĆ