Poslodavci sve teže pronalaze radnike koji bolje plaćeni posao pronalaze u Njemačkoj ali u susjednoj Hrvatskoj i Sloveniji

BIHAĆ – Nedostatak radne snage evidentan je u brojnim oblastima u našoj zemlji pa i u građevinskom sektoru u kojem poslodavci sve teže pronalaze radnike. Veliki broj njih napustio je Bosnu i Hercegovinu pronašavši bolje plaćeni posao u Njemačkoj, ali i susjednim državama, Hrvatskoj i Sloveniji. Građevinski radnici odlaze i iz Unsko-sanskog kantona, ne samo zbog malih plata već i nezadovoljstva cjelokupnim ekonomskim i političkim ambijentom.

Iako je pandemija, radnici i dalje u velikom broju napuštaju Bosnu i Hercegovinu tražeći kvalitetna radna mjesta i povoljnije uslove u zemljama EU. Zemlja koja uglavnom zapošljava kvalitetnu radnu snagu iz Bosne i Hercegovine je Njemačka u kojoj je veliki broj građevinskih radnika iz naše zemlje. Uslovi rada u Njemačkoj su puno bolji nego u zemljama regije, na primjer u Hrvatskoj, iako u ovoj zemlji daju pristojne uslove rada. Većina kompanija u Hrvatskoj, prema izjavama upućenih, nudi besplatan smještaj i hranu te platu od oko 1.000 KM. Građevinski radnici napuštaju i ovdašnje firme i odlaze u Njemačku. -Naša firma je prije zapošljavala oko dvadeset, dvadeset i pet radnika u ljetnom periodu, sad u zadnje vrijeme imamo nekih dvanaest-trinaest radnika u stalnom radnom odnosu. Na žalost, veliki broj radnika nas je napustio u proteklih tri-četiri godine. Imamo godišnje fluktuaciju radnika, od pet do deset radnika nam dođe i ode, kaže Emir Pjanić, vlasnik građevinske firme. Pjanić dodaje kako većinom odlaze u Sloveniju, Hrvatsku, Njemačku i Austriju a razlog odlaska, kaže, nije plata koja je u posljednje vrijeme povećana, već neuređeni odnosi u državi, smatra ovaj poslodavac.

-Najniža plata običnog građevinskog radnika je 1.000 KM a neto-plata majstora je do 2.000 maraka. Niko nije rekao da mu je problem plata. Problem mu je bio politička i zdravstvena situacija u državi. Školstvo je u velikim problemima i ljudi odlaze zbog budućnosti svoje djece najviše. To je bio osnovni razlog kojeg nam je većina navela, kaže Pjanić. Mnogi kažu, kada bi poslodavci bolje platili svoje radnike, oni bi ostali u svojoj zemlji i ne bi odlazili van njenih granica. Visina plate ali i aktualna situacija u BiH destimulira i građevinske radnike da rade u domaćim firmama, ali i pojave „poput nekakvih crnih isplata na ruke, odnosno, prijave na minimalne plaće što dalekosežno gledano radnicima nikako ne ide u prilog. Sve su to, naravno, razlozi zašto se, pa između ostalog, i građevinski radnici odlučuju da odu na druga tržišta, prije svega je to Njemačka. Bile su interesantne i Hrvatska i Slovenija, međutim, u zadnje vrijeme kad sumirate troškove koje oni imaju u tim zemljama, čini mi se da im se više isplati raditi u Bosni i Hercegovini, kaže Enes Ružnić, predsjednik Privredne komore Unsko-sanskog kantona.

Rješenje ovoga problema u Privrednoj komori USK-a vide u sveobuhvatnoj reformi sistema obrazovanja jer, nažalost, još uvijek školujemo brojne kadrove kojih već ima na birou rada i čekaju na svoje zaposlenje. Stoga je neophodno unaprijediti sistem dualnog obrazovanja i školovati kadrove koji će moći pronaći posao. Građevinski sektor nam je poprilično usitnjen, smatra Ružnić. -Naše firme teško mogu proći na nekim javnim pozivima i nekim velikim tenderima. Ono što smo mi pokušali ovdje napraviti jedan konzorcij koji bi se zajednički mogao prijaviti na nekakve veće projekte, međutim, na žalost, ni tu nismo uspjeli. Na određen način firme vole da su samostalne, da samostalno rade, kaže Enes Ružnić, predsjednik Privredne komore USK-a. Upravo stoga se i suočavaju s problemom nedostatka kvalificiranih građevinskih radnika, dodaje predsjednik Privredne komore USK-a.  Samir TULIĆ