BIHAĆ – Građanski forum „Bihaćka građanska inicijativa“ upriličio je u Kulturnom centru u Bihaću press-konferenciju na kojoj je ukazano na neprihvatljivo stanje u bosanskohercegovačkom društvu koje su svojim nedopustivim ponašanjem prouzrokovali nosioci vlasti. Bosna i Hercegovina se nalazi u dubokoj krizi izazvanoj neodgovornim, kriminalnim i neprijateljskim ponašanjem pojedinih političkih prvaka u njoj a inače, malo efiksna država, sada je još i blokirana, istaknuto je na konferenciji za novinare.

Neosnovano i opasno poigravanje nosilaca vlasti s državom

Građani su ogorčeni političkim terorom, stalnim prijetnjama raspadom države i ratom kao pratećim zlom. Za sada još uvijek mirno podnose svu težinu svoga bijednog i nesigurnog položaja. Ovo što se dešava u državi građani doživljavaju kao neosnovano i opasno poigravanje nosilaca vlasti s državom, smatraju u Bihaćkoj građanskoj inicijativi podsjećajući na izjave Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH koje redovno završavaju izrazima mržnje prema Bošnjaacima i otvorenim negiranjem postojanja države BiH za račun Republike Srbije, odnosno RS kao samostalne države. Stoga je „nužno da sudski, tužilački organi Bosne i Hercegovine pokrenu postupak protiv člana Predsjedništva i zaustave ga. On nema pravo da čini to što nam svaki dan čini. Tražimo, da se također, pokrene pitanje odgovornosti za sve političke strukture, sve centre političke moći koje se ničim ne trude da zaustave ovaj rušilački proces koji se trenutačno odvija u zemlji“, kaže Halid Dedić, predsjednik Građanskog foruma „Bihaćka građanska inicijativa“. U Građanskom forumu traže i odgovornost vinovnika neprovođenja rezultata Općih izbora iz 2018. godine. Zašto se onda svađamo oko Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini ako se izbori ne moraju provesti, pita se Dedić.

Od medija traže da ne budu slijepi sljedbenici političke moći

Od medija traže da se izbore za svoje pravo i slobodu, da kako je istaknuto, ne budu slijepi sljedbenici političke moći. Da novinari počnu što otvorenije izvještavati o realnom stanju u društvu, životu ljudi, iseljavanju, socijalnoj i zdravstvenoj nesigurnosti, naglasio je.

Tražimo od državnih rukovodstava Srbije i Hrvatske da prekinu s omalovažavanjem bosanskohercegovačke države. Oni nisu naši tutori. Te su države, doduše ne Srbija, nego  Federalna Republika Jugoslavija, čija je Srbija sljednica, potpisnice mirovnog sporazuma u Daytonu, kaže Dedić. Iako u Daytonu to oficijelno nije rečeno, općepoznato je da je agresija na Bosnu i Hercegovinu izvršena i sa istoka i sa zapada, pa rukovodstva tih država treba podsjetiti da kao potpisnici Daytonskog mirovnog sporazuma imaju jasno propisane dužnosti prema Bosni i Hercegovini. Nemaju pravo da je ugrožavaju, zaključeno je na konferenciji za novinare. Samir TULIĆ