Kladuški Kanađanin me pokušava uvjeriti kako je bajkovita Čaršija najčarobnija baš u ranu jesen, ali ne zna koliko radi boja, mirisa, zbog izlazećeg sunca koje njegove Trnove obasjava tek oko podne. Vjerovatno nastoji opravdati svoj dolazak u zavičaj baš u jesen kada se Čaršija sprema u „zimski san“? Priča mi kako se na sjeveroameričkom kontinentu polovinom septembra pojavila veoma interesantna knjiga „Rupert Mudroch“. Radi se o svjetskom mangašu 20. i 21. stoljeća čije bogastvo se mjeri stotinama milijardi dolara, vlasniku 175 listova, desetine TV kanala,… čija vrijednost prodaje iznosi godišnje oko 28 milijardi dolara. Između ostalog, u knjizi dominiraju dvije „devize“: ponavljanje je ključ propagande i ako od banke uzmete mali kredit one vas imaju u džepu a kada posudite velike iznose onda vi njih držite u džepu. Malo se osmjehnem i dodam: pa mi smo to imali 1987. godine na primjeru „Agrokomerca“!

Već duže vremena mediji javljaju kako je u dalekom i prijateljskom Iranu jedan djevojački hidžab pokrenuo lavine protesta, a djevojka (22 godišnja Mahse Amini) postala simbol otpora širom svijeta. Iranke koje protestuju ne traže da druge djevojke i žene prestanu da nose hidžab, već pozivaju na pravo da o tome same odlučuju. Mahsina smrt je varnica u društvu u kojem već dugo tinja nezadovoljstvo zbog položaja žena, ali i zbog korupcije, socijalnih razlika, opadajućeg standarda života, nepravdi, nejednakosti,… Demostracije su postale globalne, a iranskim gradovima dominiraju parole „Žene, život, sloboda“! Živi bili pa dočekali da vidimo dokle će dogurati? Plašim se da to ne bude samo do „mini suknji“, slično što gledamo po bajnom Zapadu!

Krajiški sedmičnjak „Krajina“ od 14. oktobra 2022. godine nas obavještava kako je Enes Odobašić (39) utorak, 11. oktobra u bihaćkom naselju Harmani premlatio pa kablom kućanskog aparata udavio svoju suprugu Edinu (32). Zbog tog ubistva 14. oktobra širom Bosne i Hercegovine organizovane su protestne šetnje, okupljanja,… pod sloganom „Naš bol je vaš sram“! Navodno je cilj da se u narodu još više probudi svijest, kako bi pravosudne institucije ozbiljnije postupale u ovakvim i sličnim slučajevima. Usput da pridodam kako u pravosudnim institucijama dominiraju žene!

Radio Velika Kladuša je na svom portalu javnost obavijestila da je u petak, 14. oktobra i u Velikoj Kladuši organizovano mirno okupljanje.

Mirnim protestima koji su se danas (petak, 14. oktobar) organizirali širom BiH zbog svirepog ubistva koje se desilo u Bihaću, pridružile su se i žene Velike Kladuše koje su se spontano okupile u parku „Meeting Point“ (kladuška naušnica). Poruka koju su uputile je jasna „Stop nasilju nad ženama”. „Cijela društvena zajednica je odgovorna ako zanemari nečije krike i vapaje za pomoć. Moramo prepoznati i prijaviti nasilje, i moramo biti podrška svakoj ženi i svakoj žrtvi“ kazala je jedna od inicijatorki današnjeg mirnog okupljanja Zehida Bihorac.

I žene Velike Kladuše koje su se okupile u parku „Meeting Point“ traže uvođenje pravne definicije femicida, uvođenje femicida kao krivičnog djela u sve zakonske i podzakonske akte, te bolju prevenciju i zaštitu žena od nasilja. Mirna protestna okupljanja održana su danas u više gradova Bosne i Hercegovine BiH kao znak bunta žena zbog stravičnog slučaja femicida koji se desio u Bihaću u kojem je suprug na smrt zadavio svoju suprugu”, piše na portalu „sviju nas”!

Kako možemo sa slike razaznati među okupljenih 20-tak žena samo je jedna (Zehida Bihorac sa 51 glasom na području Velike Kladuše) sa kandidacionih lista. Znači nema Kladuščanki sa najvećim brojem dobivenih glasova na Općim izborima oktobra 2022. godine (Elma Đogić 1.509 glasova, Bisenija Mušadinović 1.412, Emina Ćehić 1.266, Elvira Abdić-Jelenović 1.134,…). Nema među okupljenim ni kladuških književnica (Nermine, Fatime, Esmire,…).

Dokidanje patrijarhata ključna pretpostavka za…

Opći društveni položaj žena zavisi, ponajprije, od njih samih. Naslijeđeni obrazci ponašanja kao opće prihvaćena praksa življenja u razlićitim dijelovima Bosne i Hercegovine su bitno različiti. Zapuštenije sredine sa dominirajućom fundamentalnom i drugom nepismenošću trpe izražajniju klerikaliziranu tradiciju. Bez dekonstrukcije klerikalne stvarnosti nema ozbiljnijeg poboljšanja položaja žena općenito!

Beha mediji su solidno popratili mirne proteste žena. Tako npr. Oslobođenje na prvoj stranici donosi naslov „Žene će roditi revoluciju”! Mladom konobaru u jednom prestižnom kafiću pokazujem tekst s pitanjem: vjeruje li naslovu? „Jok, žene će roditi još više bagre”, slijedi odgovor „kao iz topa”. Njegovoj koleginici, mladoj kelnerici pokazujem isti naslov s istim pitanjem. Uz blagi osmijeh jedva izgovara „možda”! Isti naslov s istim pitanjem pokazujem Kladuščaninu poodmaklih godina i dobivam odgovor: „One rađaju sve, pa mogu i revoluciju”!

Enisa Raković, izvršna direktorica Udruženja „Glas žene“ iz Bihaća (Oslobođenje od 18.10.2022. godine) naširoko se raspričala kako će „nova vlast čuti žene”, kako će „Mreža žena” poduzimati to, pa to, pa… Novinar Fahrudin Bender nikako da preupita dotičnu gospođu da prokomentariše činjenice, kao npr. zašto žena nema u džematskim odborima, veoma simbolično u savjetima mjesnih zajednice, kako to da najviše problema ima u sektorima gdje žene dominiraju (sudstvo, obrazovanje, kultura,…),…!

Dobro bi bilo da većinski prihvatimo kako nije glavni problem insticionalna regulativa već njena dosljedna implementacija s čijim rezultatima žene se ne mogu pohvaliti. Isto tako važno je koliko i kako žene, obzirom da su brojčano nešto nadmoćnije,  doprinose općem ambijentu, kakve primjere pokazuju oko modernih percepcija i implementacija temeljnih vrijednosti (pravednost, jednakost,…)?

U Velikoj Kladuši formalno postoji oko 150 civilnih udruženja, među kojima su aktivnija ona u kojima dominiraju žene. To je za pohvalu! Međutim, zbog općeg toksičnog ambijenta u bajkovitoj Čaršiji, rezultati djelovanja su veoma skromni. Tužno je da u 27 džematskih odbora u Velikoj Kladuši nema nijedne žene, niti je bilo odkad je „adam kihnuo”!

Nažalost, dosadašnja iskustva, praksa,… je pokazala da Kladuščanke sa statusom vjećnice, poslanice (narodnog izabranika općenito) nisu zapaženije u modernijem percipiranju, implementaciji,… temeljnih vrijednosti. Tome smo mogli svjedočiti tokom „debata” o migrantskoj situaciji u Velikoj Kladuši 2018. – 2021.

Bitnijeg poboljšanja položaja žena u Velikoj Kladuši nema bez značajnije involviranosti žena u društvene procese općenito iz realnog sektora, a one su na marginama općeg interesovanja. Njihovu podršku je teško pridobiti bez jasne spremnosti i riješenosti na korjenite promjene u kladuškom društvu!

Pitanje femicida i položaja žena u društvu općenito, a posebno u Cazinskoj krajini jeste prvenstveno eminentno političko pitanje. U najbrojnijoj, najutjecajnijoj, …političkoj stranci u Velikoj Kladuše godinama dominiraju žene, ali još nismo zapazili ništa avangardnije i konkretnije na općem poboljšanju položaja Kladuščanki općenito! Kladuščanke jesu ozbiljan politički faktor, društveni subjekt,… godinama dominiraju u Općinskom vijeću čudne Čaršije koja decenijama nazaduje i „tone” u socioekonomskom smislu!

Usput: Prema podacima Porezne uprave FBiH zaposlenost na području općine Velika Kladuša na dan 30.09.2022. godine evidentirana je 4.937 osoba. Po šiframa djelatnosti, trocifrena zaposlenost evidentirana je: proizvodnja proizvoda od plastičnih masa za građevinarstvo 237, proizvodnja  uređaja za distribuciju i kontrolu električne energije 110, sakupljanje neopsanog otpada 168, trgovina na  malo…229, ostala trgovina na malo u nespecijaliziranim prodavnicama 284, djelatnosti restorana…134, djelatnost priprema i usluživanja pića 113, djelatnosti pozivnih centara 124, osnovno obrazovanje 440, tehničko i stručno srednje obrazovanje 128, djelatnosti opće medicinske praksa 160. Respektabilan broj zaposlenih bilježi djelatnost kockanja i klađenja (90)!

Čuvajmo jedni druge, budimo bolji ljudi, čitajmo knjige jer samo one mogu prosvijetliti tamni vilajet, napisao je davno Ivo Andić!

Velika Čaršija, 23.10.2022.  ramoh45.07@hotmail.com