Odigravanjem finalne utakmice na Gradskom stadionu u Velikoj Kladuši između domaćina NK „Krajišnik“ i gostiju iz Bihaća NK „Jedinstvo“, gdje su gosti bili bolji i tako osvojili Šampionat za Nogometnu sezonu 2020/2021 godinu.

Dječaci NK „Krajišnik“ su bili ravnopravan protivnik, pa čak i na momente bolji, do isključenja Amara Šakanovića. Kasnije su gosti rutinski priveli kraju utakmicu i zasluženo odnose šampionski pehar, zlatne medalje i titulu u Bihać. Upravo ovi momci su jedina pozitivna priča koja dolazi iz nekada ponosa Velike Kladuše, NK „Krajišnik“. Postavlja se pitanje: šta dalje? U Upravi „Krajišnika“ nemaju odgovor. Također nemaju odgovor i ovi dječaci koji su bili jedina radost zaljubljenicima u nogomet u Velikoj Kladuši. Naime, „Krajišnik“ nema, bar za sada, kadetske, niti juniorske ekipe. Slobodno se može reći da je jedna šampionska generacija ostavljena na milost i nemilost sudbine.

Održavanje vanredne godišnja Skupštine je neminovno

U ovakvim situacijama u svim sredinama, koje drže do ponosa i tradicije, neophodan je javni poziv svima, koji mogu i znaju da nađu rješenja i da se situacija u „Krajišniku“ popravi i klub vrati na stare staze slave i ponosa. Vrijeme je isteklo prije svega za predsjednika skupštine gospodina Ahmeta Žalića, za kompletan Upravni odbor, kao i za dušebrižnike kluba, prof. Sulemana Behrića i Senada Šehića. Vrijeme financiranja kluba iz budžeta Općine je davno prošlo vrijeme. Zato, ako imalo imaju ljubavi prema ovom klubu, pod hitno trebaju da zaborave njegovu adresu. Možda ovom nekom liči na „javni linč“, ali nije tako. Jer sva trojica gore navedenih imali su priliku da pokažu što znaju i umiju kad je u pitanju organizovanje rada u klubu, njegovo financiranje i edukacija kadrova.

Kada smo već kod trenerskog kadra, tu se postavlja pitanje; koliko su oni odgovarajuće osobe za posao koji rade? Niti jedan od njih nije ni pomislio da se upiše na edukativni seminar N/F Saveza BiH i stekne odgovarajuće licence. O samom obrazovanju i edukaciji, ne možemo donijeti nikakav sud, jer to je njihova privatna stvar. Ali, Upravni odbor kluba bi morao o tome voditi računa!

Da li će se općinska administracija pozabaviti „Krajišnikom“, je teško pitanje. U krajnjem slučaju, pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da su svi klubovi formirani po osnovu Zakona o udruženjima i fondacijama Federacije BiH, što drugim riječima se može reći: „Kako ste znali formirati, tako morate znati i financirati“. Upravni odbor sigurno ne zna!

Rješenja ima, ali priliku za bolji „Krajišnik“ nemaju  oni koji znaju i umiju

Bez obzira na sivilo i tamne oblake koji su se nadvili nad „Krajišnik“ rješenja ima i ona se moraju nać! Možda sve gore napisano pojedincima neće odgovarati i ako nije autoru ovih redaka bila namjera da lično nekog uvrijedi, nego iskrena namjera da im se jednom kaže, da „Krajišnik“ nije njihova djedovina, već da je to vječita ljubav Velikokladuščana.

Ali, sa ponosom i ljubavi nikom ne preporučujem da se igra. Na stranu su infrastrukturni pomaci koji se očituju u solidnim tribinama, travnjaku i ogradi, ali one ne igraju nogomet, već služe nogometu. Jedan stari Ep kaže: „Boj ne bije oružje mrtvo, već srce u junaka“.

Za kraj smo stavili konstatciju da niti jedan jedini klub, koji se takmiči u ovom rangu takmičenja nema akreditacije za predstavnika medija, osim „Krajišnika“. Zašto je to tako, pitanje je svih pitanja. Dok drugi sportski kolektivi i te kako brinu da se predstave kroz medije i na takav način vrše promoviranje, kako kluba, tako i sponzora, dotle u „Krajišniku“ to odbijaju. Posebno se mora naglasiti da na samom stadionu nema niti jedne, jedine reklame. Vjerojatno je to posebno pitanje ili očito ne znanje osnova sportskog marketinga, koji je osnova finansiranja svih klubova na svijetu, osim NK „Krajišnik“. Ešref HADŽIĆ