Prije dvadesetak dana iz štampe je izišla knjiga „Bosna se brani istinom“, autora akademika prof. dr. Huseina Muratovića. Promocije ove knjige održana je u Kozarcu povodom Dana državnosti BiH a sinoć i u rodnom mjestu autora – u Bužimu.  Promocija u Zagrebu ugovorena je za utorak, 05. decembra u 16:00 sati dok će se termin promocije u Ljubljani i Minhenu uskoro utvrditi.

Organizator promocije bila je Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ Bužim a održana je u Islamskom kulturnom centru Bužim kojoj je prisustvovalo 60-70 građana. Promotori knjige u Bužimu bili su akademik prof. dr. Sead Alić (Zagreb – video linkom), prof. dr. Mersud Ferizović i mr. sc. Samir Jašaragić. Moderatorica je bila prof. Dženeta Šahinović.

Prisutne su u svojstvu organizatora i domaćina pozdravili Eniz ef. Veladžić, predstavnik MIZ Bužim te Amir Sijamhodžić, predsjednik BZK „Preporod“ – Bužim.

Knjiga „Bosna se brani istinom“ je dvadeseta knjiga akademika Huseina Muratovića. Da je ozbiljan i angažirani intelektualac, profesor Muratović kontinuirano pokazuje organizujući simpozije: U BiH postoje svi uslovi za brži privredni rast, osim odgovorne kadrovske politike; Odgovornost za kulturu bošnjačkog naroda; Kapitalna djela akademika Muamera Zukorlića su putokaz kako se Bosna intelektualno brani; Razvojni aspekti BiH.

 

Prisustvom i aktivnim učešćem na simpozijima u Splitu, Zagrebu, Sarajevu i Banja Luci, akademik Muratović svoje stavove zasniva isključivo na činjenicama, podjednako zastupa i brani u svim ovim mjestima, ne prilagođavajući ih bilo kojoj politici (nije član nijedne stranke), osim politike koja u fokusu ima interes države BiH. Svoje stavove oko ekonomsko-političke problematike u BiH i načina njihovog rješavanja, autor pravovremeno iznosi, pišući kolumne za elektronske, štampane medije, te radove za stručne časopise. Redovni je saradnik Redakcije ReprezenT. Zanimljivo je da se pri tome ne poziva na naučne titule, članstvo u bilo kojoj instituciji ili organizaciji, već samo navodi: H. Muratović. Činjenica je da njegovu dinamiku u društvenom angažmanu u USK-u ne prate njegove kolege, odnosno da nemaju značajne inicijative i njihovu organizaciju i realizaciju, pa onda često pribjegavaju komforu šutnje, ljepljenja kojekakvih etiketa i bojkota. Stoga za intelektualce konformiste vrijedi ona Ajnštajnovada ako želite izbjeći kritiku, ne recite ništa, ne radite ništa i budite ništa!“. S obzirom da profesor Muratović zastupa sasvim drugu tezu, odnosno da ne prihvata nijedan razlog koji bi ga pasivizirao, on u knjizi jednostavno zaključuje da nijedan cilj nije toliko uzvišen da bi opravdao šutnju intelektualaca u situaciji kada se Država razara iznutra i napada s vana. Odgovarajući na pitanje zašto se Bosna brani istinom i konkretizirajući to na sebe, autor u knjizi zaključuje „da je najviša sloboda kada nikome interesno ne pripadaš, osim svojoj savjesti i svojoj Državi“. Stoga će nam biti zadovoljstvo da promociju knjige nastavimo pratiti u Zagrebu i Ljubljani, jer to autor kao saradnik ove Redakcije svakako zaslužuje.

-U knjizi „Bosna se brani istinom“ (562 stranice) autor je zaista opravdao njen naziv. Knjiga u suštini predstavlja miks naučnih, stručnih, ekonomsko-političkih, privrednih, kulturoloških i drugih sadržaja. Pisana je na vrlo jednostavan način, tako da ju razumije svaki čitalac. Autor je u njoj obradio sedam naučnih radova, 16 stručnih radova i mnoštvo ekonomsko-političkih i kulturoloških sadržaja. Sve njih konkretizovao je na prilike u BiH i odgovarajućem nivou javno-pravnog kolektiviteta, jasno dao smjernice kako konkretni problem riješiti. Dakle, autor nije, posebno u ekonomskom domenu, samo navodio probleme i njihove nosioce, već i ko, odnosno kako ih treba riješiti, bile su uvodne riječi promotora Samira Jašaragića.

-Autor ispravno zaključuje da je paradoks da se devizne rezerve Centralne banke BiH, u iznosu od 13,5 milijardi, nalaze u njemačkim i švicarskim bankama uz godišnju kamatnu stopu od svega 0,164% (2021.), dok se domaći subjekti na inostranom finansijskom tržištu zadužuju po stopi 4-7% i uz visoki procenat lako utrživog kolaterala. Obradi pitanja koja su pretežno političkog karaktera autor je posvetio najviše prostora. Pri tome ih je obrađivao (i objavljivao) u vremenu kada su ona bila aktuelna. Ovdje navodimo samo ona najznačajnija: Gdje je sada i kuda ide BiH; Novaliću, zašto je USK saobraćajno apsolutno zapostavljen; Prepucavanje oko prioriteta razvoja; Kolika je dosljednost ključnih političara u BiH; Šta je važnije: šesnaesta ruka (većina) ili razvojni projekti; Zablude Bošnjacima dolaze na naplatu; Otvorena javna polemika sa Predsjednikom Hrvatske (Milanovićem) i Ministrom vanjskih poslova Hrvatske (Radman Grlićem); Država se ne može braniti bilo čijim negativnim nacionalizmom; Kada će političari postati odgovorni, a Bosanci punoljetni; Ključna pitanja kandidatima na izborima;  Za koga (ne)treba glasati; Našminkana ili surova stvarnost u predizbornoj kampanji; Ima li političkog bez ljudskog integriteta poslanika; Trećerazredni položaj BiH u evropskoj politici;  Kome u BiH (ne)trebaju promjene; Dokle će Evropi smetati Bošnjaci muslimani; Dokle će u BiH da se lažemo; Nacionalni interes Bošnjaka i kako ga ostvarivati; Islamska zajednica u kontinuitetu i niz drugih, dodao je Jašaragić.

Promotor Ferizović smatra da je knjiga „Bosna se brani istinom“ vrijedna sa više aspekata i da je poučno štivo za građane BiH, koji moraju shvatiti da su kritična masa samo ako pravovremeno djeluju, prvenstveno u interesu Države. Ovom, kao i prethodnim knjigama, autor je pokazao i akademskoj zajednici kako treba da radi odgovorni intelektualac, a omladini dao putokaz kako ne treba slijediti političare kojima je u prioritetu lični i stranački, a ne interes  Države. Autor pri pri obradi bilo koje teme nije žalio ni sebe, ni one koji su bili u fokusu analize, završna je konstatacija promotora Ferizovića.

Bosanskohercegovačka istina je tužna i žalosna

Obraćajući se prisutnima autor knjige akademik Husein Muratović se posebno osvrnuo na 109 tačku odnosno zaključak kojim je pokušao dati odgovore na pitanja (1) ko mmoraju biti kohezioni faktori odbrane državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, (2) ko moraju biti korektivni faktori, (3) da li je dopuštena šutnja intelektualaca kada se država razara iznutra i napada iz vana, (4) treba li Visoki predstavnik nametnuti rješenja koja će rezultirati funkcionalnom i ekonomski održivom BiH?

Autor u svojoj knjizi postavlja pitanje dokle će Bošnjaci finansirati rasturače Države preko javnih prihoda UIO BiH? Jer, RS po osnovu indirektnih poreza na zajednički račun uplaćuje 22,18%, a povlači 34,55%, a javna preduzeća sa prefiksom „hrvatski“  po osnovu dividende u budžet FBiH uplaćuju svega 5%. Ovo je moguće jer su ministarstva finansija Države i entiteta od rata, te Uprave za indirektno   oporezivanje (osim slućaja Čaušević) Bošnjaci prepuštali drugima. Isto je i sa  ministarstvima pravde i vanjske trgovine i ekonomskih odnosa sa inostranstvom. Na kraju, autor konstatira da se Država (BiH) brani i stabilnom finansijskom politikom, te postavlja pitanje zašto Bošnjaci  u odbrani države BiH ne koriste najjače, finansijske adute?

-Nakon naprijed iznesenog, postavlja se ključno pitanje: kako biti dorastao državi BiH?! Nažalost, ovaj tekst moram završiti PITANJEM velikog svjetskog, a našeg pisca, MEŠE SELIMOVIĆA, koji je svojevremeno ustvrdio: bojim se da će Bosanci pameti doći onda kada im ona više neće biti od koristi, zaključio je svoje obraćanje autor Muratović.

Dodajemo da je Bosansko-hercegovačka istina tužna i žalosna, prema tvrdnjama Muratovića, koji dodaje kako napredak nije u prikrivanju činjenica već u suočavanju sa stvarnošću ma koliko ona teška i bolna bila. -Potrebne su korjenite promjene u svim segmentima posebno u dijelu monetarne politike. Sve to nijemo i iz zone komfora nažalost, posmatra akademska zajednica. Ovo djelo ukazuje na golu istinu i ujedno nudi rješenja, završne su riječi autora Muratovića.

ANTRFILE: Profesor doktor Husein Muratović je akademik iz oblasti ekonomskih nauka. Stalni saradnik brojnih bh institucija prvi je akademik iz oblasti ekonomije sa područja USK-a u historiji Bihaćke krajine, po odluci Upravnog odbora „ANUBiH“ na prijedlog više akademika iz područja društvenih i humanističkih nauka. Inače je prof. Muratović u dosadašnjem plodonosnom radnom i naučnom angažmanu autor deset univerzitetskih udžbenika, sedam verifikovanih skripti, tri knjige, urednik dva Zbornika radova, autor 50 stručnih/naučnih radova, mnoštva investicionih/razvojnih projekata, elaborata različitih namjena, mentor na stotine diplomskih radova, na desetine magistarskih i doktorskih disertacija. Predavač je na doktorskom studiju na „Nezavisnom univerzitetu“ u Banja Luci. Uz to redovni je kolumnista i sagovornik u brojnim medijima koji kontinuirano prati i analizira ekonomska i politička zbivanja u državi i svijetu. Pripremio: Esad ŠABANAGIĆ