BIHAĆ – Zahvaljujući zajedničkom projektu „Save the Children“ i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK-a, Osnovna škola „Harmani 1“ u Bihaću dobila je vrijednu informatičku i robotičku opremu koja će unaprijediti izvođenje nastave. Delegacija Ministarstva obrazovanja je tim povodom posjetila ovu školu a upriličila je i posjetu Umjetničkoj školi „Nusret Keskin Braco“ kojoj je za nabavku novih muzičkih instrumenata osigurala 42.000 KM a koji su školi dopremljeni.

U značajnoj mjeri olakšati izvođenje i unaprijediti kvalitetu nastave

Nova informatička i robotička oprema će u značajnoj mjeri olakšati i unaprijediti kvalitetu nastave u bihaćkoj Osnovnoj školi „Harmani 1“ koja bi trebala biti baza za usavršavanje znanja iz robotike. U Ministarstvu obrazovanja planiraju da učenici srednjih škola dođu vidjeti ovu opremu i da se educiraju kako njome rukovati jer je to jedan od koraka na putu ka razvoju našeg školstva u pravcu EU i onoga što moderno obrazovanje od nas očekuje.

-Imamo jedan taj 3D-printer, koji je sve više u upotrebi u učionicama diljem Europe. Kada je u pitanju Tehnička kultura mi smo naučili da dosad radimo onim žagicama. I to svakako treba zadržati. Riječ je o motorici ali, ipak, budućnost ide u pravcu moderne tehnologije i 3 D printera, kaže Edvin Alijanović, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta u Vladi Unsko-sanskoga kantona.  U višenamjenskom kabinetu, uz pomoć nove informatičke i robotičke opreme, odvija se nastava Tehničke kulture a u slobodnom vremenu, kada se ona ne odvija, kabinet se može koristiti za programiranje robota, za 3D dizajn i za sve zainteresirane učenike i nastavnike koji to žele raditi, pojašnjava direktor škole.

-Pored 3 D printera, pametne table, imamo četiri seta robotike za više razrede i četiri seta robotike za niže razrede, te osam setova elektronike za razrede od sedmoga do devetoga koji mogu sastaviti i programirati da upravljaju bilo kojim elektroničkim uređajem tipa paljenje-gašenje svjetla, televizora, video-nadzora, alarma, kaže Sanjin Bećirović, direktor Osnovne škole „Harmani 1“ u Bihaću. Dodaje kako su učenici na samom početku uglavnom zainteresirani za sklapanja robota ali kada uslijedi programiranje, zainteresiranost učenika jenjava jer dolazi „malo dosadniji“ dio posla u robotici a to je sjedenje pred računarom, programiranje i puštanje robota iz trena u tren da on pokuša odraditi neki korak i da vidimo šta trebamo ispraviti, dodati i nadograditi na taj program. To je učenicima pomalo dosadno. –Oni bi da sastave robota i puste ga da odmah radi ono što oni žele, kaže direktor Bećirović.

Kod djece pobudilo želju i ljubav da se i oni okušaju u sviranju saksafona

Nakon trideset godina, Umjetnička škola „Nusret Keskin Braco“ u Bihaću i njena područna odjeljenja dobila su jedan broj novih muzičkih instrumenata za čiju nabavku je kantonalno resorno ministarstvo osiguralo 42.000 KM. -Nabavka se odnosi na veći dio muzičkih instrumenata. To je nekoliko piana, električnih pianina, saksafoni, frule, flaute, gitara … Malo smo proširili taj asortiman da se ne vežemo samo za klavire, jer djeca imaju želju i za nekim drugim instrumentima. Sam direktor svira saksafon iznimno dobro tako da je to kod djece pobudilo želju i ljubav da se i oni malo okušaju u sviranju saksafona, kaže Edvin Alijanović, kantonalni ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta. Od obnavljanja instrumentarija će veliku korist imati učenici, ali i profesori ove škole. -To je za nas vrijedna stvar. Kupili su nam dva pianina, tri klarinove, saksafone, gitare, flaute, instrumente koji su nam zaista potrebni. Zahvalit ću svima koji su prepoznali naše potrebe i pokrenuli nabavku ovog instrumentarija. Prepoznatljivi smo stvarno jer naša Umjetnička škola u svom okrilju ima srednju muzičku i srednju likovnu školu, te osnovnu muzičku školu. Prepoznati smo kako u Unsko-sanskom kantonu, tako i u cijeloj Bosni i Hercegovini, kaže Adnan Busuladžić, direktor Umjetničke škole „Nusret Keskin-Braco“ u Bihaću. Umjetničku školu s područnim odjeljenjima u svim  gradovima i općinama Kantona, pohađa oko 520 učenika. Zahvaljujući ovim instrumentima, učenici muzičke škole će pokazati još veći talent i ostvariti bolje rezultate. Da su oni iznimno dobri potvrđuje činjenica da su na posljednjem Federalnom takmičenju u Međugorju osvojili više od trideset nagrada, što je doista, smatraju, velika stvar. Kvalitetno obrazovanje i usvojeno znanje utiče na sve pozitivne procese razvoja društva, pa je omogućavanje što boljih uslova za stjecanje pohvalno u svakom smislu. Samir TULIĆ