BIHAĆ – Pokazatelji vanjskotrgovinske razmjene u prvom polugodištu ove godine u odnosu na isti period lani pokazuju oporavak ekonomske aktivnosti, a uzimajući u obzir da je osnovica poređenja bila teška godina uzrokovana pandemijom, obim te razmjene povećan je za oko 24 posto, podaci su Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine. Da se privreda Unsko-sanskog kantona oporavila od pandemije, potvrđuje činjenica da je u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle, industrijska proizvodnja povećana za 22,6 posto a izvoz za oko 50 posto, kažu u Privrednoj komori Unsko-sanskog kantona.

Najbolje rezultate pokazuje metalna industrija

Izvoz iz Bosne i Hercegovine u prvih šest mjeseci ove godine dostigao je 6,7 milijardi KM i veći je za jednu milijardu i 55 miliona KM, odnosno 30,53 posto u odnosu na isti period prošle godine. Uvoz je dostiga oko 9,8 milijardi KM i veći je za oko milijardu i 58 miliona KM, odnosno za 19,33 posto u odnosu na prvo polugodište lani.

-U prvih šest mjeseci 2021. godine vanjskotrgovinska razmjena je iznosila 16,433 milijarde KM, i povećana je za 23,62 posto, odnosno 3,14 milijardi  u odnosu na isti period prethodne godine, kaže Ahmet Egrlić, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH. Upoređujući obim vanjskotrgovinske razmjene u prvih šest mjeseci ove, u odnosu na isti period 2019. godine, prije pandemije, Egrlić je naveo da je veći za 2,7 posto, odnosno da je izvoz veći za 10,6 posto, dok je uvoz manji za 2,1 posto. Povećana je i pokrivenost uvoza izvozom i u šest mjeseci iznosila je 68 posto. Najznačajniji partneri u vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH, kako je dodao, su zemlje EU, zatim zemlje CEFTA-e, EFTA-e, a na ostalim tržištima, najveći ostvareni obim vanjskotrgovinske razmjene je sa Turskom i Kinom. U USK-u u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle, industrijska proizvodnja povećana je za 22,6 posto.

-Naša perjanica, metalna industrija je tu na prvom mjestu. Ona pokazuje najbolje rezultate ali za njom su definitivno tu proizvodnja papira i proizvoda od papira. Tu su rude i kamenolomi, odnosno, proizvodnja kamena i to je proizvodnja tekstila, kaže Enes Ružnić, predsjednik Privredne komore USK-a.  Povećanje industrijske proizvodnje prati i porast izvoza koji je u odnosu na prošlogodišnjih prvih šest mjeseci veći za skoro pedeset posto. Poredeći 2020. sa 2019. godinom kada je zabilježen pad izvoza između 12 i 13 posto, evidentno je povećanje izvoza za više od 30 posto. Povećan je i uvoz koji je za tridesetak posto niži u odnosu na izvoz, što stvara veću pokrivenost uvoza izvozom.

Unsko-sanski kanton definitvno ima pokrivenost uvoza izvozom od 97,04%

-Unsko-sanski kanton definitvno ima pokrivenost uvoza izvozom od 97,04%. Ako to poredimo s’ Federacijom koja ima 65 % onda vidimo gdje se privreda USK-a, odnosno, proizvođači – izvoznici Unsko-sanskog kantona nalaze u iznimno dobroj situaciji, kaže Enes Ružnić, predsjednik PK USK-a. Preduzeća iz USK-a svoje proizvode već tradicionalno izvoze u zemlje zapadne Europe, najviše na njemačko tržište. Dominantno su to proizvodi iz metalne i automobilske industrije, ali i proizvodnja papira i proizvoda od papira. Povećan je i izvoz tekstila.

-Imamo daleko veću proizvodnju tekstila i to je, rekao bih, normalno obzirom na krizu koja se dešava u Kini i veoma tešku dostupnost proizvoda iz Kine, onda se zapadna Europa okreće definitvno balkanskom tržištu i mi tu nalazimo svoju šansu u proizvodnji tekstila, prije svega, u proizvodnji zaštitne opreme, ali i madraca, posteljine i sličnih proizvoda, dodaje Ružnić.

Evidentan je pad proizvodnje namještaja zbog čega u narednom periodu drvoprerađivači trebaju više pažnje posvetiti finalizaciji proizvoda. Omjer izvoza poluproizvoda, trupca i daske i gotovog proizvoda je jedan naprema deset, što znači da je izvezeni finalni proizvod deset puta vredniji od poluproizvoda, kažu u Privrednoj komori USK-a.  Samir TULIĆ