GOLUBIĆ/BIHAĆ – Pod pokroviteljstvom Zrakoplovnoga saveza Bosne i Hercegovine, Aero-klub Bihać organizirao je na Sportskom aerodromu Golubić u Bihaću Peto Otvoreno državno prvenstvo Bosne i Hercegovine u zrakoplovnom jedriličarstvu u disciplini precizno slijetanje zrakoplovnom jedrilicom tipa Ka-7 pod nazivom „5. Ka – 7 KUP BIHAĆ 2023”.

Dvadeset jedriličara iz aero-klubova BiH, Hrvatske i Slovenije

Povoljna meteorološka situacija utjecala je na nešto masovniji odziv takmičara na ovogodišnjem Otvorenom državnom prvenstvu Bosne i Hercegovine u preciznom slijetanju zrakoplovnom jedrilicom tipa Ka-7 na Sportskom aerodromu Golubić, u odnosu na prošlogodišnje takmičenje na kojem je učestvovalo deset pilota iz aeroklubova u BiH i aerokluba Zabok iz Hrvatske. Ove godine iznad Sportskoga aerodroma Golubić letjelo je dvadeset pilota iz aeroklubova BiH, Hrvatske i Slovenije. U pojedinačnom plasmanu, među dvanaest takmičara, najbolje rezultate postigli su Jusuf Midžić iz Bihaća koji je s 360 bodova izborio prvo mjesto. Drugo mjesto s 400 bodova osvojio je Irfan Habibović iz Sarajeva, a treće s 1.280 bodova Bišćanin Aladin Mujagić. U ekipnom plasmanu, među pet posada, najbolji su bili prvoplasirani „Aero-klub Bihać 2“ u čijoj letjelici su bili Jusuf Midžić i Denis Prošić s ukupno osvojenih 2.490 bodova. Drugo mjesto pripalo je posadi 1 „Aero-kluba Bihać“ u kojoj su bili Aladin Mujagić i Dženan Halilagić s ukupno osvojenih 6.430 bodova. Treće mjesto izborila je posada 2 „Aero-kluba Prijedor“ u sastavu Mirko Milaković i Draško Mijatović s 11.000 bodova. Na Otvorenom prvenstvu BiH u preciznom slijetanju Ka-7 zrakoplovnom jedrilicom u pojedinačnom plasmanu, među devetnaest takmičara, prvo mjesto osvojio je Jusuf Midžić iz Bihaća s 360, drugo Irfan Habibović iz Sarajeva s 400 te treće mjesto Aladin Mujagić iz Bihaća s 1.280 bodova. U ekipnom poretku, među osam posada, „AK Bihać 2“ posada Jusuf Midžić i Denis Prošić, s osvojenih 2.490 bodova, plasirala se na prvo mjesto. Druga je ekipa „Zagorci“ u sastavu Josip Canjuga i Patrik Žigman, s osvojenih 3.700 bodova. Treće mjesto izborila je ekipa „AK Bihać 1“, Aladin Mujagić i Dženan Halilagić s osvojenih 6.430 bodova.

Letjeti je nešto najljepše, to se ne može opisati

Po prvi put iz Zagreba je na ovom Prvenstvu učešće uzeo Ivan Kraljević, a iz Čakovca Danijel Špancer. -Imam letačkog iskustva više od dvadeset godina. Posjećivao sam mnoge klubove u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini, poput Livna. Livno je eliksir za jedriličare cijele Europe. Tamo se postižu ciljevi termičke baze koje nema nigdje osim tu. Bihać je prelijep. Oduševljen sam ovim planinama, ovom ljepotom, ovim zelenilom. Ljudi su nas lijepo dočekali a znamo i pojedine jarane, baš ću reći jarane s kojima smo više puta u Livnu uživali, kaže Ivan Kraljević, član „Aero-kluba Zagreb“ iz Zagreba. Danijel Špancer član je „Aero-kluba Međimurje“ iz Čakovca koji se jedriličarstvom bavi već 32 godine. -Letio sam puno, oko tisuću sati ali sam prvi put ovdje u Bihaću. Moram reći, s obzirom na iskustvo koje sam prošao da smo oduševljeni s prijemom. Vrlo se dobrodošlo osjećam. Krajolik je, kao što je kolega rekao, prekrasan i baš se veselim današnjem danu, kaže Danijel. Dodaje kako je motornu obuku završio 1996. a jedriličarsku 1992. -Bio sam i padobranac jedno vrijeme kratko. Letjeti je nešto najljepše. To se ne može opisati. To treba probati. Fenomenalan doživljaj. Nastupao sam na brojnim takmičenjima po Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini. Postizao sam neke rezultate, povremeno dobre. Najljepši mi je bio prvi let kad sam samostalno letio. Taj let ću pamtiti cijeli život. Bilo je to kod nas u Čakovcu, sad već davne 1992. ali ostao je u sjećanju i neću ga zaboraviti, prisjetio se ovaj Čakovčanin. -Zrakoplovno jedriličarstvo je iznimno siguran sport jer se u sigurnost mnogo ulaže. Sigurnost je na prvom mjestu i nisam nikad doživio nesreću. Nadam se da i neću, kaže Danijel Špancer. Na takmičenju na ovogodišnjem Petom Otvorenom državnom prvenstvu Bosne i Hercegovine u zrakoplovnom jedriličarstvu, disciplini precizno slijetanje, kako kaže organizator, mogli su učestvovati piloti s važećim dozvolama pilota-jedriličara iz BiH i zemalja regije u otvorenoj konkurenciji. -Naša namjera ove godine je bila obzirom da Aero-klub Bihać ove godine slavi 70 godina od svoga osnivanja, a imamo lijepo vrijeme s meteorološkog aspekta da danas u Bihaću skupimo petnaestak-dvadeset aviona, što iz Bosne i Hercegovine, što iz zemalja regije. U tome smo i uspjeli. Imamo lijepo vrijeme. Ti avioni su, uglavnom, iz klase generalne avijacije, dvosjedi i četverosjedi za sportsko i rekreativno letenje, kaže Ibrahim Topić, predsjednik Upravnoga odbora Aero-kluba „Bihać iz Bihaća.

Uprava AK Bihać iznimno dobro radi na očuvanju zrakoplovnoga sporta

Otvarajući ovogodišnje Otvoreno državno prvenstvo Bosne i Hercegovine u zrakoplovnom jedriličarstvu u disciplini precizno slijetanje zrakoplovnom jedrilicom tipa Ka-7, Alen Halak, generalni sekretar Sportskog saveza Bosne i Hercegovine i generalni sekretar Zrakoplovnog saveza Bosne i Hercegovine je naglasio kako se domaći takmičari boduju za Državno prvenstvo a zajedno s takmičarima iz inozemstva za Međunarodni kup. Aero-klub Bihać je jedan od najstarijih aero-klubova u BiH. Trenutna uprava, ono što ja s pozicije generalnog sekretara Zrakoplovnoga saveza Bosne i Hercegovine, mogu reći, iznimno dobro radi na očuvanju zrakoplovnoga sporta koji će u BiH obilježiti stotinu godina. Pozicija aerodroma Golubić je iznimno dobra po pitanju uslova za odvijanje avio-saobraćaja a uz to i naših zrakoplovnih aktivnosti. Ovo su idealni uslovi zahvaljujući i klimatskoj poziciji ali i angažmanu ljudskoga faktora, zahvaljujući Upravi Aero-kluba Bihać koja stvara uslove da se ovdje rade prave stvari, kaže Alen Halak, generalni sekretar Sportskoga saveza BiH i Zrakoplovnoga saveza Bosne i Hercegovine.  Jedan od pilota koji su nam pokazali svoje vještine u preciznom slijetanju i zaustavljanju zrakoplovnom jedrilicom na tačno označeno polje na letjelištu, nam je po slijetanju izjavio -Let je prošao OK, s tim da sam napravio neku grešku pa je to moglo biti malo bolje. Letjelica je dotakla tlo malo prije nego što je trebala dotaći al’ to se dešava. Ostalo je sve proteklo uredu. Krug nema tačno određene dimenzije. Obično idemo u šlepu, penjemo se na nekih do 200 metara, kad je u pitanju ovo takmičenje. Ova pozicija na kojoj mi otkačujemo letjelicu zove se daunvind ili niz vjetar pozicija. Potom ulazimo u treći zaokret, u donjem dijelu ulazimo u konačni final ili konačni prilaz za slijetanje. Zadovoljan sam ali moglo je biti malo bolje, kaže Ćazim Čamdžić, član Aero-kluba „Tuzla“ iz Tuzle, koji je u pojedinačnom plasmanu zauzeo deseto mjesto.

„Letio sam i u Prijedoru, i u Livnu, pa čak i po Sloveniji, na Alpama u Bovecu. Ima to sve svojih draži“.

Ognjen Petrović nastupio je za Aero-klub „Prijedor“ iz Prijedora i u pojedinačnom plasmanu izborio je deseto mjesto. Ovim sportom se, kaže bavi četrdeset godina, od 1982. godine. –Odrastao sam na aerodromu. Moj otac je bio nekada i padobranac, jedriličar i motorni pilot tako da sam k’o dijete odrastao na aerodromu i nastavio tu tradiciju letenja s nekih šesnaest godina, kaže Ognjen. Dodaje kako u Bihać dolazi skoro redovno već nekoliko godina. –Jako mi je drago doći u Bihać. Čak dođem s porodicom. Budem i dan prije tu. Obiđemo Biha, Unu. Aerodrom Golubić ima sve potrebne uslove. Jedrilica na kojoj letimo je malo starija ali nam je zanimljiva za letenje. To nije jedrilica za nekakve velike rezultate ali je zanimljiva. Letenje je veoma specifična aktivnost i mislim da to ne vrijedi opisivati. Svako ko želi najbolje je da proba, da osjeti to jer svaki opis je nepotreban kad napravite let, onda vidite šta je to. Nesreća tokom proteklih godina, hvala Bogu, nije bilo a problematičnih situacija bude ali nije to ništa strašno. Letio sam i u Prijedoru, i u Livnu, pa čak i po Sloveniji, na Alpama u Bovecu. Ima to sve svojih draži. Sve su to različite tehnike jedrenja. Lijepo je to sve proći i probati, kaže Ognjen Petrović iz Prijedora.

Odličan domaćin i organizator  

Aero-klub Bihać se još jednom pokazao kao odličan domaćin i organizator zrakoplovne manifestacije koja je održana pod supervizijom Direkcije za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine. Svjedoci smo činjenice da je sportsko zrakoplovstvo u Bosni i Hercegovini veoma limitirano i zahtjevno, pa organizator ovoga prvenstva zaslužuje svaki respekt, posebno zbog toga što je izdvojio financijska sredstva i ishodovao sva potrebna sigurnosna odobrenja zrakoplovnih vlasti u BiH i, naravno, okupio zaljubljenike zrakoplovnog jedriličarstva na jednom mjestu. Samir TULIĆ