BIHAĆ – Pandemija koronavirusa u Bosni i Hercegovini u protekloj je godini značajno povećala količine infektivnog medicinskog otpada u svim zdravstvenim ustanovama pa tako i u Kantonalnoj bolnici „Dr. Irfan Ljubijankić“ u Bihaću. Zaposlenici Službe za higijensko-epidemiološki nadzor su prošle godine zbrinuli trideset i tri i po tone ovog otpada koji je steriliziran i prerađen u bezopasni komunalni otpad. Otvaranjem novih COVID-odjela u Kantonalnoj bolnici povećane su količine infektivnog otpada nastalog u ovoj zdravstvenoj ustanovi a među 33,5 tone u Službi za higijensko-epidemiološki nadzor zbrinut je i medicinski otpad iz Opće bolnice Sanski Most te domova zdravlja s područja kantona.

-Odmah se prikuplja na mjestu nastanka, to jest, u ambulantama i odjelima u Kantonalnoj bolnici, odlaže se u posebne vreće koje su predviđene za zbrinjavanje infektivnog otpada, metalne kontejnere koji se deponuju ovdje na centralnu deponiju Kantonalne bolnice, kaže Refik Imširević, šef Službe za higijensko-epidemiološki nadzor u Kantonalnoj bolnici „dr. Irfan Ljubijankić“ u Bihaću. Medicinskim otpadom se smatra oštriji infektivni, patološki, hemijski i farmaceutski otpad. Među domovima zdravlja koji svoj infektivni otpad dopremaju u postrojenje za zbrinjavanje u Kantonalnoj bolnici je i Dom zdravlja Bosanski Petrovac. -Medicinski otpad se sakuplja u posebnoj ambalaži koja ima svoje karakteristike, boju, oblik, veličinu i koja olakšava razvrstavanje otpada. Taj skladišteni otpad kad se nakupi određena količina se isporučuje ovlaštenoj firmi za skladištenje i očitavanje otpada s kojom imamo zaključen ugovor i koja naš otpad preuzima na licu mjesta i prevozi ga specijalizovanim vozilima do mjesta uništavanja, kaže Sabina dr. Softić, direktorica Doma zdravlja Bosanski Petrovac.

Stručno osposobljeni radnici Službe za higijensko-epidemiološki nadzor za rad na ovim uređajima procesom sterilizacije infektivni otpad pretvaraju u komunalni. Nakon sterilizacije takav otpad se upućuje u drobilicu i u samljevenom obliku kao komunalni otpad odlaže na gradsku deponiju. I Kantonalna bolnica „dr. Irfan Ljubijankić“ medicinski otpad zbrinjava po propisanom pravilniku. Nadzor provodi Federalna uprava za inspekcijske poslove koja je prošle godine u Federaciji provela 50 inspekcijskih kontrola i pri tom nije utvrdila nikakve nepravilnosti.

-U 2019. bila je kontrola s federalnog nivoa a u 2020. godini bila je inspekcija Kantonalna gdje je prošlo sve predviđene procedure, pregledala papire i ustanovila da radimo po Pravilniku o zbrinjavanju medicinsko-infektivnog otpada, dodaje Refik Imširević, šef Službe za higijensko-epidemiološki nadzor u Kantonalnoj bolnici „dr. Irfan Ljubijankić“ u Bihaću. U Kantonalnoj bolnici, kažu, protekle godine nisu imali problema sa zbrinjavanjem infektivnog otpada jer su ovaj posao obavili u skladu sa zakonskim propisima. Samir TULIĆ