BIHAĆ – Slučaj zlostavljanja štićenika s mentalnim poteškoćama u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine u Pazariću, kojeg je počinila jedna odgajateljica, a o čemu svjedoči na internetu objavljena video-snimka, zgrozio je bosanskohercegovačku javnost ali i institucije i udruženja u Unsko-sanskom kantonu. U Udruženju roditelja djece i mladih s posebnim potrebama „Radosti druženja“ u Bihaću i Kantonalnom ministarstvu zdravstva, rada i socijalne politike najoštrije su osudili zlostavljanje štićenika s mentalnim poteškoćama i zatražili krivično gonjenje odgovornih za ovakvo incidentno ponašanje.

Zlostavljanje štićenika, višegodišnja praksa kojoj se mora stati ukraj

Zlostavljanje štićenika s mentalnim poteškoćama u pazarićkom Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine, na žalost, višegodišnja je praksa zaposlenih u ovoj ustanovi, čemu se mora stati ukraj, smatraju u Udruženju „Radosti druženja“ koje je ogranak Unije osoba i organizacija osoba s invaliditetom FBiH. Prije 22 godine, predsjednica ovoga udruženja, Mirsada Hodžić bila je prisiljena svoju kćerku Almu, smjestiti u Zavod u Pazariću iz kojeg ju je, zbog nečovječnog postupanja, morala dovesti kući.

-Kada sam otišla nakon dvadeset dana da posjetim kćerku, moja je Alma bila sva upišana, sva prljava. Ošišana je kao muškarac a imala je tako lijepu kosu. Ošišali su je bez mog pitanja, bez ičega. Vodila ju je jedna djevojčica koja je isto s poteškoćama u razvoju, gdje nije okolo bilo nikog ko se brine o toj djeci. Ja sam svoje dijete uzela, dovela kući i više je nikad nisam vratila, priča nam Mirsada, Almina majka i predsjednica Udruženja roditelja djece i mladih s posebnim potrebama „Radosti druženja“ u Bihaću.   

Taj Pazarić je logor, taj Pazarić nije uslovan ni za životinje

Mirsada dodaje kako je njena kćerka u ovoj ustanovi provela samo dvadeset dana a platila je troškove njenog tromjesečnog boravka. Danas je Almi trideset i tri godine i štićenica je Zavoda Drin. Članovi Udruženja „Radosti druženja“, kako kaže, učestvovat će na protestima Unije osoba s invaliditetom Federacije u Pazariću. -Taj Pazarić je logor. Taj Pazarić se mora riješiti. Taj Pazarić nije uslovan ni za životinje, tako da kažem. Kada se tiče objekata, imaju tu oni puno nekih radionica ali na žalost, struka ne radi. Smatram da se sa ulice dovode ljudi da bi tu radili, bez kvalifikacija, bez bilo čega. Oni su histerični, ovako sami na sebe, a kamo li na tu djecu, kaže Mirsada Hodžić, predsjednica Udruženja „Radosti druženja“ u Bihaću.

Drsko ponašanje zaposlenice prema štićeniku s mentalnim poteškoćama u Zavodu Pazarić osudio je i kantonalni ministar zdravstva i socijalne politike i izrazio čuđenje ovakvim nečovječnim postupanjem. U Zavodu za socijalno zbrinjavanje, zdravstvenu njegu, odgoj i obrazovanje u Pazariću zbrinuto je 38 štićenika s područja Unsko-sanskoga kantona. Za njihov smještaj i zdravstvenu zaštitu Vlada kantona godišnje izdvaja 420.000 KM a monitoring njihove kvalitete posjetama Zavodu povremeno obavljaju timovi centara za socijalni rad. -Mi smo ove godine planirali izdvojiti značajna novčana sredstva za izradu Studije izvodljivosti kad je u pitanju njihov premještaj ovdje na području Kantona, da se ovdje, eventualno, postojeći kapaciteti tipa Doma zdravlja u Bosanskom Petrovcu i slično, iskoriste kako bi ih ovdje prebacili. Na taj način bi stvorili pretpostavke da ih uža rodbina i prijatelji mogu posjećivati vikendom i nekim drugim danima i odvoditi ih kući, kaže Muris Halkić, ministar zdravstva i socijalne politike u Vladi Unsko-sanskog kantona.

Studijom izvodljivosti do povratka stićenika u Unsko-sanski kanton 

Ministarstvo je u proceduri raspisivanja javnoga poziva za izradu Studije izvodljivosti, kako bi se sagledalo koliko bi to Kanton financijski koštalo i raspolažemo li potrebnim stručnim kadrom koji bi radio u takvim ustanovama. Ovo je, kaže ministar, dugoročan cilj i zadatak a Vlada i Skupština su već pokrenuli proceduru da postojeće Ministarstvo zdravstva i socijalne politike razdvoje na dva ministarstva, Ministarstvo zdravstva i Ministarstvo socijalne politike, kako bi budući ministar imao više prostora i vremena da se posveti rješavanju ovih problema. Samir TULIĆ