BOSANSKI PETROVAC – Olujno nevrijeme pogodilo je područje općine Bosanski Petrovac pričinivši značajne materijalne štete na stambenim i privrednim objektima. Tim povodom općinski načelnik i Štab civilne zaštite proglasili su stanje prirodne nepogode i građane i privredne subjekte pozvali da nadležnoj komisiji prijave nastale štete. Na vanrednoj sjednici Općinskoga vijeća zakazanoj za petak bit će razmatran Rebalans budžeta iz kojeg će biti osigurana sredstva za sanaciju krova zgrade socijalnog stanovanja kojeg je vjetar potpuno raskrio.

Snažan vjetar kršio stabla drveća i čupao krovove

Jak vjetar kršio je stabla drveća i čupao krovove stambenih objekata među kojima i krov zgrade kolektivnog stanovanja u kojem žive socijalno ugrožene porodice u Bosanskom Petrovcu. U sred dana sve se odigralo u nekoliko trenutaka, kažu neki od stanara. –Bilo je to u roku pet minuta. Otud je val naišao i ja sam stajala na terasi, krovovi su odmah počeli letjeti. Što ću, ja utrčala u kuću. Imam unuče od devet godina, ušla s njim u kuću. On počeo plakati. Ne znam što da radim. To je sekunda bilo, priča nam stanarka Mevlida Hodžić.  Olujno nevrijeme prouzrokovalo je i prekid u opskrbi električnom energijom ali je ona nakon nekoliko sati ponovno uspostavljena. U toku je sanacija oštećenja javne rasvjete u dvorištu zgrade. U vrijeme naše posjete Bosanskom Petrovcu padala je kiša pa stanari raskrivene zgrade, posebno oni koji stanuju na četvrtom spratu, strahuju od poplava u svojim stanovima. -Gore još ploča trpi. Još nije propustila a Boga mi će propustiti. Mi smo se jučer organizirali, ovi stanari, malo smo kupili vodu što smo mogli, al’ evo, danas pada. Bogami ako nastavi padati, probit će … ja sam na četvrtom spratu gore. Trenutno dežuramo. Ako nastavi ovako padati. Bogami će probit’, šta će se desiti, ne znamo ni mi, kaže Muhamed Klokić, predsjednik Kućnoga savjeta Zgrade socijalnoga stanovanja u Bosanskom Petrovcu.

U nevremenu, srećom, nije bilo povrijeđenih osoba ali će se materijalne štete zbrajati u narednim danima. Općinski štab Civilne zaštite i načelnik Općine Mahmut Jukić proglasili su stanje prirodne nepogode a Komisija za procjenu šteta počela primati zahtjeve građana i privrednih subjekata i već izlazi na teren. Iako još nisu procijenjene, načelnik Jukić kaže kako će iznos štete biti milionski. -Najteže stanje je na ovoj zgradi kolektivnog stanovanja gdje stanuju naši građani u stanju socijalne potrebe, gdje je olujni vjetar kompletan krov skinuo, pokrov, radi se o limu na ovome krovu. Obzirom da se radi o zgradi koja je u vlasništvu Općine Bosanski Petrovac, ja ću sve poduzeti da iznađemo sredstva da što prije saniramo ovaj krov radi ovih građana. U petak imamo sjednicu Općinskog vijeća na kojoj ćemo upoznati vijećnike s ovom situacijom i pronaći načina da iznađemo sredstva, kaže Mahmut Jukić, načelnik Općine Bosanski Petrovac.  

Štete na hali budućeg proizvodnog pogona od 10.000 do 15.000 KM

Pored stambenih, stradalo je i desetak privrednih objekata koji su djelimično ili potpuno ostali raskriveni. Za samo nekoliko minuta, olujno nevrijeme je ščupalo krov sa ove hale. -Od deset do petnaest hiljada maraka je sigurno šteta. Proizvodni pogon je trenutno u pripremi i u skladištu je bilo nešto malo nekog građevinskog materijala tako da trenutno nema neke štete na samom pogonu al’ ako se nastave ove kišne padavine, postoji opasnost daljeg oštećenja na samom objektu. U suštini, došlo je do loma vrata, do izbijanja velikih vrata, do loma stakala, do uništenja stolarije dijela i do raskrivanja krova, kaže Savo Jovanić, rukovodilac proizvodnje u ovom poduzeću.

Sanacija štete na ovom privrednom objektu ne bi trebala dugo trajati, tek nekoliko dana. Ukoliko uspiju pronaći dobavljače usluga kojih u posljednje vrijeme na tržištu nedostaje a i kada ih i pronađete, oni kasne ili imaju već ugovorene poslove. Situaciju dodatno otežava i sezona godišnjih odmora pa Jovanić uopće ne zna kada će sanacija krovne konstrukcije početi. Nadaju se da novih šteta neće biti a ukoliko se padavine nastave, mogu očekivati propadanje hale pripremljene za skoriji početak proizvodnje. Samir TULIĆ