Sindikat JP RTV USK-a dobar primjer borbe za radnička prava

 

BIHAĆ – U Bihaću je u utorak održana jedna u seriji radionica u organizaciji Udruženja BH novinari i domaćina Kluba novinara USK-a na temu zaštite radnih prava novinara i sindikalnog udruživanja. Gost predavač na radionici bio je Amer Toskić, predsjednik Sindikata grafičkih, izdavačkih i medijskih radnika BiH, koji je sa novinarima i sindikalcima razgovarao o položaju medijskih radnika općenito, kršenjima radničkih prava, te šta za njih znači novi Zakon o radu koji je već u primjeni. O svojoj borbi za radnička prava i bolji status govorili su predstavnici Sindikata RTV USK-a. Prigodno, uz 20. godišnjicu rada ove medijske kuće, Sindikat grafičkih, izdavačkih i medijskih radnika BiH dodjelio je ovom sindikatu zlatnu plaketu za uspješan rad i rezultate. Smatraju da je fenomen sama činjenica što su uspjeli okupiti sve političke vladajuće i opozicione stranke da sjednu za isti stol i konačno isprave nepravdu prema najvećem kantonalnom mediju. Danas su svi radnici članovi sindikata, a grant koji se izdvaja za plaće je duplo veći nego je bio prije toga. –Bolja vremena za RTV USK-a su došla kada smo se 2008. godine uključili u granski sindikat. To uključivanje je veoma bitno jer imate pravnu zaštitu, veći autoritet, koji danas i mi imamo i učestvujemo u pregovorima za kreiranje budžeta. U vremenu izmjena radnog zakonodavstva nastavit ćemo istim tempom sindikalne aktivnosti kako bi zaštitili prava radnika, kazala je Merima Ćurt, članica rukovodstva Sindikata RTV USK.

Novinari i sindikalci iz većine općina USK-a, privatnih i javnih medija, složili su se da bez obzira na teške uslove u kojima danas rade, ipak trebaju biti hrabriji i preuzeti veću odgovornost u sindikalnoj borbi. Moramo biti složni jer svi radimo za zajednički cilj – da poboljšamo svoj status i zadržimo ono dobro što smo postigli, smatra Senudin Safić, predsjednik Kluba novinara USK-a.

Iskustva razmijenjena na radionici mogu pomoći da se pokrenu različite inicijative u zaštiti radnih prava i sindikalnom udruživanju. To je upravo i cilj ovih radionica – da se ohrabre novinari da se sindikalno udružuju i razmišljaju o svojim pravima. Jedan od zaključaka radionice u Bihaću je da novinari trebaju više izvještavati o sebi, svojoj profesiji, a ne samo o drugima, istakao je Adis Šušnjar, koordinator Udruženja BH novinari. Esad ŠABANAGIĆ