BIHAĆ – Dan slobode medija (03. maja) bio je razlogom da Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta organizira u četvrtak u Bihaću konferenciju pod nazivom „Mediji i obrazovanje“. Na konferenciji se uglavnom govorilo o potrebi izmjena aktuelnih zakonskih propisa u informisanju a potom o sve učestalijem i sve izraženijem govoru mržnje u javnom prostoru, Bilo je govora i o medijskoj pismenosti, te načinima kako povećati odgovornost onih koji plasiraju javne informacije.

Unsko – sanski kanton ima Zakon o informisanju donešen 1998. godine a koji sadrži tek dio propisa koji regulišu oblast medija i medijskih prava koji su na snazi na različitim nivoima vlasti u BiH. Ovaj Zakon u USK-u je prevaziđen, ali donošenjem novog novinari ne trebaju strahovati da će se ponoviti scenarij iz manjeg bh. entiteta, mišljenja je profesorica Pravnog fakuletata u Bihaću Jasmina Bešlagić, jedna od panelistica ove konferencije. Ona je mišljenja da će novim zakonom samo biti osnažena garancija slobode izražavanja, prava i slobode medija i novinara.

O ovoj problematici ministar obrazovanja Edvin Alijanović smatra da u radu na novim zakonskim rješenjima treba polaziti od slobodnog novinarstva bez represija, zastrašivanja i drugih oblika pritiska na rad novinara.

Konferenciji „Mediji i obrazovanje“ prisustvovalo je dvadesetak novinara uglavnom iz Bihaća, a njima su se svojim osvrtima još obratili prof. Nikola Findrik, sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Bihaću sa prezentacijom informacija o stanju medija i medijske pismenosti. Mersiha Drinjaković, urednica Portala analiziraj.ba o govoru mržnje na društvenim mrežama, o etici u novinarstvu te ulozi novinara protiv govora mržnje. Novinarka RTV USK-a iz Društva novinara BiH Aida Štilić, govorila je o načinima na koje se mediji mogu nositi sa govorom mržnje i kako se mogu boriti protiv istoga. Novinarka RTV USK-a govorila je o medijskoj pismenosti koja je naglasima važnost medijske pismenosti u borbi protiv dezinformacija, propagande i lažnih vijesti. Esad Š.